Przebranżowienie, czyli jak zmienić pracę?

13 czerwca 2023, opublikowane przez Smartney

Zmiana pracy to stresujący temat. Sytuacja zdaje się być jeszcze trudniejsza, gdy w grę wchodzi przebranżowienie, czyli całkowita zmiana dotychczasowego zawodu. Jeśli jednak czujesz, że obecna praca Cię męczy, nie daje Ci satysfakcji, jest słabo płatna lub mało przyszłościowa, to przekwalifikowanie się będzie najlepszym rozwiązaniem. A my postaramy się udowodnić Ci, że przebranżowienie wcale nie musi być trudne. Przeczytaj, jak zmienić pracę, by bez większego problemu znaleźć dobre zatrudnienie!

Przebranżowienie, a nie rzucenie wszystkiego i wyjechanie w Bieszczady

Myśl o przebranżowieniu pojawia się często wraz z wypaleniem zawodowym. Pracownik, który chce całkowicie zmienić zawód, czuje, że branża, w której obecnie realizuje się zawodowo go męczy – i to skrajnie. Gdy dzwoni budzik, który informuje, że pora wstać do pracy, pojawia się frustracja, rozdrażnienie, niechęć. Zmiana pracy wraz ze zmianą branży może być też potrzebna osobom, które czują, że zawodowo dotarły już do ściany, a wciąż mają potrzebę rozwoju swojej kariery.

Każda z tych sytuacji – i wiele innych – może sprzyjać impulsywnym decyzjom o rezygnacji z dotychczasowej pracy. A takie decyzje niestety bardzo często prowadzą do długotrwałego bezrobocia. Najważniejsza jest zatem zasada: nie rzucaj obecnej pracy pod wpływem impulsu, unikaj gwałtownych, nieprzemyślanych decyzji. Postaw na efektywne przebranżowienie, a nie nagłe wypowiedzenie.

Efektywna zmiana pracy w kilku ważnych punktach

Jak pokazuje raport „Od fali odejść do fali zmian. Czy jesteśmy gotowi na nowe podejście do pracy?” przeprowadzony w maju 2022 roku przez ekspertów z Human Capital Deloitte, aż 80 proc. wysoko wykwalifikowanych polskich pracowników zastanawia się nad zmianą pracy. I to w najbliższej przyszłości – co drugi badany pracownik chce zmienić pracę w ciągu pół roku. Jak, należąc do tego grona i na dodatek planując przebranżowienie, zrobić to w sposób efektywny? Mamy kilka podpowiedzi.

Zastanów się, czego oczekujesz od zmiany pracy

Przemyśl, co w obecnej pracy sprawia, że planujesz przebranżowienie. Może do zmiany pracy skłoniły Cię za niskie zarobki? Zbyt duża monotonia – albo przeciwnie, męczący chaos? Brak możliwości dalszego rozwoju? Zła atmosfera w zespole lub całej organizacji? Powodów może być wiele, a każdy z nich to podpowiedź, w jakim kierunku iść. Weź zatem kartkę i długopis lub otwórz notatnik w telefonie czy komputerze, po czym utwórz listę tego, co męczy Cię w obecnej firmie albo branży. Następnie dopisz do każdego punktu oczekiwaną zmianę, np.:

  • niskie zarobki – wyższa płaca,
  • monotonia – połączenie pracy z pasją

i tak dalej.

Określ, które branże i stanowiska pasują do Twoich oczekiwań

Poświęć trochę czasu na przejrzenie najbardziej przyszłościowych obecnie branży. Zastanów się, która z nich będzie pasować do wypisanych przez Ciebie oczekiwań względem zmiany pracy. Pozwól przy tym na całkowitą otwartość – wyrzucaj z głowy myśli takie jak „przecież ja nic o tym nie wiem”. Obecny księgowy może marzyć o karierze testera oprogramowania, bo zawsze miał dobre oko do błędów, ale z poczuciem, że to przecież kompletnie nie jego bajka. Spokojnie – na tym przecież polega przebranżowienie! Jeśli tylko odnajdujesz w którejś z branż coś, co sprawia, że staje się ona Twoim faworytem i jednocześnie odpowiada Twoim oczekiwaniom oraz pasji, hobby czy charakterowi (księgowi są skrupulatni i dociekliwi – tak jak testerzy oprogramowania!), to daj sobie szansę.

Wpisz zatem na swoją listę branżę, a najlepiej kilka, by mieć w zanadrzu plan B i C, które wzbudziły Twoje zainteresowanie. Pamiętaj też, by upewnić się, że na wybrany przez Ciebie zawód jest zapotrzebowanie – tak, by móc przebierać w ofertach pracy.

Zidentyfikuj swoje umiejętności, które sprawdzą się po zmianie pracy

W kolejnym kroku zastanów się, które z Twoich obecnych umiejętności twardych i miękkich, a także doświadczeń zawodowych, mogą sprawdzić się w wybranej przez Ciebie branży. Dla przykładu osoba, która zastanawia się nad przebranżowieniem na UX designera może przy okazji wykazywać się umiejętnością analitycznego myślenia. A to zdolność, która ma bardzo duże znaczenie na tym stanowisku, więc pasuje doskonale. Swoją drogą, UX design to jeden z najczęściej wybieranych zawodów przez osoby, które chcą się przebranżowić!

Dopisz zatem do swojej listy wszystko to, co z Twoich umiejętności pasuje Twoim zdaniem do wymarzonej branży.

Przejrzyj kursy, które ułatwią Ci przebranżowienie

Posiadanie umiejętności odpowiadających wymaganiom danej branży czy stanowiska nie zawsze może być wystarczające dla rekrutera. Gdy nie masz w CV doświadczenia ani wykształcenia, które jest w jakikolwiek sposób związane z wymarzonym stanowiskiem, to z pomocą przychodząkursy zawodowe ułatwiające przebranżowienie. To najprostsza droga do szybkiego zdobycia nowych kompetencji.

Po tym, jak już zdecydujesz, na co dokładnie chcesz zmienić pracę, poszukaj kursu związanego z Twoim nowym wymarzonym stanowiskiem. Chcesz pracować w kwiaciarni, ale kompletnie nic o tym nie wiesz, poza tym, że kochasz kwiaty? Kurs florysty! Twoją pasją są gry i myślisz nad połączeniem jej z praca? Kurs testera manualnego! I tak dalej. Nauka może odbywać się online, w większości przypadków trwa łącznie około 100-120 godzin, a pod koniec zdobywasz certyfikat potwierdzający nabycie nowych umiejętności i cenną adnotację w cv, którą można pochwalić się podczas rekrutacji.