Kredyt na remont domu i mieszkania. Wszystko co powinieneś wiedzieć.

4 marca 2021, opublikowane przez Smartney

Remont domu lub mieszkania można sfinansować na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest kredyt na remont. Jak sporządzić kosztorys remontu? Co zrobić, by uzyskać kredyt remontowy lub pożyczkę na remont? Podpowiadamy.

Jak uzyskać kredyt na remont domu lub kredyt na remont mieszkania?

Planujesz remont domu lub mieszkania? Warto pomyśleć o kredycie remontowym. Koszt przeprowadzenia remontu może wynieść od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli zależy Ci na przemalowaniu ścian i wymianie mebli, możesz spokojnie skorzystać z odłożonych oszczędności. Gdy jednak planujesz wymianę instalacji, położenie nowych tynków lub też wymianę stolarki okiennej, przydadzą się dodatkowe pieniądze. Tym bardziej że większość fachowców oczekuje zapłaty za wykonaną usługę od razu. Jak uzyskać kredyt na remont mieszkania lub kredyt na remont domu? Pierwszy krok to sporządzenie kosztorysu remontu.

Mieszkanie do remontu – jak sporządzić kosztorys?

Kredyt na mieszkanie i remont opiewa na konkretną kwotę. Przed jego zaciągnięciem trzeba wiedzieć, co będzie remontowane oraz ile to będzie kosztować.
Wycenę remontu można sporządzić samemu lub we współpracy ze specjalistą – architektem. Osoba, która pracuje na tym stanowisku, będzie w stanie podpowiedzieć, jakie rozwiązania są najlepsze.
Kosztorys remontu należy sporządzić w oparciu o ceny potrzebnych materiałów, warto także przeprowadzić dokładną rozmowę z podwykonawcami i dopytać ich – jeszcze przed podpisaniem umowy na remont mieszkania – o konkretne etapy prac i związane z nimi koszty. Niektóre firmy oferują płatność zgodnie z zużyciem – tj. proponują własne materiały i preparaty, a opłatę pobierają tylko i wyłącznie za to, co zostanie wykorzystane.
Do tego należy dodać koszty robocizny.

WAŻNE: do pierwotnego kosztorysu remontu warto zawsze dodać około 15% na nieprzewidziane wydatki. Dzięki temu kredytobiorca może liczyć na wsparcie finansowe w awaryjnej sytuacji, bez konieczności zaciągania kolejnego zobowiązania.

Kredyt konsumencki czy kredyt hipoteczny na remont – co wybrać?

Jaki kredyt na remont domu wybrać? Opcje są dwie: hipoteczny lub konsumencki. Konsumencki kredyt gotówkowy na remont opiewa najczęściej na mniejszą kwotę (do około 50 000 złotych), wiąże się też z mniejszymi formalnościami. Do wydania decyzji kredytowej wymagany jest jedynie dowód osobisty oraz zaświadczenie o dochodach. Minusy to wysokie oprocentowanie – może ono sięgnąć nawet 16%.
Sprawdź szczegóły kredytu konsumenckiego w Smartney: https://www.smartney.pl/jak-to-dziala

Kredyt hipoteczny na remont mieszkania to rozwiązanie, które jest polecane dla dużych mieszkań oraz domów. Dofinansowanie można uzyskać, gdy nieruchomość nie jest wpisana w hipotekę, procedura wiąże się z wieloma formalnościami. Konieczne jest między innymi sporządzenie profesjonalnej wyceny remontu oraz uiszczenie opłaty za podatek od czynności cywilnoprawnych i wpis do hipoteki. Pieniądze z kredytu na remont można wydać tylko i wyłącznie na ten cel, a rozpatrywanie wniosku może trwać nawet 4 tygodnie. Zalety to niskie oprocentowanie w wysokości około 5%.
Jeśli planowany remont mieszkania nie wyniesie dużo, lepiej postawić na kredyt konsumencki.
Natomiast gdy planowane są kosztowne prace, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny na mieszkanie. O przyznaniu kredytu remontowego decyduje zdolność kredytowa, czyli: dochody, historia spłaty poprzednich, umowa o pracę, a także stałe miesięczne wydatki. Informacje te są weryfikowane w BIK.
Oprócz tego konieczne jest zabezpieczenie w postaci 10-20% pożyczanej kwoty (tzw. wkład własny).

Pożyczka na remont – co to takiego?

Masz dom lub mieszkanie do remontu, ale nie udało Ci się uzyskać kredytu? Jeszcze nie wszystko stracone, ponieważ możesz ubiegać się o alternatywną formę finansowania – pożyczkę na remont.
Warunki otrzymania pożyczki na remont są mniej restrykcyjne niż w przypadku kredytu, ta forma finansowania nie wymaga również aż tylu formalności. Osoby, które korzystają z rozwiązania po raz pierwszy, mogą liczyć na atrakcyjne zniżki, np. otrzymać pierwszą pożyczkę za darmo.
Termin spłaty wynosi najczęściej 60 dni, co w zupełności wystarcza, by ponownie odłożyć pieniądze i spłacić zobowiązanie.

Kredyt na remont mieszkania – kalkulator

Jeśli chcesz samodzielnie sporządzić wycenę remontu, możesz skorzystać z kalkulatora wykończenia mieszkania. Narzędzie to pozwala oszacować koszty remontu na podstawie cenników produktów i usług wykonywanych w całej Polsce. Co jeszcze może się okazać przydatne, jeśli chodzi o kredyt na remont mieszkania?
Kalkulator kredytowy. Takie narzędzie proponuje wielu kredytodawców, dzięki niemu można obliczyć całkowity koszt kredytu oraz wysokość rat, a także sprawdzić przykładowy harmonogram spłaty kredytu.

Kredyt na remont domu – kalkulator

Planujesz wziąć kredyt na remont domu? Kalkulator remontowo-wykończeniowy pomoże Ci oszacować koszt prac remontowych. Dzięki temu narzędziu zaoszczędzisz wiele czasu oraz ustalisz optymalny budżet.
Niektóre z dostępnych kalkulatorów umożliwiają nawet śledzenie wydatków w trakcie remontowania, co pozwala jeszcze lepiej kontrolować finanse. 
Zanim podejmiesz decyzję o wzięciu kredytu, rozważ dostępne na rynku opcje i wybierz tę najkorzystniejszą dla siebie. Zwróć uwagę na oprocentowanie i wysokość miesięcznej raty. Sprawdź jakie warunki pożyczki online oferuje Smartney i przekonaj się, że jest to dobre rozwiązanie na nadchodzący remont!