Wynajem samochodów. Poznaj koszty długoterminowego najmu auta.

15 października 2021, opublikowane przez Smartney

kredyt na samochód

Koszty długoterminowego najmu samochodu

Długoterminowy wynajem samochodów cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez powodu – ta wygodna forma finansowania pojazdów stanowi atrakcyjną alternatywę dla leasingu lub zakupu auta na kredyt. Jak działa najem długoterminowy auta? Co odróżnia go od leasingu? Ile kosztuje auto w abonamencie? Sprawdzamy!

Długoterminowy najem samochodów – na czym polega?

Długoterminowy wynajem samochodów, znany również jako wynajem auta na abonament, jest formą dzierżawy pojazdu, która pozwala firmom i osobom prywatnym na korzystanie z wybranego samochodu danej marki w ramach umowy zawartej z firmą wynajmującą. Wartość końcowa wziętego w najem długoterminowy samochodu odpowiada jego wartości rynkowej w dniu zakończenia umowy.

Umowa najmu długoterminowego określa:

  • czas trwania umowy najmu długoterminowego, który zwykle wynosi od 2 do 5 lat,
  • wysokość raty za użytkowanie auta na wynajem długoterminowy,
  • szacowany przebieg pojazdu – po przekroczeniu określonego w umowie przebiegu samochodu, wynajmujący auto na długi termin zapłaci dodatkową opłatę za każdy km ponad ustalony limit.

Najem samochodu długoterminowy – zalety i wady

Kluczową z zalet aut na abonament są stałe koszty usługi – umowa zawarta między stronami określa wysokość miesięcznej raty, która jest niezmienna przez cały okres długoterminowego wynajmu samochodu. Uwzględnia ona również koszty ubezpieczenia – najczęściej nie tylko obowiązkowego OC, ale też AC czy assistance, sezonową wymianę opon, serwisowanie samochodu, karty paliwowe, dostawę pod dom i roczne przeglądy auta. Wszystkie dodatkowe opcje wynajmu są nieobowiązkowe. Miesięczna rata, sięgająca zwykle od kilkuset do kilku tysięcy złotych, może zostać w całości zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Długoterminowy wynajem samochodów nie jest pozbawiony wad. Jego przeciwnicy wskazują przede wszystkim na określony w umowie długoterminowego wynajmu auta maksymalny przebieg samochodu, po którego przekroczeniu konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty za każdy nadprogramowy kilometr. By uniknąć dopłat, lepiej ustalić w umowie wyższą granicę limitu kilometrów.

Najem długoterminowy samochodu a leasing – podobieństwa i różnice

Długoterminowy najem samochodów bardzo często bywa mylony z leasingiem pojazdów. Warto jednak wiedzieć, że obie formy umowy, mimo pewnych podobieństw, znacznie się od siebie różnią.

Klasyczny leasing, podobnie jak najem samochodu długoterminowy, rozumiany jest jako użytkowanie pojazdu za ustaloną ratalną opłatę. Długoterminowy najem auta przebiega na podobnych zasadach. Właścicielem samochodu na cały okres trwania umowy abonamentowej pozostaje firma oferująca usługę najmu klientowi, będącemu jedynie użytkownikiem pojazdu. Po zakończeniu umowy długoterminowego najmu i leasingu użytkownik auta może, choć nie musi wykupić pojazd. W przypadku leasingu jest to jednak opłacalne, bo kwota nabycia auta jest symboliczna i wynosi zaledwie 1-10% jego wartości końcowej. Przy najmie długoterminowym, z uwagi na wysoki koszt wykupu, pojazd najczęściej zwracany jest firmie wynajmującej. Klient może zawrzeć nową umowę o długoterminowy wynajem samochodu.

Zasadnicza różnica między najmem długoterminowym a leasingiem wynika z kosztów. Przy najmie rata jest dużo niższa w porównaniu do raty leasingu uwzględniającej spłatę kapitału. Co więcej, w leasingu koszty i obsługa auta związane z jego eksploatacją znajdują się po stronie klienta. Tymczasem w najmie długoterminowym odpowiada za nie firma wynajmująca. Klient, w zależności od swoich preferencji, ma możliwość wykupienia usług dodatkowych, takich jak wspomniane wcześniej ubezpieczenie, serwis auta, wymiana opon i nie tylko.

Długoterminowy najem auta – kiedy się opłaca?

Długoterminowy wynajem samochodów to rozwiązanie opłacalne zwłaszcza dla osób, które cenią sobie wygodę. Określona w umowie o wynajem samochodów jedna, stała rata miesięczna umożliwia im pokrycie niemal wszystkich, poza paliwem, opłat związanych z użytkowaniem pojazdu. Wynajem auta na długi termin pozwala również oszczędzić czas związany z ewentualnymi naprawami pojazdu, likwidacją szkód, wymianą opon czy odnawianiem polisy ubezpieczeniowej – wszystkie te zadania spoczywają na firmie wynajmującej. Na najem długoterminowy auta powinny zdecydować się też osoby, którym nie zależy na późniejszym nabyciu pojazdu po zakończeniu umowy.

Wynajem samochodów na długi termin – ile kosztuje?

Zakup auta na własność lub jego leasing to popularne, choć nie jedyne sposoby korzystania z samochodu – zarówno w przypadku firm, jak i osób prywatnych. Opłacalnym rozwiązaniem jest dla nich przedstawiony w tym artykule długoterminowy wynajem samochodów. Jego ostateczny koszt zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj pojazdu, długość umowy czy limit kilometrów – w obliczeniach rat pomocne są specjalne kalkulatory online. Szeroki wybór marek i modeli samochodów na wynajem długoterminowy pozwala klientom na idealne dopasowanie pojazdu do swoich potrzeb i możliwości. Przykładowo, Hyundai i30 Comfort z limitem 10 tys. km to koszt ok. 800 zł miesięcznie. Za Toyotę CH-R Comfort Hybrid z limitem 20 tys. km zapłacimy ok. 1250 zł miesięcznie. Za miesiąc wynajmu Audi Q5 przyjdzie nam z kolei zapłacić od 1900 zł do 2500 zł w zależności od wysokości limitu kilometrów.

Planujesz długoterminowy najem auta? Pomocna w jego sfinansowaniu jest wygodna pożyczka online Smartney. Sprawdź szczegóły naszej oferty!