Kamera termowizyjna. Sprawdź, jak wykonać badanie domu

10 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

kupno mieszkania

Jak działa kamera na podczerwień? Jak pomaga ograniczyć straty energii cieplnej? Ile kosztuje badanie kamerą termowizyjną? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Kamera termowizyjna – jak wykonać badanie domu?

Kamera termowizyjna to urządzenie wykorzystywane do wykrywania wad w izolacji budynku. Wykonywane z jej pomocą badania termowizyjne pozwalają wskazać miejsca ucieczki ciepła z domu, które odpowiadają za wysokie rachunki za ogrzewanie. Jak działa kamera na podczerwień? Jak pomaga ograniczyć straty energii cieplnej? Ile kosztuje badanie kamerą termowizyjną? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy w poniższym artykule!

Jakie są przyczyny uciekania ciepła z domu?

Tak zwana szczelność cieplna budynków ma kluczowe znaczenie nie tylko z uwagi na komfort użytkowników domu, ale również jego energooszczędność i wysokość rachunków za ogrzewanie. Najczęstszym powodem uciekania ciepła z domu są mostki termiczne, czyli strefy o wyjątkowo dużej przewodności cieplnej.

Przyczyną ich powstawania są błędy projektowe i wykonawcze w izolacji cieplnej ścian i dachu. Olbrzymie straty ciepła generują również źle dobrane, nieszczelne okna i drzwi. Winna ucieczce ciepła może być też niekontrolowana wentylacja grawitacyjna.

Na czym polega badanie kamerą termowizyjną?

Kamera na podczerwień jest urządzeniem, które rejestruje ciepło emitowane przez dany budynek. Wynikiem badania jest wydruk lub cyfrowy zapis określany mianem termogramu, który szczegółowo przedstawia mapę budynku wraz z rozkładem temperatur.

Termogram może przyjmować postać monochromatyczną lub, łatwiejszą w interpretacji, kolorową. W tej drugiej czerwienie i pomarańcze wskazują na miejsce cieplejsze, a fiolety i granaty – zimniejsze. Termogram stanowi przy tym podstawę do wykonania niezbędnych poprawek w zakresie termoizolacji budynku.

Kiedy warto zdecydować się na badanie kamerą termowizyjną?

Rachunki za ogrzewanie stanowią jeden z najbardziej dotkliwych kosztów eksploatacji budynku, do zwiększenia których przyczyniają się straty ciepła. Z tego powodu tak ważne jest zapobieganie jego ucieczce z domu. Badanie termowizyjne to nowoczesna metoda, która nie tylko pozwala ustalić wady w izolacji cieplnej budynku, ale również zlokalizować ogniska wilgoci i wycieków z instalacji wodnych.

Badanie kamerą termowizyjną znajduje zastosowanie w przypadku osób, które dopiero wybudowały dom bądź myślą o termomodernizacji istniejącego, starszego budynku. Kamera termowizyjna przyda się również tym, którzy planują zakup nieruchomości na rynku wtórnym.

Jak przygotować się do badania termowizyjnego?

Kamera termowizyjna umożliwia całkowicie bezinwazyjne badanie, które może być przeprowadzone zarówno od zewnątrz, jak i od środka budynku. Wskazane jest wykonanie podwójnego zapisu – tym sposobem, po kolorze czerwonym i pomarańczowym poznamy punkty ucieczki ciepła na zewnątrz oraz oznaczone odcieniami niebieskiego i fioletowego strefy wychładzania wewnątrz domu.

Decydując się na badanie kamerą termowizyjną pamiętajmy, że może być ono przeprowadzone jedynie w sezonie grzewczym, najlepiej przy bezsłonecznej pogodzie lub po zmroku. Idealnie, jeśli różnica pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem wynosi w danym dniu przynajmniej 15 stopni Celsjusza. Dokładne badanie trwa kilka godzin.

Kamera termowizyjna – ile kosztuje badanie z jej udziałem?

Cena badania kamerą termowizyjną zależy od rodzaju i stopnia złożoności obiektu. Koszt wraz z raportem wynosi dla domów jednorodzinnych ok. 800-1300 zł. Badanie bez raportu to wydatek rzędu 400-700 zł. Za wypożyczenie samej kamery termowizyjnej zapłacimy ok. 250-500 zł za dzień.

Pamiętajmy jednak, że nawet starannie wykonane termogramy bez profesjonalnej analizy będą nam zupełnie nieprzydatne. Dlatego też zdecydowanie lepsze, mimo wyższych kosztów, jest badanie termowizyjne ze szczegółowym raportem. Wykonanie badania i wynikających z raportu poprawek to spory wydatek – pomocna w jego pokryciu będzie wygodna pożyczka Smartney.

Kamera na podczerwień – samemu czy z pomocą profesjonalnej firmy?

Kamera termowizyjna budowlana nie jest skomplikowana w samodzielnej obsłudze. Dużo bardziej wymagająca jest prawidłowa analiza termogramów, do której potrzeba wiedzy i doświadczenia.

Szukając firmy, która wykona dla nas badania termowizyjne, zwróćmy uwagę na to, aby oferowany przez nią raport był zgodny z zaleceniami normy PN-EN 13187. Przed zleceniem analizy cieplnej budynku możemy również poprosić o fragment przykładowego raportu – powinny znajdować się w nim informacje o metodzie badania, warunkach pogodowych oraz opisy błędów z zaleceniami poprawek. Przydatne są też zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym, z pomocą których łatwiej zidentyfikujemy analizowaną część budynku.

Chcesz poznać przyczyny ucieczki ciepła z Twojego domu, które generują wysokie rachunki za ogrzewanie? A może planujesz kontrolę izolacji cieplnej przed odbiorem nowo wybudowanego domu lub przed zakupem na rynku wtórnym? Zleć badanie kamerą termowizyjną! Jego wykonanie wraz z niezbędnymi poprawkami w zakresie izolacji sfinansujesz dzięki wygodnej pożyczce online od Smartney.