Pierwszy samochód, jaki wybrać, na co zwrócić uwagę, jakie są dodatkowe koszty?

4 sierpnia 2023, opublikowane przez Smartney

Planujesz zakup swojego pierwszego samochodu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zakup pierwszego auta to nie tylko emocjonujący krok ku niezależności, ale również decyzja, która wiąże się z wieloma wątpliwościami. Jaki pierwszy samochód wybrać? Czy warto inwestować w auto do 10 tysięcy? Jakie są ukryte koszty posiadania samochodu? W artykule odpowiemy na te pytania, dzięki czemu będziesz mógł podjąć świadomą i przemyślaną decyzję.

Pierwszy krok w kierunku pierwszego samochodu: prawo jazdy

Zanim zasiądziesz za kółkiem swojego pierwszego samochodu, musisz zdobyć prawo jazdy. Proces zdobycia uprawnienia obejmuje zarówno lekcje teoretyczne, jak i praktyczne, a cena może przyprawić o ból głowy! Za kurs prawa jazdy kategorii B zapłacisz od 2500 do nawet 4 tysięcy złotych (2023 r.)! Dowiedz się, jak sfinansować kurs prawa jazdy.

Zarówno oszczędzanie, jak i wzięcie kredytu na kurs to inwestycja, która otworzy przed Tobą drzwi do niezależności komunikacyjnej. Prawko to też atut w CV!

Jak wybrać swój pierwszy samochód? 

Zakup pierwszego samochodu to emocjonujące wydarzenie, ale również decyzja, która wymaga odpowiedniej analizy. Wiele osób zadaje sobie pytanie: jaki pierwszy samochód wybrać? 

Samochód posłuży Ci przynajmniej przez kilka lat. To ważna decyzja! Często auto staje się symbolem niezależności. Jednak wybór odpowiedniego samochodu może być skomplikowany i stresujący, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w kupowaniu pojazdów. Jaki pierwszy samochód wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Jakie są dodatkowe koszty związane z użytkowaniem samochodu? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.

Początkujący kierowca

Pierwsze auto powinno spełniać podstawowe potrzeby, nie przekraczać budżetu i być tanie w utrzymaniu. Ale to nie wszystko – priorytetem każdego kierowcy powinno być bezpieczeństwo. Szukaj samochodu z przyzwoitymi wynikami w testach zderzeniowych oraz z podstawowymi funkcjami bezpieczeństwa, takimi jak ABS czy poduszki powietrzne. Ważna jest też wygoda prowadzenia – małe i zwinne auto będzie idealne dla nowicjusza, który dopiero uczy się parkować w zatłoczonym mieście.

Pierwszy samochód do 10 tys. – czy to dobry pomysł?

Kupno auta do 10 tys. to opcja, którą warto rozważyć, szczególnie jeśli jesteś młodym kierowcą. Tanie auta są zazwyczaj starsze i mogą wymagać częstszych napraw, ale są też świetnym sposobem na nabycie doświadczenia za kółkiem bez obawy o porysowanie nowego, drogiego samochodu. Koszty napraw będą o wiele niższe niż w przypadku topowych modeli, jednak mogą pojawiać się częściej, w dodatku nawet tuż po zakupie.

Pierwszy samochód a dodatkowe koszty

Zakup auta to dopiero początek wydatków. Dodatkowe koszty, jakie musisz wziąć pod uwagę, to:

  • ubezpieczenie (obowiązkowe OC, dodatkowe AC, NNW), 
  • paliwo, 
  • serwis, 
  • przeglądy techniczne, 
  • ewentualne naprawy,
  • zakup i wymiana opon.

Poznanie tych kwot jest ważne przy wyborze konkretnego modelu. Jednak każdy samochód, niezależnie od marki i modelu, generuje dodatkowe koszty. Przegląd auta, wymiana sprzęgła, wymiana akumulatora, czy też zakup opon zimowych – to wszystko stanowi znaczącą część budżetu każdego posiadacza samochodu.  

Pod uwagę powinniśmy też wziąć koszty pośrednie: opłaty parkingowe, wynajem garażu, zakup miejsca parkingowego i… wysokość mandatów. Przeczytaj też, jak sfinansować przegląd auta

Finansowanie zakupu: kredyt samochodowy 

Kiedy decydujesz się na zakup pierwszego samochodu, musisz także zdecydować, jak go sfinansujesz. Jeśli nie dysponujesz pełną kwotą na zakup auta, z pomocą przychodzi kredyt samochodowy. Nie jest to jednak opcja pozbawiona wad – będziesz potrzebować dodatkowych środków związanych z oprocentowaniem i prowizją. Sprawdź też ofertę wygodnej pożyczki w Smartney.

Pierwszy samochód z zagranicy

Import auta z zagranicy, szczególnie z Niemiec, może być atrakcyjny ze względu na niższe ceny i lepsze wyposażenie modeli samochodów. Ale pamiętaj, że sprowadzenie samochodu wiąże się z dodatkowymi formalnościami i kosztami, takimi jak opłata akcyzowa, VAT, koszt przerejestrowania auta.

Alternatywa dla zakupu pierwszego samochodu

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy na zakup samochodu, możesz go na początek wypożyczyć. Długoterminowy najem auta może być bardziej korzystny finansowo, szczególnie wtedy, gdy nie planujesz często korzystać z samochodu i nie grozi Ci przekroczenie limitu kilometrów przewidzianego w pakiecie podstawowym. Dowiedz się więcej o wynajmie samochodów.

Pierwszy samochód: przydatne wskazówki 

Utrzymanie samochodu w dobrym stanie jest kluczowe dla jego długowieczności i bezpieczeństwa. Wymiana akumulatora, zakup opon zimowych i ich wymiana to tylko niektóre z rzeczy, na które musisz być przygotowany. Poznaj ceny akumulatorów i opon zimowych, aby być gotowym na te wydatki i lepiej zaplanować swój budżet. Pamiętaj, że posiadanie samochodu to nie tylko wygoda, ale również odpowiedzialność. Dzięki naszemu przewodnikowi na pewno podjąłeś dobrą decyzję dotyczącą swojego pierwszego samochodu! 🙂