Ile kosztuje prawo jazdy i jak je sfinansować?

5 października 2022, opublikowane przez Smartney

Smartney - Ile kosztuje prawo jazdy i jak je sfinansować?

Kandydaci na kierowców muszą opłacić kurs i egzaminy państwowe, a do tego ponieść dodatkowe wydatki związane z badaniami czy wydaniem dokumentu. Sprawdź, jakie będą koszty przy prawie jazdy poszczególnych kategorii oraz w jaki sposób można sfinansować taki wydatek.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B, C, A i innych?

Największym wydatkiem dla niemal każdego przyszłego kierowcy będzie obowiązkowe szkolenie teoretyczne i praktyczne. Cena zależy przy tym nie tylko od kategorii uprawnień, ale także miasta i ośrodka nauki jazdy.

Ile więc kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B? Za podstawowy, najtańszy kurs w miastach wojewódzkich zapłacisz od 2400 zł w miejscowościach takich jak Kielce czy Rzeszów do około 3000 zł i więcej w Warszawie. W cenie jest 30 godzin jazdy i 30 zajęć teoretycznych po 45 minut. Najczęściej otrzymasz też wszystkie niezbędne materiały do nauki, choć niekiedy są one dodatkowo płatne.

Ile kosztuje natomiast prawo jazdy na motor? Cena kursu będzie podobna lub nieco mniejsza, co przy samochodzie osobowym. W zależności od konkretnej kategorii wynosi zwykle:

 • A1: 1700-2300 zł;
 • A2: 1800-2500 zł;
 • A: 2200-2600 zł.

Uprawnienia na większe pojazdy dla zawodowych kierowców to większy wydatek. Ile więc kosztuje prawo jazdy na tira? Dla kategorii C cena kursu wyniesie około 3500-4000 zł . Z kolei w przypadku kategorii C+E będzie to 3500-4200 zł, jeśli kandydat ma już uprawnienia C. Łączony kurs C oraz C+E będzie natomiast nieco tańszy niż suma obu szkoleń.

Jeszcze więcej kosztują uprawnienia dla kierowców autobusów, czyli kategoria D. Trzeba tu liczyć się z kosztami rzędu 5500-7000 zł, chociaż kurs będzie nieco tańszy dla kandydatów, którzy mają już kategorię C (4000-5500 zł).

Przeczytaj też: Kredyt samochodowy czy kupno auta od ręki? Porównujemy możliwości

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy – teoretyczny i praktyczny?

Sam egzamin na prawo jazdy to wydatek znacznie mniejszy niż kurs. Każde nieudane podejście oznacza jednak konieczność wniesienia opłaty za kolejną próbę. Dotyczy to zarówno sprawdzianu teoretycznego, jak i praktycznego. Ten pierwszy jest przy tym nie tylko tańszy, lecz także łatwiejszy dla zdecydowanej większości kandydatów.

Ile zatem kosztuje egzamin teoretyczny na prawo jazdy? 30 zł bez względu na kategorię. Koszt egzaminu praktycznego jest już jednak różny w zależności od rodzaju uprawnień i wynosi:

 • kategorie A, A1 i A2: 180 zł;
 • kategoria B: 140 zł;
 • kategorie C i D: 200 zł;
 • kategoria C+E: 245 zł.

Pozostałe opłaty, czyli ile łącznie kosztuje wyrobienie prawa jazdy kat. B, C, A i innych?

Kurs na prawo jazdy plus egzaminy państwowe to najważniejsze punkty na drodze do uzyskania uprawnień. Zarówno przed zapisaniem się na szkolenie, jak i po egzaminie czekają Cię jednak dodatkowe wydatki.

Od 2014 roku, żeby rozpocząć szkolenie na prawo jazdy wybranej kategorii, trzeba wyrobić wcześniej Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Jest to elektroniczny dokument w specjalnym systemie teleinformatycznym, który zawiera najważniejsze informacje o osobie starającej się o uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Numer PKK znacznie upraszcza przepływ informacji pomiędzy szkołą jazdy (np. o zaliczeniu egzaminów wewnętrzny) a WORD i ułatwia formalności związane z uzyskaniem prawa jazdy.

Żeby wyrobić PKK, wystarczy złożyć wniosek w wydziale komunikacji właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Samo założenie Profilu jest darmowe, natomiast do wniosku trzeba dołączyć dokumenty takie jak:

 • badania lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami (ok. 200 zł);
 • orzeczenie psychologa o braku przeciwwskazań do bycia kierowcą zawodowym (ok. 150 zł, wymagane w przypadku kategorii C, D, C+E itp.);
 • zdjęcie wykonane zgodnie z wymaganiami do prawa jazdy (ok. 20-30 zł za 4 fotografie).

Po zdanym egzaminie składasz już tylko wniosek o wydanie prawa jazdy. Koszt dokumentu wraz z opłatą ewidencyjną wynosi 100,50 zł.

Ile kosztuje więc prawo jazdy kat. B i pozostałe uprawnienia, jeśli uwzględnimy wszystkie wydatki? Przy założeniu, że zdasz oba egzaminy za pierwszym razem i nie potrzebujesz dodatkowych godzin jazdy ani nie płacisz za dodatkowe materiały edukacyjne/testy, będzie to zwykle w granicach:

 • kategorie A: od 2230,50 zł do 2840,50 zł;
 • kategoria B: od 2890,50 zł do 3500,50 zł;
 • kategoria C: od 4200,50 zł do 4710,50 zł;
 • kategoria C+E: od 4245,50 zł do 4955,50 zł (jeśli masz już kategorię C)
 • kategoria D: od 4700,5 zł do 6310,50 zł (jeśli masz już kategorię C, w przeciwnym wypadku jakieś 1500-1800 zł więcej).

Przeczytaj też: Sprowadzenie samochodu z Niemiec, ile kosztuje i jakie są formalności?

Jak sfinansować wydatki związane z uzyskaniem prawa jazdy?

Niektóre szkoły jazdy pozwalają kursantom rozłożyć płatność na raty. Nie wszystkie ośrodki dają jednak taką możliwość i nie w każdym przypadku będzie to najbardziej opłacalne rozwiązanie, bo koszt kursu może być wtedy wyraźnie wyższy.

Przeczytaj też: Wynajem samochodów. Poznaj koszty długoterminowego najmu auta