Sprowadzenie samochodu z Niemiec, ile kosztuje i jakie są formalności?

25 sierpnia 2021, opublikowane przez Smartney

Ile kosztuje zakup samochodu używanego z Niemiec, poznaj nieoczywiste koszty.

Zakup samochodu używanego to dla wielu osób jedyna opcja nabycia pojazdu. Od lat popularnością wśród polskich kierowców cieszy się zwłaszcza sprowadzenie samochodu z Niemiec. Korzystne cenowo auta są zwykle zadbane i dobrze wyposażone, wymagają jednak od nowego właściciela dopełnienia szeregu formalności – jedną z nich jest akcyza za auto z Niemiec. Ile zatem kosztuje samochód z drugiej ręki? Jak uzyskać kredyt na auto używane?

Sprowadzenie samochodu z Niemiec, czy się opłaca?

Czy warto kupić auto z Niemiec? To pytanie zadają sobie osoby rozważające zakup samochodu używanego. Od dawna to właśnie niemieckie pojazdy cieszą się zainteresowaniem nabywców, którzy na kupnie samochodu chcą nieco zaoszczędzić. Mimo różnic walutowych, samochody w Niemczech są po prostu znacznie tańsze niż u nas, co wynika z nasycenia rynku motoryzacyjnego.

Modele zza zachodniej granicy cieszą się dobrą opinią jednak nie tylko ze względu na atrakcyjne ceny używek, ale również ich stan techniczny. W większości przypadków zakup używanego samochodu z Niemiec, nawet takiego z większym przebiegiem, pozwoli nam cieszyć się pojazdem świetnie utrzymanym. Dobry stan niemieckich aut wynika z wysokiej jakości dróg, po których się poruszają.

Nie bez znaczenia jest też niemieckie prawo, które sprzyja kupującym samochód używany. Na sprzedawcę, który zataił informacje o sprzedawanym pojeździe, może zostać nałożona wysoka grzywna. Dlatego też oferty sprzedaży zawierają niezwykle szczegółowe informacje o wypadkowości czy przebiegu pojazdu, a wszelkie jego najmniejsze uszkodzenia są dokładnie opisane lub przedstawione na zdjęciach.

Warto pamiętać, że ochrona obejmuje kupującego wyłącznie przy zakupie samochodu bezpośrednio od niemieckiego sprzedawcy. Prawo Niemiec nie zabezpiecza interesów finalnego kupca, który nabędzie auto kupione za granicą przez polskiego pośrednika. 

Niemniej istotna jest też kwestia olbrzymiego wyboru używanych aut niemieckich. Sprowadzenie samochodu z Niemiec, dzięki niemal nieograniczonej ofercie modeli i roczników pojazdów, pozwala na szybkie znalezienie wśród nich auta odpowiadającego naszym potrzebom i oczekiwaniom.

Zakup auta używanego formalności krok po kroku

Sprowadzenie samochodu z Niemiec, choć opłacalne, wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności.

Krok 1. Tłumaczenie dokumentów

Po zakupie samochodu z Niemiec warto zlecić tłumaczowi przysięgłemu tłumaczenie dokumentów sprzedaży. Koszt takiej usługi wynosi ok. 150-200 zł.

Krok 2. Przegląd techniczny

W tym samym czasie należy wykonać przegląd techniczny samochodu zakupionego za granicą (koszt to 98 zł, a z instalacją LPG – 161 zł). Przyśpieszy to proces rejestracji pojazdu, na którą nabywca ma tylko 30 dni.

Krok 3. Rejestracja auta z Niemiec

Na kolejnym etapie należy uiścić opłaty w Urzędzie Komunikacji. Najważniejsze koszty związane z zakupem używanego samochodu z Niemiec stanowią opłaty rejestracyjne:

  • tablice rejestracyjne – 80 zł,
  • dowód rejestracyjny – 54 zł,
  • karta pojazdu – 75 zł,
  • pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
  • nalepki: kontrolna i legalizacyjna – 31 zł,
  • opłata ewidencyjna – 2,50 zł.

Wyrobienie tablic i dowodu rejestracyjnego auta z Niemiec kosztuje zatem nieco ponad 250 zł.

Dodatkowo w Urzędzie Komunikacji należy przedłożyć również wszystkie dotychczas otrzymane dokumenty oraz wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu.

Krok 4. Akcyza za auto z Niemiec

Podstawową opłatą związaną z zakupem jest akcyza za auto z Niemiec, która liczona jest od ceny pojazdu. Wynosi ona 3,1% dla aut z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 lub 18,6% dla większych.

Krok 5. Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Niemiec

Jeśli poprzedni właściciel wyrejestrował samochód, konieczny będzie zakup krótkoterminowego ubezpieczenia OC na 30 dni. Po rejestracji auta w Polsce nowy właściciel będzie musiał zakupić roczne OC. Dostępne w internecie kalkulatory OC pomagają w znalezieniu najlepszej polisy. Koszt ubezpieczenia zależy od roku produkcji i pojemności silnika oraz wynosi średnio 600-700 zł.

Ile kosztuje zakup samochodu używanego z Niemiec?

Znalezienie nas interesującego samochodu to dopiero połowa sukcesu. Przed zakupem używanego auta warto jeszcze zweryfikować koszty takiego przedsięwzięcia. Bo chociaż pojazdy sprowadzane z zagranicy są często tańsze od tych oferowanych na krajowym rynku, to dodatkowe opłaty mogą okazać się sporym zaskoczeniem dla nabywcy.

Dodatkowy koszt, poza akcyzą za auto z Niemiec i opłatami rejestracyjnymi wyszczególnionymi powyżej, stanowi sprowadzenie samochodu z Niemiec. To wydatek na poziomie 1000-2000 zł w zależności od odległości i sposobu transportu – na lawecie lub samodzielnie.

Skąd wziąć pieniądze na zakup samochodu używanego z Niemiec?

Sprowadzenie samochodu z Niemiec to w przypadku znalezienia wymarzonej oferty opłacalne rozwiązanie dla kupującego – nawet mimo opłat związanych z koniecznymi przy takim zakupie formalnościami. Te na szczęście nie są aż tak wysokie i z łatwością zostaną pokryte poprzez oszczędności wynikające z atrakcyjnej ceny pojazdu.

Zakup samochodu używanego wiąże się z wydatkiem – jego sfinansowanie może okazać się sporym wyzwaniem dla zainteresowanego. W takim przypadku dobrym pomysłem będzie kredyt na auto używane, który pozwoli mu na zrealizowanie przedsięwzięcia.

W Smartney udzielamy naszym klientom, w tym również planującym sprowadzenie samochodu z Niemiec, szybkie i wygodne pożyczki online. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów naszej oferty!