Remont dachu – koszty, pozwolenia, finansowanie

5 października 2022, opublikowane przez Smartney

Smartney - Remont dachu

Remont dachu to poważne wyzwanie. Czy do przeprowadzenia prac potrzebne jest zezwolenie? Z jakimi kosztami powinieneś się liczyć? Jak sfinansować remont dachu? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Dach wystawiony jest na ciągłe oddziaływanie warunków atmosferycznych. Wilgoć, zmienne temperatury, opady deszczu i śniegu, porywisty wiatr – wszystko to niekorzystnie wpływa na kondycję dachu i sprawia, że wymaga on regularnej konwersacji. W przypadku poważniejszych usterek konieczny może być gruntowny remont.

Przeczytaj też: Wiązary dachowe, czym są i ile kosztuje ich montaż?

Remont dachu – cennik

To, ile zapłacisz za remont dachu, uzależnione jest od naprawdę wielu czynników. Trudno samodzielnie oszacować koszty remontu w oparciu o cennik z Internetu. Ostateczna cena zależy m.in. od wieku budynku, rodzaju konstrukcji dachowej, typu wykorzystanych materiałów, specyfiki przeprowadzonych prac. Duży wpływ na ostateczny koszt ma także wysokość robocizny, która ustalana jest przez ekipę remontową.

Przeczytaj też: Przeczytaj też: Kamera termowizyjna. Sprawdź, jak wykonać badanie domu

Orientacyjnie za demontaż papy dachowej zapłacisz od 30 do 45 zł (za metr kwadratowy), a za położenie papy termozgrzewalnej – od 25 do 40 zł (za metr kwadratowy). Z kolei demontaż metra kwadratowego blachodachówki może zamknąć się w cenie od 10 do 25 zł. Stawka za położenie metra kwadratowego blachodachówki najprawdopodobniej wyniesie od 60 do 90 zł. W przypadku dachówki ceramicznej ceny mogą być wyższe – stawka za montaż wynosi od 60 do 120 zł za metr kwadratowy.

Trudno również oszacować koszty materiałów. Za papę dachową możesz zapłacić od 5 do 50 zł za metr kwadratowy – wszystko zależy od jej jakości i parametrów. W przypadku blachodachówki rozbieżność cen również jest duża – od 20 do 40 zł za metr kwadratowy. Z kolei dachówka ceramiczna sprzedawana jest w cenie od 50 do 70 zł za metr kwadratowy.

Przeczytaj też: Remont łazienki. Ile kosztuje wykończenie i remont łazienki?

Remont dachu – czy potrzebne jest pozwolenie?

Zanim zaczniesz remont dachu, zadbaj o dopełnienie formalności. Uzależnione są one od rodzaju prac i typu nieruchomości. Jeżeli dom mógł być postawiony na działce na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, nie musisz informować żadnego organu o przeprowadzeniu remontu dachu. Dotyczy to wolno stojących domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane.

Przeczytaj też: Remont kuchni. Ile kosztuje? Od czego zacząć?

Jeżeli budowa Twojego domu wymagała uzyskania pozwolenia na budowę, remont dachu będziesz musiał zgłosić w organie administracji architektoniczno-budowlanej. Należy to zrobić co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac remontowych. We wniosku należy wskazać rodzaj i zakres prac oraz termin ich rozpoczęcia. Jeżeli nie otrzymasz decyzji odmownej w ciągu 30 dni, możesz zacząć prace. Zgłoszenie jest ważne przez dwa lata.

Przeczytaj też: Kredyt na fotowoltaikę czy dofinansowanie? Sprawdź nasze porównanie

Remont dachu – finansowanie

Remont dachu to poważna inwestycja, która może przekraczać możliwości domowego budżetu. Nie można jednak odkładać jej na później – zwłoka może spowodować, że koszty remontu znacznie wzrosną. Skąd możesz uzyskać środki na remont dachu? Rozwiązań jest kilka.

Przeczytaj też: Kredyt na remont domu i mieszkania. Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jedną z możliwości jest kredyt konsumencki. W Smartney możesz uzyskać szybką pożyczkę do 60 tysięcy zł na dowolny cel. Formalności związane ze złożeniem wniosku o pożyczkę załatwisz przez internet – wystarczą dane z dowodu osobistego. Swoją tożsamość potwierdzasz za pomocą bankowości on-line lub przelewu weryfikacyjnego. Nie musisz dostarczać dokumentów, które potwierdzą wysokość i źródło Twoich dochodów. Twoja zdolność kredytowa zostanie oceniona na podstawie Twojego rachunku bankowego i danych z baz BIG. Jeżeli pozytywnie przejdziesz weryfikację, finansowanie remontu możesz uzyskać nawet w ciągu kilku minut, a pieniądze natychmiast trafią na Twoje konto! Przeczytaj też: Wymiana okien w domu i bloku – ile kosztuje i jak się przygotować?