Kredyt na fotowoltaikę czy dofinansowanie? Sprawdź nasze porównanie

24 marca 2021, opublikowane przez Smartney

fotowoltaika

Kredyt na panele fotowoltaiczne to dobra opcja dla osób, które nie chcą czekać na dofinansowanie do fotowoltaiki. Która z tych dwóch opcji jest bardziej opłacalna? Jakie są ich wady i zalety? Podpowiadamy.

Fotowoltaika – kredyt oraz dofinansowanie cieszą się dużą popularnością

Instalacja paneli fotowoltaicznych zrobiła się bardzo modna na przełomie ostatnich kilku lat. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że dzięki fotowoltaice można wytwarzać energię elektryczną z naturalnego i bezpłatnego źródła energii w postaci promieniowania słonecznego. Tym samym możliwe jest zmniejszenie domowych rachunków za prąd i wygenerowanie dużych oszczędności.

Panele fotowoltaiczne sporo kosztują – od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby móc zainwestować w tę technologię, trzeba oszczędzać lub… nie mieć oporów przed wnioskowaniem o dofinansowanie/kredyt. Z danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że coraz więcej Polaków decyduje się na tę drugą opcję. W samym tylko lipcu 2020 wniosek o dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd złożyło aż 100 tysięcy Polaków, można więc mówić o bardzo dużym zainteresowaniu fotowoltaiką w naszym kraju.

Panele fotowoltaiczne – dofinansowanie – co warto wiedzieć?

Dofinansowanie do fotowoltaiki to dobra propozycja dla osób o niskich dochodach. Programy takie jak np. Mój Prąd pozwalają uzyskać bezzwrotne dotacje dla postawionej instalacji. Co zrobić, by uzyskać dotację na panele fotowoltaiczne? Dofinansowanie jest dostępne jedynie dla osób fizycznych, które już poniosły inwestycję. Koszt fotowoltaiki można zmniejszyć także dzięki dofinansowaniom od gmin. Zasady przyznawania dopłat różnią się w zależności od regionu, warto je sprawdzić przed podjęciem decyzji o instalacji paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika – kredyt – co warto wiedzieć?

Kredyt na fotowoltaikę to kolejna obok ubiegania się o dofinansowanie, metoda, aby nabyć i zainstalować panele fotowoltaiczne. Banki oraz inne instytucje finansowe mają do zaoferowania wiele różnych produktów kredytowych, w tym kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny oraz kredyt konsumencki, czyli pożyczkę.

Aby uzyskać gotówkowy kredyt na panele fotowoltaiczne, konieczne jest dopełnienie formalności określonych przez kredytodawcę. Należy do nich między innymi weryfikacja wiarygodności kredytowej. Podobnie wygląda to w przypadku kredytu hipotecznego, z tym że ten produkt kredytowy opiewa na większe kwoty, ale za to wiąże się z niższym oprocentowaniem.

Inna opcja to ekokredyt, czyli kredyt z przeznaczeniem na inwestycję związaną z odnawialnymi źródłami energii.
W ofercie wielu banków znajdziemy różne ekokredyty do wyboru, warto sprawdzić ich oferty i porównać warunki.

Kredyt na panele fotowoltaiczne czy dofinansowanie – co wybrać?

Co wybrać? Dofinansowanie do fotowoltaiki czy kredyt na fotowoltaikę? Jeśli chodzi o dofinansowanie, wadą tego rozwiązania to ograniczony budżet – tego typu programy działają na zasadzie kto pierwszy, ten lepszy. Minusem jest również limit dotyczący wielkości instalacji – może ona wynieść maksymalnie do 10 kWp. Na szczęście fotowoltaika z dofinansowaniem to niejedyna opcja, żeby oszczędzać na rachunkach za prąd.

W przypadku kredytów na panele fotowoltaiczne największą zaletą jest brak konieczności angażowania własnego kapitału – można wnioskować o dowolną kwotę, nawet w wysokości 100% kosztów realizacji inwestycji. Wiele banków i instytucji finansowych oferuje także konkurencyjne warunki – w związku z energooszczędnością rozwiązania, jakim jest fotowoltaika – kredytobiorca może liczyć na niską prowizję kredytową lub nawet jej brak.

Inna ciekawa alternatywa to pożyczka. Z rozwiązania tego mogą skorzystać osoby, którym zależy na szybkim zwrocie z inwestycji, ale nie udało im się zakwalifikować do dostępnych programów. Jeśli zainteresowany posiada część budżetu na instalację i zależy mu na szybkiej instalacji paneli fotowoltaicznych, warto pokusić się o konsumencki kredyt. Fotowoltaika może zostać wtedy zakupiona ze środków już posiadanych oraz uzyskanych w ramach pożyczki – szybko i bez zbędnych formalności. Takie rozwiązanie oferuje wiele banków i instytucji finansowych.

Ile wynosi całkowity koszt fotowoltaiki?

Na koniec warto wspomnieć, ile wynosi całkowity koszt fotowoltaiki. Rozwiązanie to jest kosztowne, jednak pozwala na generowanie długofalowych oszczędności. Dobrej jakości instalacja to wydatek rzędu około 5 tysięcy złotych za każdy 1 kWp (ilość prądu, jaką może wytworzyć instalacja fotowoltaiczna). Łączna cena zależy od warunków na miejscu instalacji, kosztów i jakości używanych komponentów oraz cennika instalatora, i może wynieść nawet 25 000 złotych, podczas gdy zwrot z inwestycji trwa od 6 do 9 lat. Po tym czasie zakupione panele fotowoltaiczne zaczynają zarabiać na tyle, że ich właściciel nie musi się w ogóle przejmować rachunkami za prąd, ani też podwyżkami cen energii elektrycznej.