Ile kosztuje i jak sfinansować przegląd auta

6 kwietnia 2023, opublikowane przez Smartney

Każdy, kto chce cieszyć się sprawnym autem, powinien regularnie odwiedzać stację kontroli pojazdu, aby wykonać obowiązkowe badanie techniczne pojazdu. Przegląd auta to obowiązek każdego kierowcy i nie warto z nim zwlekać. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na długoterminowy wynajem auta, czy też kupno samochodu, musisz właściwie zadbać o pojazd. Przeczytaj, na czym polega przegląd auta, ile kosztuje i w jaki przygotować się finansowo do ewentualnych napraw samochodu.

Przegląd techniczny auta – jak często?

Zazwyczaj przegląd techniczny samochodu wykonuje się raz w roku. Wyjątkiem są nowe pojazdy – na pierwsze badanie techniczne musimy pojechać dopiero przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji, na drugie – po kolejnych dwóch latach. Dopiero 5-letni samochód podlega corocznemu przeglądowi.

Jak wygląda przegląd auta? 

Doświadczony specjalista ze stacji diagnostycznej sprawdza kondycję naszego pojazdu, poszczególne układy i podzespoły w samochodzie: układ kierowniczy, hamulcowy, ogumienie, oświetlenie, zawieszenie i nadwozie. Jeśli auto ma zamontowaną instalację gazową, oczywiście trzeba ją sprawdzić dodatkowo. Diagnosta każdorazowo identyfikuje się pojazd, czyli sprawdza numer VIN i jego zgodność z dowodem rejestracyjnym. 

Przegląd okresowy auta – co się sprawdza?

Cel przeglądu technicznego to sprawdzenie auta pod kątem bezpieczeństwa i przestrzegania norm ochrony środowiska. Układ kierowniczy jest weryfikowany pod względem stopnia zużycia i stanu połączeń, podobnie hamulce – są sprawdzane pod kątem prawidłowego i równomiernego działania. W zawieszeniu bada się powstawanie luzów, a w ogumieniu zużycie opon i głębokość bieżnika.

Jeśli chodzi o oświetlenie, to bada się, czy działa prawidłowo, i czy na reflektorach nie ma pęknięć. Specjalista sprawdza szyby, ramy i progi, a także stan pasów bezpieczeństwa. Oceniany jest również stan techniczny układu wydechowego i mierzy się poziom hałasu, a także emisję spalin. Auto musi mieć obowiązkowe wyposażenie, czyli gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Od listopada 2022 wszedł obowiązek oceny amortyzatorów. 

Nowa klasyfikacja usterek mówi o ich trzech rodzajach, czyli usterkach: drobnych, poważnych i niebezpiecznych. Tylko przy tych pierwszych można zaliczyć badanie techniczne. Lepiej naprawić awarię i zrobić przegląd techniczny niż płacić mandat za niesprawne części w aucie. Brak przeglądu zostanie również od razu zauważony podczas kontroli drogowej. O względach bezpieczeństwa nie wspominając. 

Ile kosztuje przegląd auta?

Cena badania technicznego jest określona ustawowo i stała od lat. Ile zapłacimy za przegląd auta? Koszt to 99 złotych. Przegląd auta z gazem jest droższy o 63 złote, w związku z kontrolą instalacji gazowej. Za przegląd auta z LPG/CNG zapłacimy 162 zł. Warto zaznaczyć, że opłata pobierana jest przed przeprowadzeniem badania technicznego i nie podlega zwrotowi, jeśli pojazd nie zaliczył przeglądu.

Ile trwa przegląd auta? 

Przegląd auta zazwyczaj trwa do pół godziny, a badanie wydłuża się, jeśli diagnosta znajdzie usterki. Przegląd okresowy auta można wykonać w dowolnej stacji kontroli pojazdów. Gdy masa samochodu przekracza 3,5 tony, auto jest po wypadku, po zmianach konstrukcji lub pierwszy raz było rejestrowane za granicą, to wtedy miejscem wykonania przeglądu jest stacja okręgowa. Na przykład gdy sprowadza się auto z Niemiec i rejestruje je w Polsce, na przegląd należy udać się do stacji okręgowej.

Jak sfinansować przegląd auta?

To, jak finansuje się sam zakup auta, jest kwestią analizy oferowanych warunków i możliwości finansowych kupującego. Dużo zależy też od tego, czy planuje się często zmieniać auto, czy też szuka modelu na dłuższy czas. Każda metoda finansowania ma swoje wady i zalety.

Sam przegląd kosztuje 99 zł / 162 zł, ale wynikające z badania technicznego usterki należy szybko naprawić, aby uzyskać stempel przeglądu. Kwota naprawy auta może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli potrzebujemy sprawnego samochodu na już, wspomniany kredyt może być dobrym rozwiązaniem, podobnie jak pożyczka Smartney.

Co grozi za brak aktualnego przeglądu technicznego?

Kierowca, który nie dopełni obowiązku wykonania badania technicznego auta, musi liczyć się z dotkliwą karą. Jeśli pojazd zostanie zatrzymany przez policjanta lub inspektora transportu drogowego, brak ważnego przeglądu technicznego może skończyć się mandatem do 1500 do nawet 5000 złotych! (Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Jak zapłacić mandat i w jakim terminie należy to zrobić?)

Przegląd auta – koszt

Podsumowując: jeśli przegapisz termin badania technicznego pojazdu, z 99 złotych (samochód osobowy bez instalacji gazowej) może zrobić się pokaźna suma. Nie warto narażać się na wydatki związane z niewykonaniem przeglądu auta w terminie. 

Badanie techniczne pojazdu mówi o sprawności pojazdu i jego zdolności do bezpiecznego uczestniczenia w ruchu drogowym. Pozwól fachowcom upewnić się, że Twoje auto nie zagraża bezpieczeństwu na drogach. Nie warto czekać do ostatniej chwili, nie tylko z powodu mandatów, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.