Wymiana akumulatora w aucie. Koszt i cena

21 lutego 2023, opublikowane przez Smartney

Bez działającego akumulatora ani rusz – samochód zwyczajnie nie odpali. Nie bez powodu jest nazywany sercem pojazdu. Gdy zatem dochodzi do całkowitego zużycia baterii i nie wystarczy jej naładowanie prostownikiem, wymiana akumulatora na nowy staje się koniecznością. Na jakie koszty trzeba się wówczas nastawić? Ile kosztuje wymiana akumulatora? Sprawdzamy!

Ile kosztuje wymiana akumulatora?

Na koszt wymiany akumulatora składa się przede wszystkim cena samej baterii, szczególnie gdy planujesz podłączyć ją samodzielnie. Zatem ile kosztuje nowy akumulator? Wydatek, na jaki musisz się nastawić, jest uzależniony od wielu parametrów takich jak rodzaj baterii, jego moc, pojemność, żywotność czy nawet marka. Wymieniając akumulator, pamiętaj, by zawsze wybierać model o identycznej specyfikacji, by prawidłowo i efektywnie współpracował z pojazdem.


Cenę nowego akumulatora można uśrednić, uzależniając ją od typu baterii. Modele kwasowo-ołowiowe to koszt rzędu od niespełna 200 do nawet ponad 600 zł. Akumulatory żelowe mogą kosztować od 400 do ponad 1000 zł, natomiast baterie AGM – od 500 do 1500 zł. Istnieje oczywiście możliwość zakupu akumulatora z drugiej ręki, używanego, a tym samym tańszego, to jednak ryzykowne przedsięwzięcie. Nie sposób bowiem zweryfikować, w jaki sposób był przechowywany i jaka jest jego realna żywotność.


A ile kosztuje sama wymiana akumulatora u mechanika? I w tym przypadku trzeba powiedzieć: to zależy, a dokładniej – od typu samochodu czy cennika w danym serwisie. Profesjonalna wymiana akumulatora w samochodzie może zatem wynieść od kilkudziesięciu do około 200 złotych. Najwięcej za usługę zapłacą posiadacze aut bogatych w elektronikę, konieczna może być bowiem np. adaptacja nowego akumulatora przez urządzenie diagnostyczne.

Wymiana akumulatora z dojazdem – cena

Tak jak przy kosztach wymiany baterii w warsztacie, również w przypadku ceny za wymianę akumulatora z dojazdem do klienta wiele zależy od rodzaju samochodu czy tego, jak dany specjalista wycenia swoje usługi. Część specjalistów dojedzie do Ciebie, by zamontować nowy akumulator za mniej niż 50 zł. Inni mogą policzyć za usługę z dojazdem nawet 200 zł – szczególnie gdy „pogotowie akumulatorowe” musi zjawić się u Ciebie w weekend czy dni świąteczne.

Kiedy wymiana akumulatora jest konieczna?

Tak jak każda inna bateria, akumulator samochodowy również ulega naturalnemu zużyciu. Oznacza to, że całkowicie się rozładowuje, a podłączenie go pod prostownik nic nie zmieni. I to właśnie taka sytuacja jest jedną z najczęstszych przyczyn konieczności jego wymiany, nawet pomimo tego, że współczesne akumulatory są bardzo wytrzymałe. Od nowości mogą pracować bez większych zarzutów średnio około 5 lat – to sporo, jednak kierowca z kilkunasto- lub kilkudziesięcioletnim stażem będzie w swojej karierze wymieniał baterię w samochodzie nawet 3, 4 czy 5 razy. Warto zatem wiedzieć, po czym rozpoznać, że przyszedł czas na nowy akumulator.

Objawy zużycia akumulatora samochodowego

O zużyciu akumulatora świadczy przede wszystkim problem w utrzymaniu przez niego energii, a tym samym w przekazywaniu jej do pojazdu. Najbardziej typowymi objawami takiej sytuacji będzie między innymi utrudniony rozruch przy jednoczesnych obrotach silnika czy przygasanie świateł. Symptomów może być jednak zdecydowanie więcej, szczególnie w nowszych autach, które są „napakowane” elektroniką. Kierowca zaobserwuje np. wyłączanie się muzyki, samoistne wyciszanie głośników czy całkowite zgaśnięcie lampek kontrolnych na desce rozdzielczej.

Dlaczego akumulator się zużywa?

Energia z akumulatora samochodowego odpowiada za pracę wielu elementów pojazdu. Wspomaga między innymi rozruch silnika, podgrzewanie szyb, lusterek czy foteli, klimatyzację, palenie się lamp i reflektorów, działanie radia i innej elektroniki. W związku z tym akumulator samochodowy stale oddaje prąd, który uzupełnia podczas pracy silnika alternator. Bateria jest zatem stale poddawana licznym cyklom częściowego rozładowywania oraz ładowania energii. A liczba tychże cykli jest ograniczona.


Warto pamiętać, że rozładowanie akumulatora do zera jest szczególnie szkodliwe dla jego kondycji. A o to wbrew pozorom nietrudno; wystarczy zapomnieć o zgaszeniu lamp i pozostawić tak samochód na całą noc, by rano zastać niemiłą niespodziankę w postaci braku rozruchu silnika.

Co ile lat będzie potrzebna wymiana akumulatora?

O tym, co ile lat wymiana akumulatora będzie konieczna, decyduje wiele czynników. To między innymi najczęstsza droga eksploatacji pojazdu. Kierowcy, którzy podróżują przede wszystkim po autostradach i wykonują długie trasy bez częstego gaszenia silnika, mogą cieszyć się sprawnym akumulatorem 5-6 lat i więcej. Z kolei osoby poruszające się głównie po mieście i wykonujący liczne przystanki (praca-sklep, sklep-urząd, urząd-przedszkole, przedszkole-dom, dom-znajomi i tak dalej) włączają i wyłączają pojazd dużo częściej. To oznacza zwiększoną liczbę cykli częściowego rozładowania i ładowania akumulatora, a tym samym jego zwiększoną eksploatację – wówczas wymiana akumulatora może być konieczna nawet po zaledwie 2-3 latach.

Twoje auto potrzebuje naprawy?

Jeśli do wymiany masz tylko akumulator, to spokojna głowa – to nie jest wielki wydatek. Ale przy okazji wizyty u mechanika może się okazać, że Twoje cztery kółka potrzebują również poważniejszych napraw. Wiadomo, że żarty o mechanikach (i ich wycenach) nie wzięły się znikąd – dobrze więc być przygotowanym na większy wydatek.

Dzięki nam, wystarczy, że będziesz mieć ze sobą telefon 😉 Pożyczkę weźmiesz w wygodnym, szybkim i 100% online’owym procesie w czasie krótszym, niż mechanikowi zajmie wymiana żarówki w aucie. Mamy dla Ciebie dwie korzystne oferty.

Pożyczka gotówkowa

Atrakcyjna oferta, łatwy proces, szybka decyzja i wypłata środków nawet w kilka minut?

W Smartney DA SIĘ to połączyć i pożyczyć nawet 60 000 złotych na 8 lat, całkowicie online.


Pożyczka konsolidacyjna

Masz już kilka zobowiązań, spłacenie rat przyprawia o ból głowy, a naprawy nie mogą czekać? Nie ma sprawy!

Swoje pożyczki możesz połączyć w jedną, zmienić warunki na korzystniejsze, a dodatkowo dobrać potrzebną gotówkę.