Wiązary dachowe, czym są i ile kosztuje ich montaż?

8 września 2021, opublikowane przez Smartney

Ile kosztuje montaż wiązarów dachowych?

Konstrukcja dachowa, która utrzymuje ciężar całego pokrycia dachowego, stanowi ważny element każdego budynku. Inwestorzy mogą zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań – więźbę tradycyjną wykonywaną w miejscu inwestycji przez ekipę ciesielską lub więźbę prefabrykowaną przygotowaną wcześniej w zakładzie i dostarczaną na plac budowy. Ile kosztują wiązary prefabrykowane drewniane? Cena wiązarów dachowych – jak sfinansować ich zakup i montaż? Podpowiadamy!

Co to są wiązary dachowe?

Wiązary dachowe stanowią element konstrukcyjny dachu, a dokładnie więźby dachowej. Ich rolą jest przeniesienie bezpośredniego ciężaru własnego więźby, pokrycia dachowego oraz obciążeń dodatkowych, w tym śniegu na podpory główne – ściany i słupy nośne. Wiązary dachowe, najczęściej drewniane, pozwalają ograniczyć ilość punktów podparcia w poszyciach o dużej powierzchni. Więźbę z wiązarów z powodzeniem można stosować przy wszelkiego rodzaju pokryciach zewnętrznych. Na gotowych konstrukcjach dachowych możemy ułożyć zarówno tradycyjną dachówkę, blachodachówkę, gont papowy, jak i blachę trapezową.

Drewniane wiązary dachowe prefabrykowane i ich zalety

Z roku na rok na popularności zyskują prefabrykowane elementy budynków wykorzystywane podczas ich budowy. Zainteresowaniem inwestorów cieszy się również więźba dachowa wykonana z prefabrykowanych wiązarów drewnianych. Podstawowym elementem konstrukcji prefabrykowanych jest wiązar, określany też mianem kratownicy lub dźwigara.

Użycie prefabrykowanych wiązarów dachowych znacznie przyśpiesza proces budowy domu, ponieważ są one dostarczane na miejsce inwestycji i montowane przy pomocy dźwigu, co pozwala wyeliminować błędy i wypadki pracowników. Atutem gotowych wiązarów jest również ich precyzyjne wykonanie z najwyższej jakości drewna w zakładach przemysłowych dysponujących specjalistycznymi programami komputerowymi. Prefabrykowane wiązary dachowe mogą przyjmować różne kształty i wymiary, przez co z łatwością dopasowują się do specyficznych wymogów projektowych przy dachach wielopołaciowych i dwuspadowych. Lekkie wiązary nie obciążają zanadto konstrukcji dachu, a dzięki swojej wytrzymałości mogą być stosowane w rejonach o różnym klimacie.

Wiązary dachowe cena z montażem

Więźba prefabrykowana powszechnie uważana jest za wyższą niż tradycyjna – ile zatem kosztują wiązary? Cena wiązarów prefabrykowanych drewnianych zależy od powierzchni dachu. Średnia cena wiązarów dachowych za metr kwadratowy wynosi od 40 do 60 złotych. To oznacza, że wiązary dachowe na dach o powierzchni 200 m2 to koszt rzędu 8000-12000 zł. Dodatkowy koszt stanowią materiały montażowe w kwocie do 2500 zł. Do powyższej kwoty należy doliczyć też koszt robocizny, który wynosi ok. 3000-4000 złotych. Koszt dźwigu jest natomiast często wliczony w usługę montażu. Łączne wydatki na więźbę dachową wynoszą do 18 500 zł.

Materiały potrzebne do wyprodukowania pojedynczego wiązara są droższe niż te w przypadku tradycyjnej więźby dachowej. Mimo to cena za wiązary prefabrykowane drewniane będzie niższa, ponieważ w procesie ich produkcji zużywa się mniej materiału. 

Od czego zależy koszt montażu wiązarów dachowych?

Koszt montażu więźby dachowej przez specjalistyczną ekipę zależy od kilku czynników. Są nimi przede wszystkim powierzchnia dachu i stopień skomplikowania jego konstrukcji. Mając na uwadze rozpiętość dachu i przenoszone przez niego obciążenia, na etapie planowania można wstępnie oszacować koszt dachu z tradycyjną więźbą lub z prefabrykowanymi wiązarami drewnianymi.

Decydując się na wiązary dachowe, ich montaż najlepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie, która zarówno szybko, jak i starannie przeprowadzi prace w tym zakresie. Robocizna, obejmująca transport i mocowanie wiązarów dachowych, to spory wydatek – ten finalnie może okazać się jednak niższy niż przy więźbie tradycyjnej.

Ile trwa montaż prefabrykowanych wiązarów dachowych?

W przypadku wiązarów tradycyjnych, na miejsce budowy dowożone są materiały, z których od podstaw wykonywana jest cała konstrukcja. Czas potrzebny na jej ukończenie zależy od wspomnianych już kwestii wielkości dachu i stopnia jego skomplikowania. Zwykle cały proces trwa od kilku do kilkunastu dni.

Krótszy jest montaż prefabrykowanych wiązarów dachowych drewnianych, dostarczanych w całości na miejsce prowadzonej inwestycji. W ich przypadku prace trwają zaledwie 1-2 dni, co pozwala na obniżenie kosztów robocizny w porównaniu z czasochłonnym wykonaniem tradycyjnej więźby dachowej.

Drogo? Na ratunek Smartney!

Zazwyczaj rozpoczynając inwestycję, zabezpiecza się środki finansowe wystarczające na doprowadzenie budynku co najmniej na doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. To bardzo istotne, ponieważ wtedy rozpoczęta budowa jest wystarczająco zabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi – będzie można do niej wrócić nawet po pewnym czasie.

Dlatego budowa dachu absolutnie nie może czekać. W przypadku, gdy z jakiegoś powodu zabrakło środków, warto zastanowić się nad dodatkowym finansowaniem – które spokojnie będzie można spłacić, gdy na koncie znów pojawi się większa gotówka a dzięki któremu będzie można zadbać o swój przyszly dom. W Smartney mamy dla Ciebie dwie opcje.

Pożyczka gotówkowa

Atrakcyjna oferta, łatwy proces, szybka decyzja i wypłata środków nawet w kilka minut?

W Smartney DA SIĘ to połączyć i pożyczyć nawet 60 000 złotych na 8 lat, całkowicie online.


Pożyczka konsolidacyjna

Masz już kilka zobowiązań, spłacenie rat przyprawia o ból głowy, a Twoje plany nie mogą czekać? Nie ma sprawy!

Swoje pożyczki możesz połączyć w jedną, zmienić warunki na korzystniejsze, a dodatkowo dobrać potrzebną gotówkę.