Cena opon zimowych oraz koszty ich wymiany

1 grudnia 2022, opublikowane przez Smartney

W ciągu ostatniego roku ceny opon zimowych znacząco wzrosły – niekiedy nawet o kilkadziesiąt procent. Koszt wymiany opon na zimowe w serwisie wulkanizacyjnym również jest już wyższy, choć w tym wypadku różnica będzie mniej odczuwalna. Ile więc przyjdzie zapłacić za nowe ogumienie i usługę w przypadku samochodu osobowego? Zobacz ceny i dowiedz się, od czego zależą różnice w kosztach zakupu i zmiany opon na zimowe.

Jaka może być cena opon zimowych i od czego zależy?

Komplet 4 opon zimowych da się kupić już za około 900 złotych, ale może też kosztować 3000 zł i więcej. Skąd tak duże rozbieżności? Ceny opon zimowych zależą głównie od klasy ogumienia, na którą składają się jakość oraz zwłaszcza marka i model. Z reguły wyróżnia się trzy klasy opon, czyli ekonomiczną/budżetową, średnią oraz premium.

Koszt opon zimowych może się też istotnie różnić w zależności od rozmiaru (który zapisuje się formacie: szerokość opony w mm/wysokość opony jako procent szerokości oraz RXX, gdzie XX to średnica felgi w calach). Im większe ogumienie, w szczególności rozmiar pasującej felgi, tym droższe. Poniżej znajdziesz zakresy cen najpopularniejszych opon zimowych 15, 16 i 17 cali (za komplet 4 sztuk ogumienia).

Ceny opon zimowych 15 cali (195/65 R15):

 • klasa ekonomiczna: od 850 zł do 1200 zł;
 • klasa średnia: 1100 zł do 1450 zł;
 • klasa premium: 1320 zł do 2000 zł.

Ceny opon zimowych 16 cali (205/55 R16):

 • klasa ekonomiczna: 960 zł do 1350 zł;
 • klasa średnia: 1200 zł do 1800 zł;
 • klasa premium: 1600 zł do 3200 zł.

Ceny opon zimowych 17 cali (215/60 R17):

 • klasa ekonomiczna: 1200 zł do 1800 zł;
 • klasa średnia: 1600 zł do 2650 zł;
 • klasa premium: 2400 zł do 3600 zł.

Przeczytaj też: Wynajem samochodów. Poznaj koszty długoterminowego najmu auta

Od czego zależy koszt wymiany opon u wulkanizatora?

Wiesz już, jakie są zakresy cen najpopularniejszych opon zimowych 15, 16 i 17 cali. Usługa wymiany opon na zimowe to na szczęście mniejszy koszt. Ceny również w tym przypadku mogą się natomiast znacznie różnić i wynoszą od nieco ponad 100 zł do 200 zł i więcej za komplet 4 opon.

Zależą one od:

 • rozmiaru ogumienia (im większe, tym drożej);
 • rodzaju felgi (usługa będzie tańsza w przypadku felgi stalowej, a droższa przy feldze aluminiowej);
 • rodzaju opon (wymiana ogumienia typu Run Flat, a zwłaszcza opon z czujnikami ciśnienia TPMS będzie odczuwalnie droższa niż standardowych gum);
 • zakres usługi (jeśli wymiana opon zimowych nie obejmuje ceny zmiany wentyli lub wyważenia kół, a usługi te będą potrzebne, zapłacisz kilka, a zwykle kilkanaście złotych więcej za każdą oponę);

Przeczytaj też: Sprowadzenie samochodu z Niemiec, ile kosztuje i jakie są formalności?

Jaki jest średni koszt zmiany opon na zimowe w wybranych miastach?

Koszt wymiany opon na zimowe zależy też konkretnego warsztatu i jego lokalizacji. Najdrożej jest w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie oraz na zachodzie i północy Polski. W tabelach poniżej znajdziesz średnie ceny podstawowych usług w 10 największy miastach, na podstawie cenników najpopularniejszych serwisów z jesieni 2022 roku.

Jak sfinansować koszt opon zimowych i usługę zmiany opon na zimowe?

Wymiana opon zimowych to stosunkowo niewielki koszt. Jeśli jednak planujesz również zakup nowego ogumienia, wydatek dla domowego budżetu może być spory. Niektórzy sprzedawcy dopuszczają płatność w ratach, jednak nie zawsze będzie to możliwe na atrakcyjnych warunkach.

Alternatywnym rozwiązaniem może być szybki i wygodny kredyt gotówkowy bez zbędnych formalności. Rozważasz taką opcję? Sprawdź, jak działa pożyczanie w Smartney. A jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji o naszych usługach, przejrzyj też sekcję pytania i odpowiedzi. Przeczytaj też: Jak zapłacić mandat i w jakim terminie należy to zrobić?