Jak zapłacić mandat i w jakim terminie należy to zrobić?

24 sierpnia 2022, opublikowane przez Smartney

Mandat karny

Stało się. Wystarczyła chwila nieuwagi czy zamyślenia i ku Twojemu przerażeniu, dostałeś mandat? Teraz nie pozostaje nic innego, jak go zapłacić. Z tego artykułu dowiesz się, jak i gdzie można to zrobić, jaki jest termin płatności oraz co grozi zapominalskim, którzy nie opłacą mandatu w określonym czasie.

Mandaty karne w 2021

W 2021 roku policja dokonała ponad 5,5 miliona kontroli drogowych, w związku z czym wystawiono ponad 2,8 miliona mandatów karnych kredytowanych. W pewnym uproszczeniu oznacza to, że niemal co druga kontrola pieszych, rowerzystów, motocyklistów, kierowców aut osobowych i ciężarowych zakończyła się mandatem.

Do najczęściej popełnianych wykroczeń drogowych, należały w ubiegłym roku:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w różnych sytuacjach: m.in. na przejściu dla pieszych lub przy wchodzeniu na przejście;
  • wyprzedzanie pojazdów na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio za nimi.

Jeśli więc i Tobie zdarzyło się w ostatnim czasie dostać mandat, jak widzisz, nie jesteś w tym osamotniony. Pora zatem przejść do działania i zapłacić go w terminie.

Rodzaje mandatów i warunki ich zapłaty

Zastanawiasz się, gdzie zapłacić mandat? Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Co do zasady, w Polsce można otrzymać 3 rodzaje mandatów: gotówkowy, kredytowany oraz zaoczny.

Mandat gotówkowy

Ten rodzaj mandatów najczęściej nakładany jest na obcokrajowców, a także osoby, które nie mają stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski. Taki typ mandatu należy zapłacić bezpośrednio w radiowozie. Dla większej wygody, część służb dysponuje mobilnymi terminalami płatniczymi – dzięki temu można szybko i wygodne zapłacić mandat przy użyciu karty. Jeśli otrzymałeś mandat gotówkowy, a np. policja nie ma przy sobie terminala, wówczas musisz udać się do najbliższego bankomatu, by wypłacić środki niezbędne na pokrycie zobowiązania.

Mandat kredytowany

Mandaty kredytowane występują zdecydowanie najczęściej spośród wszystkich kategorii mandatów. Służby nakładają je na obywateli Polski, którzy na stałe przebywają na terenie naszego kraju. W tym przypadku termin na uregulowanie płatności to 7 dni od daty wystawienia mandatu. Możesz opłacić go wygodnie przelewem, ale także na miejscu – gotówką lub kartą, o ile policja dysponuje terminalem.

Mandat zaoczny

Niekiedy zdarza się, np. w przypadku parkowania w niedozwolonym miejscu, że policja wystawia mandat pod nieobecność danej osoby. W takim przypadku wystawiany jest mandat zaoczny, który należy zapłacić w terminie do 7 dni od dnia wystawienia.

To może Cię zainteresować:

>> Wynajem samochodów. Poznaj koszty długoterminowego najmu auta.

Jak zapłacić mandat przez Internet?

Jednym z najwygodniejszych sposobów na uregulowanie płatności za mandat jest przelew przez internet. Potrzebujesz do tego jedynie urządzenie z dostępem do sieci oraz bankowość internetową. Po zalogowaniu się na swoje konto, wpisaniu danych do przelewu (numer konta, kwota) wystarczy jedynie zatwierdzić płatność.

Uregulowanie opłaty za mandat przez Internet krok po kroku?

  1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej lub otwórz aplikację banku.
  2. Spośród dostępnych opcji wybierz: przelew podatkowy à mandaty.
  3. Uzupełnij wymagane pola zgodnie z informacjami na mandacie. Jeśli płacisz mandat od straży miejskiej, należy zrobić standardowy przelew i przepisać w odpowiednie miejsca dane odbiorcy, które znajdziesz na mandacie.
  4. Typ identyfikatora: wpisz swój numer PESEL, zaś w polu „identyfikator zobowiązania” wpisz serię oraz numer mandatu.

Na koniec zatwierdź przelew.

Jak zapłacić mandat w radiowozie?

Wiesz już, że niekiedy policja dysponuje mobilnymi terminalami płatniczymi. Jeśli więc na co dzień korzystasz z karty płatniczej, możesz zapłacić mandat w radiowozie. Dobrym rozwiązaniem jest także opłacenie go gotówką – musisz mieć jednak przy sobie odpowiednią jej ilość. Otrzymanie mandatu to zwykle nieprzewidziane zdarzenie, do którego nie można się wcześniej przygotować. Jeśli więc nie masz przy sobie gotówki ani wystarczających środków na koncie, pozostaje Ci odłożyć płatność na później (maksymalnie w ciągu 7 dni).

To ważne!

Jeśli zapomnisz zapłacić mandat w terminie, musisz liczyć się z ryzykiem rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego. Oznacza to, że urząd skarbowy ma prawo ściągnąć te środki z nadpłaty podatku. W skrajnych przypadkach możliwe jest też zajęcie wynagrodzenia, emerytury czy renty, a w ostateczności – także mienia.

Jak zapłacić mandat na poczcie?

Pod względem różnego rodzaju płatności jesteś tradycjonalistą? Możesz więc zapłacić mandat na poczcie – nie jest to najwygodniejszy sposób regulowania swoich zobowiązań, ale bez wątpienia jest to wciąż chętnie wybierana metoda. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku ograniczają Cię godziny, w jakich otwarta jest placówka i musisz liczyć się z ewentualnymi kolejkami do okienka. Opłacając mandat na poczcie, należy także wypełnić odpowiedni druk i mieć przy sobie około 10 zł na opłatę za przelew.

Przeczytaj również:

>> Kredyt samochodowy czy kupno auta od ręki? Porównujemy możliwości.

>> Sprowadzenie samochodu z Niemiec, ile kosztuje i jakie są formalności?