Remont salonu: koszt i pomysły?

4 sierpnia 2023, opublikowane przez Smartney

Remont salonu

Salon to serce domu. Spędzamy w nim czas z rodziną, przyjmujemy gości i relaksujemy się po ciężkim dniu. Właściwa aranżacja salonu wpływa na nasze samopoczucie. Przemyślane decyzje dotyczące kolorystyki, mebli, oświetlenia i dodatków mogą wpłynąć na to, jak będziemy czuli się w pomieszczeniu. Salon pełni nie tylko funkcje relaksacyjne dla domowników, ale jest też wizytówką naszego domu. W artykule podpowiadamy, jak przeprowadzić remont salonu krok po kroku, na co zwrócić uwagę i jakie są średnie koszty takiego przedsięwzięcia. Zapraszamy do lektury!

Od czego zacząć remont salonu? 

Zanim zaczniemy malować ściany i kupować nowe meble, musimy dokładnie zaplanować nasze działania. Przed rozpoczęciem prac warto się zastanowić, jakie funkcje ma spełniać salon idealny. Czy ma to być miejsce do relaksu po ciężkim dniu? Czy raczej przestrzeń do pracy lub miejsce, gdzie będziemy gościć rodzinę i przyjaciół? Każda z tych roli wymaga innego podejścia do aranżacji przestrzeni. 

Salon – domowe biuro

By pracować zdalnie z salonu, musimy pomyśleć o biurku i odpowiednim oświetleniu. Przyda się szafka do przechowywania dokumentów czy półka na dodatkowy monitor. Prowadzenie firmy z domu będzie wymagało wygospodarowania miejsca na drukarkę i segregatory. Stworzenie miejsca do pracy w domu to też decyzja, czy dopasowujemy wygląd biura do wystroju pomieszczenia, ukrywamy (np. za sprawą sekretarzyka), czy oddzielamy część biurową od wypoczynkowej: parawanem, roślinami, odmiennym kolorem ściany. 

Remont: salon jako pokój gościnny 

Jeżeli salon ma służyć przede wszystkim do spotkań towarzyskich, pierwsze skrzypce w pokoju gra wygodna kanapa i większy stół. Wybór mebli, oświetlenie, harmonijna kolorystyka i dopracowane detale – to wszystko składa się na ostateczny obraz salonu jako pokoju gościnnego. Salon odzwierciedla naszą osobowość i styl życia, a jednocześnie zapewnia komfort i przyjemność korzystania zarówno dla nas, jak i naszych gości.

Remont salonu w bloku

Remont salonu w bloku wiąże się z koniecznością przestrzegania zasad wynikających z regulaminu wspólnoty mieszkaniowej, takich jak godziny, w których można przeprowadzać prace remontowe. Pamiętaj, aby poinformować sąsiadów o planowanym remoncie. 

Szczególnie istotne jest także wykorzystanie każdej dostępnej przestrzeni – salon w bloku jest zwykle o wiele mniejszy niż pokój gościnny w domu. Rozważ zastosowanie wielofunkcyjnych mebli czy rozwiązań oszczędzających miejsce, takich jak wiszące półki, przesuwne drzwi. 

Remont salonu w domu

Planując remont salonu w domu, zwróć szczególną uwagę na rozkład pomieszczenia. Zastanów się, gdzie najwygodniej umieścić telewizor, sofę czy stół. Nie pomijaj oświetlenia! Dobrze jest mieć kilka źródeł światła, rozlokowanych w różnych miejscach pokoju, zwłaszcza gdy Twój salon jest większych rozmiarów. Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala też na wyróżnienie kilku stref w ramach jednego pomieszczenia.

Remont salonu to nie tylko zmiany wewnątrz budynku. Często zapominamy, że elementy zewnętrzne, takie jak dach, również mają ogromny wpływ na nasze wnętrza. Może to być idealny moment, aby rozważyć również remont dachu. Prace te, chociaż kosztowne i złożone, mogą przynieść znaczne korzyści w zakresie izolacji termicznej i akustycznej, co przekłada się na komfort użytkowania salonu.

