Remont kuchni. Ile kosztuje? Od czego zacząć?

22 lutego 2021, opublikowane przez Smartney

remont kuchni

Remont kuchni – ile kosztuje? Od czego zacząć?

Mówi się, że kuchnia to serce każdego domu. Mówi się też, że jej urządzenie wymaga największych nakładów finansowych. Prawda jest taka, że jest to wnętrze najbardziej eksploatowane, które co jakiś czas wymaga odświeżenia. Zatem, ile kosztuje remont kuchni i od czego go zacząć? Podpowiadamy!

Remont kuchni od A do Z, czyli od czego zacząć?

Planujesz remont kuchni? Myślisz, że największym wyzwaniem będzie zebranie odpowiednich środków finansowych? Bez dobrego planu nie będziesz jednak w stanie oszacować kosztów, z jakimi będzie wiązał się remont kuchni. Na początek zastanów się więc nad zakresem planowanych prac, opracowaniem projektu oraz ustaleniem harmonogramu prac. Planując poszczególne etapy remontu kuchni nie zapomnij jednak o najważniejszym – tym, co bardzo często pomijane jest we wstępnych założeniach remontowych. Chodzi oczywiście o demontaż dotychczasowego wyposażenia kuchni, zerwanie płytek czy podłogi – to także nieodłączny element, który pozwoli tchnąć nowe życie w kuchenną przestrzeń.

Remont kuchni – koszt: na jaki wydatek się przygotować?

Sformułowanie “remont kuchni – koszt” zwykle przywodzi na myśl naprawdę poważne wydatki. Na pytanie o koszt remontu kuchni nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Kosztorys urządzenia kuchennego wnętrza będzie uzależniony przede wszystkim od wielkości pomieszczenia i rodzaju wprowadzonych zmian, standardu wyposażenia, a także samej lokalizacji domu czy mieszkania, w którym planowany jest remont kuchni – zupełnie inny cennik za robociznę obowiązuje w Warszawie, a inny na przykład w stolicy podkarpacia. 

Przygotowując wstępny kosztorys weź pod uwagę kolejno koszty demontażu dotychczasowego wyposażenia, koszty wymiany instalacji, wykończenia ścian i podłóg, nowego umeblowania, a także koszt wymiany sprzętu kuchennego.

Ile kosztuje remont kuchni? Najważniejsze wydatki

Odpowiadając na pytanie: “ile kosztuje remont kuchni?”, lepiej zostawić sobie pewien margines bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych wydatków. Pamiętaj, że koszty wymiany poszczególnych elementów będą zróżnicowane, jednak po uśrednieniu możemy przyjąć, że:

  • demontaż mebli kuchennych – od 250 do 400 złotych,
  • usunięcie futryn – około 60 złotych/sztuka,
  • skucie starych płytek – od 20 do 30 złotych/mkw.

W swoim kosztorysie nie zapomnij uwzględnić kosztów wywozu gruzu i odpadów poremontowych – te można wyrzucić jedynie do przeznaczonych do tego celu kontenerów, które oferowane są na wynajem, a ich koszt może wynieść nawet kilkaset złotych. Gminne punkty zbiórki odpadów również przyjmują nieodpłatnie podobne odpady – musisz jednak je dostarczyć na miejsce. Warto ustalić z ekipą remontową, czy mogą się tym zająć. 

Jeśli remont kuchni obejmuje także wymianę instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej, wydatki znacznie wzrosną. Zazwyczaj koszt wymiany instalacji elektrycznej uzależniony będzie od rozmieszczenia punktów. Musisz jednak liczyć się, że koszt wymiany jednego punktu może wahać się nawet od 100 do 150 złotych. Jednak zdecydowanie większym wydatkiem będzie wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, w której konieczna  może być wymiana rur.

Koszt remontu kuchni – obowiązkowe punkty programu

Szczęściarzami są ci, w przypadku których remont kuchni nie będzie wymagał modernizacji żadnej instalacji. Wówczas wśród najważniejszych kosztów można wyszczególnić te związane z materiałami wykończeniowymi, robocizną i samym wyposażeniem wnętrza. Pamiętaj, że cennik w przypadku remontu ścian czy podłogi, uzależniony jest od metrażu pomieszczenia. Sporym wydatkiem mogą być jednak płytki, których koszt może wahać się od 20 złotych do nawet 80 złotych/mkw. Do tego fugi, klei i koszt robocizny, który podyktowany będzie rozmiarem płytek czy chociażby wzorem do ułożenia. 

Na koniec pozostaje nieunikniony wydatek związany z zakupem mebli kuchennych i sprzętu AGD. Po zsumowaniu wszystkich kosztów może się okazać, że pozornie niewielki remont pochłonie naprawdę ogromne sumy pieniędzy, a wówczas uzasadnione będzie twierdzenie, że kuchnia jest najdroższym pomieszczeniem w każdym domu.

Remont małej kuchni: ile kosztuje remont kuchni w bloku?

Może się wydawać, że remont małej kuchni w bloku, to jednocześnie mały wydatek. Mniejszy metraż generuje rzeczywiście mniejsze koszty związane z wykończeniem wnętrza, jednak pamiętaj, że wyposażenie niewielkiej kuchni nadal potrzebuje odpowiedniej zabudowy i sprzętów AGD. Nie wiesz od czego zacząć remont kuchni w bloku? Przy urządzeniu problematycznego i małego wnętrza możesz poprosić o wsparcie architekta. W takiej sytuacji musisz jednak liczyć się z tym, że projekt takiego wnętrza będzie zdecydowanie droższy niż w przypadku całościowego projektu domu. Niewielka przestrzeń do zaaranżowania, która musi spełniać niezbędne funkcje kuchenne, to wbrew pozorom ciężki orzech do zgryzienia.