Remont łazienki. Ile kosztuje wykończenie i remont łazienki?

28 kwietnia 2021, opublikowane przez Smartney

Jeżeli masz zamiar rozpocząć remont łazienki w swoim mieszkaniu, to ten artykuł jest dla Ciebie. Podpowiadamy, jak zaplanować prace remontowe, ile mogą kosztować poszczególne etapy, jeśli zlecisz je ekipie oraz gdy postanowisz samemu wyremontować łazienkę.

Koszt remontu łazienki, punkt obowiązkowy

Przede wszystkim zaplanuj wszystkie etapy prac jeszcze zanim na dobre zaczniesz remont łazienki. Dzięki temu każdy Twój ruch będzie przemyślany, a koszty obliczone.  Warto przy tej okazji sprawdzić stan instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zwłaszcza wtedy, gdy nie pamiętamy już ostatniej takiej kontroli.
Kolejnym punktem do zrealizowania jest kosztorys remontu łazienki. Weź kartkę lub użyj arkusza kalkulacyjnego w komputerze i dokładnie rozpisz, na czym zależy Ci podczas remontu i co chciałbyś zmienić. Staraj się zrobić to jak najbardziej szczegółowo, gdyż dzięki temu uzyskasz realny kosztorys całego remontu.

Przygotuj się na remont łazienek

Rozpisując kosztorys zastanawiałeś się na pewno, kto podejmie się remontu łazienki w Twoim mieszkaniu. Jeżeli nie masz wystarczająco dużo czasu, aby zrobić taki remont łazienki sam – wówczas jedynym wyjściem jest zatrudnienie ekipy. Tutaj etapem przygotowania będzie określenie finansów. Zazwyczaj koszt takiej ekipy to 300 do 600 zł za m² robocizny. Nie mniej jednak ceny mogą być różne w zależności od liczby pracowników firmy, a nawet regionu, w którym mieszkasz. Może się okazać, że koszt ekipy przerośnie Twoje oczekiwania – wówczas warto zajrzeć na stronę Smartney. Szybka pożyczka nie opóźni remontu i pozwoli Ci spełnić marzenia o przytulnej i klimatycznej łazience. 

Ważnym punktem przygotowania mieszkania do remontu będzie zabezpieczenie korytarza oraz pomieszczeń sąsiadujących z łazienką za pomocą kartonów czy folii malarskiej. Zdobędziesz ją w każdym sklepie budowlanym za kilka złotych. Dzięki tym wskazówkom zdecydowanie usprawnisz remont łazienki.

Cena remontu łazienki

Trzeba mieć świadomość, że w każdym regionie Polski szacunkowe ceny remontu będą naprawdę różne. Na ostateczną cenę tego przedsięwzięcia wpływ ma bowiem wiele czynników. Pierwszym z nich jest to, czy zdecydujesz się podjąć współpracę z ekipą remontową. Koszt robocizny może mieć duży wpływ nawet na remont małej łazienki. Kolejną częścią składową są materiały, jakie zostaną wykorzystane do wykończenia łazienki. Należy tu uwzględnić chociażby fugi, których cena zaczyna się od ok. 30 zł. Niezbędny będzie także klej, który w zależności od potrzeb będziemy mogli nabyć nawet za ok. 40 zł. Nie warto oszczędzać na kleju i fugach. Fugi musisz dobrać do rodzaju płytek. Do tego wszystkiego warto doliczyć preparat gruntujący, który nie powinien kosztować więcej niż 15 zł. Nie mniej ważny będzie fakt, że ceny wszystkich produktów, ale także dodatków przy wykańczaniu zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem przygotowanie większej ilości pieniędzy w razie nieprzewidzianego wydatku. Wówczas nie zaskoczy Cię żaden dodatkowy koszt.

Wykończenie łazienki – nie odkładaj go na później

Remont łazienki w bloku to nie lada wyzwanie. Choć może wydawać się, że koszt wykończenia łazienki na niewielkim metrażu, nie będzie kwotą, która odczuwalnie nadszarpnie nasz budżet, warto przygotować się na nieprzewidziane wydatki, które mogą okazać się absolutnie niezbędne. Nasz plan i nasze założenia to jedno, a rzeczywistość to coś zupełnie innego. Miejmy na uwadze, że wydatki związane z zapewnieniem podstawowych materiałów, to dopiero początek. Szacunkowy koszt remontu łazienki w bloku o powierzchni 4-5m² może wynieść nawet do 20 000 zł. Gdy kończą się pieniądze, często rezygnujemy z wykonania pewnych prac remontowych licząc na to, że przy kolejnej wypłacie nadrobimy zaległości i uzupełnimy braki. Zwykle zapominamy o poprawkach i przyzwyczajamy się do takiego stanu rzeczy, jednak po czasie pojawia się frustracja i niezadowolenie. Aby w pełni cieszyć się tak długo planowanym remontem, rozwiązaniem sytuacji może być szybka pożyczka na remont, która w Smartney dostępna jest online bez wychodzenia z domu.

Przemyślany remont łazienki to podstawa

Gdy tylko pojawił się w Twojej głowie temat remontu, z pewnością zacząłeś się zastanawiać, czy Cię na niego stać. Nie jest więc zaskoczeniem, że chcesz poznać każdy koszt i dowiedzieć się, ile kosztuje remont łazienki, zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Powyższe informacje pozwolą Ci odpowiednio zaplanować koszt tej inwestycji. Może się jednak okazać, że będzie on zdecydowanie wyższy niż myślałeś. Nie martw się, nie musisz rezygnować ze swoich marzeń. Wystarczy wesprzeć się niewielką pożyczką, dzięki której będziesz mógł wykonać wszystkie prace zgodnie z pierwotnym planem.