Remont salonu: pomysły i inspiracje

Salon nadaje ton reszcie przestrzeni domowej, stając się stylistycznym kompasem. Warto zastanowić się, jaką drogą chcemy podążać. Sielski styl rustykalny czy elegancki, ponadczasowy klasyk? Albo styl glamour, z bogactwem form i detali? A może skandynawski minimalizm, z drewnianymi akcentami i stonowanymi kolorami, najbardziej odpowiada Twojej estetyce?

Poszukaj inspiracji – internet pełen pięknych salonów. Warto stworzyć moodboard, czyli kolekcję zdjęć, które pomogą Ci zdecydować o ostatecznym wyglądzie pokoju.

Tani remont salonu: od czego to zależy?

Budżet na remont salonu jest ważnym elementem całego przedsięwzięcia. Koszty mogą znacznie się różnić, zależą od wielu czynników, takich jak:

  • powierzchnia pomieszczenia, 
  • jakość materiałów, standard wykończenia,
  • zakres prac,
  • lokalizacja (wyższe ceny w większych miastach),
  • koszt pracy fachowców.

Na podstawowe odświeżenie pokoju może nam wystarczyć kilkaset złotych, jeśli pomieszczenie jest niewielkie, a tylko malujemy ściany (w dodatku bez pomocy fachowca). Z kolei pełny remont, z wymianą podłogi, oświetlenia, mebli oraz przeróbkami instalacji, może kosztować nawet kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Remont salonu: koszt

Ostateczna kwota będzie wypadkową naszych preferencji i możliwości finansowych. Poniżej przykładowe koszty usług remontowych:

  • jednokrotne malowanie ścian na biało: od 7 zł/m
  • dwukrotne malowanie – kolor: od 12 zł/m2
  • gruntowanie: od 5 zł/m2
  • układanie paneli podłogowych: od 30 zł/

Jeżeli poza salonem planujesz także remont innych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy łazienka, rozważ rozłożenie kosztów na dłuższy okres – może jedno z pomieszczeń odświeżysz w przyszłym roku? Kolejnym rozwiązaniem jest kredyt na remont

Remont salonu krok po kroku

Projekt

Najważniejszy jest plan. W wstępnym projekcie określ, jaki efekt chcesz uzyskasz. Z pomocą przychodzi internet: w sieci znajdziesz zarówno zdjęcia-inspiracje (możemy podejrzeć styl wnętrza, konkretny rodzaj mebli, kolor farby na ścianie), jak i darmowe programy do stworzenia wstępnego projektu aranżacji wnętrza. 

Wyczyszczenie pomieszczenia 

Dosłownie i w przenośni — by zacząć remont salonu, wynosimy z pomieszczenia meble. Lub zabezpieczamy (np. folią malarską) te, których nie możemy usunąć z pokoju. Odkręcamy lampy i kontakty. A jeśli nasze prace ograniczają się do odświeżenia sufitu i ścian, przed malowaniem powinniśmy umyć te powierzchnie. Wejście do remontowanego salonu warto zabezpieczyć przymocowaną do framugi folią malarską — dzięki temu kurz nie będzie się przenosić do pozostałych części mieszkania.

Rozpoczęcie prac

Przy odświeżaniu salonu zaczynamy od sufitu, następnie malowanie ścian, a na końcu zajmujemy się podłogą. 

W przypadku pełnego remontu salonu prace remontowe rozpoczyna się od ścian: ich wyburzenia, dobudowania, montażu ścian karton-gips. W drugim etapie remontu zajmujemy się instalacją elektryczną. Tutaj należy też mieć pod uwagę planowane rozmieszczenie gniazdek i elementów oświetlenia. Kolejny etap remontu salonu stanowią podłogi, a ostatni – ściany (farba, tapeta).

Ważne: Remont to nie tylko kosztowny, ale także czasochłonny proces, dlatego warto zadbać o dokładne przygotowanie, aby wszystko poszło zgodnie z planem.