Kredyt samochodowy czy kupno auta od ręki? Porównujemy możliwości.

18 marca 2021, opublikowane przez Smartney

kredyt na samochód

Kredyt samochodowy to jedna z dostępnych możliwości sfinansowania zakupu nowego auta. Co się bardziej opłaca? Kredyt na samochód czy kupowanie za gotówkę? Jak porównać ze sobą różne kredyty samochodowe, by wybrać spośród nich ten o najlepszych warunkach? Podpowiadamy.

Wziąć samochód na raty czy może kupić za gotówkę?

Kredyt samochodowy to ostatnimi czasy bardzo popularna forma finansowania nowego samochodu. Jego największą zaletą jest brak wkładu własnego, a możliwość uzyskania kredytu w kilkanaście minut (w zależności od zdolności finansowej) to z pewnością wygoda, na którą do tej pory mogliśmy liczyć wyłącznie jeśli kredyt braliśmy w banku, w którym mieliśmy konto. Minusem kredytu są koszty związane z odsetkami i prowizją oraz, dopóki zobowiązanie nie zostanie spłacone, brak możliwości sprzedaży pojazdu bez uzgodnienia tego z kredytodawcą. Alternatywą dla zakupu samochodu na raty jest zapłata gotówką lub przelewem z konta. Rozwiązanie to wiążę się z minimum formalności i nabyciem od razu pełnych praw do zakupionego samochodu. Do minusów należy znaczne nadwyrężenie domowego budżetu. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, możesz skorzystać także z leasingu lub wynajmu długoterminowego, wtedy jednak musisz się liczyć z tym, że pojazd nie stanowi Twojej własności, wolno Ci go jedynie użytkować.

Kredyt samochodowy a kredyt gotówkowy

Czym kredyt samochodowy różni się od kredytu gotówkowego? Zazwyczaj jest tak samo oprocentowany – tylko RRSO jest niższe, to także produkt celowy.
Do umowy kredytu są wpisywane dane kupowanego samochodu, takie jak np. typ pojazdu, marka i model czy numer nadwozia.

Kredyt na samochód, w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, wymaga także zabezpieczenia. Najpopularniejsze jest przewłaszczenie na zabezpieczenie, czyli przeniesienie własności auta na bank.

Jak zabezpieczyć kredyt na samochód?

Kredyty samochodowe wymagają zabezpieczenia.
W tym celu najczęściej stosuje się:

  • przewłaszczenie na zabezpieczenie – częściowe (bank staje się w 49% współwłaścicielem pojazdu) lub warunkowe (bank staje się właścicielem pojazdu, gdy dłużnik nie spłaca zobowiązania, kredytodawca nie jest wpisywany do dowodu rejestracyjnego);
  • zastaw rejestrowy – kredytobiorca musi zgłosić pojazd do rejestru zastawów w sądzie rejestrowym. Jeśli wystąpią jakiekolwiek zaległości w spłacie zobowiązania, bank staje się właścicielem samochodu.

Jakie dokumenty są potrzebne, by dostać kredyt na auto?

Aby uzyskać kredyt na auto, potrzebne są:

  • dokumenty potwierdzające tożsamość kredytobiorcy oraz osiągane dochody;
  • dokumenty związane bezpośrednio z przedmiotem finansowania (np. faktura zakupu lub umowa kupna-sprzedaży pojazdu);
  • kserokopia dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu;
  • potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu;
  • zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów.

Jak porównać ze sobą różne kredyty samochodowe?

Aby wybrać najlepszy kredyt na samochód, warto porównać ze sobą współczynnik RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym). W niektórych bankach RRSO wynosi 9,0%, a w innych może osiągać nawet 14% i więcej.
Warto wyselekcjonować oferty o zbliżonej wartości RRSO i dopiero wtedy przystąpić do dalszych analiz.
Warto pamiętać, że wysyłanie wielu zapytań kredytowych do różnych banków, również wpływa negatywnie na zdolność kredytową

Czym jest kalkulator kredytu samochodowego?

Jak wybrać kredyt samochodowy? Kalkulator kredytowy to narzędzie, które może w tym pomóc. Pozwala ono błyskawicznie sprawdzić warunki oferowane przez banki i instytucje finansowe, a także przeanalizować je pod kątem zdolności kredytowej. Za pomocą kalkulatora kredytowego sprawdzisz, czy stać Cię na zaciągnięcie konkretnego kredytu.

Kredyt samochodowy – kalkulator – jak działa?

Jak działa kalkulator kredytu samochodowego? Skorzystanie z narzędzia wymaga podania informacji o dochodach oraz danych wybranego pojazdu – na ich podstawie szacowana jest wstępna zdolność kredytowa. Następnie kalkulator proponuje zestawienie ofert dopasowanych do możliwości i potrzeb kredytobiorcy. Cały proces trwa zaledwie kilka minut, otrzymany wynik jest, co prawda wartością orientacyjną, ale może znacznie ułatwić podjęcie decyzji, który kredyt będzie najlepszy.

Dlaczego warto porównać oferty, zanim wybierzemy konkretny kredyt samochodowy?
Kalkulator kredytowy:

  • nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową (bo podaje orientacyjne informacje, bez sprawdzenia Twojej zdolności kredytowej);
  • pozwala szybko porównać RRSO podobnego kredytu w różnych bankach i instytucjach finansowych;
  • pozwala zauważyć różnice w procedurach stosowanych przy okazji kredytu samochodowego różnych banków i instytucji finansowych (np. okres obowiązywania umowy, minimalna i maksymalna kwota pożyczki, częstotliwość opłacania rat) – dzięki temu łatwiej porównać korzyści i możliwości oszczędności.

Wybierając kalkulator kredytu samochodowego, należy pamiętać o tym, że otrzymane dane mają charakter szacunkowy. Warto korzystać jedynie z tych narzędzi, które nie udostępniają danych podawanych w formularzu, a także takich, które w razie problemów zapewniają wsparcie konsultanta. Mądrze używany, kalkulator może pomóc w podjęciu ważnej decyzji, czy kupić wymarzone auto za gotówkę, czy zdecydować się na samochód na kredyt.