Kursy i szkolenia online. Dlaczego warto podnosić kompetencje zawodowe?

31 marca 2021, opublikowane przez Smartney

budżet domowy

Kursy online czy szkolenia online? Przecież to synonimy!

Ten akapit zatytułowaliśmy nieco przewrotnie. Oba te określenia często używane są zamiennie, podczas gdy tak naprawdę, istnieją między nimi poważne różnice. Kursy (oraz oczywiście kursy online) uczą „od” „do”. Niektóre dedykowane są osobom dopiero pragnących poznać jakieś zagadnienie, inne tym bardziej zaawansowanym. Ale zawsze wiadomo, czego dokładnie mają nauczyć. Kursy online kończysz zawsze z wiedzą lub umiejętnościami na wcześniej określonym poziomie. To też spore ułatwienie – wiesz co umiesz, więc łatwo Ci znaleźć kurs na odpowiednim poziomie. Szkolenia służą pogłębianiu już istniejącej wiedzy. Często w formie warsztatowej lub pod superwizją. Dodatkowym wyzwaniem, jeśli szukasz szkolenia online, jest jego organizacja – to forma znacznie bardziej indywidualna, niż kurs.

Rozwój osobisty? Tyle możliwości, tylko co wybrać?

Kurs wydaje się najlepszym wyborem dla osób, które chciałyby nauczyć się czegoś nowego. Nowy język obcy? Nowe hobby? Nowa umiejętność? Kurs gruntownie przygotuje Cię do samodzielnego zdobywania dalszej wiedzy. To niezła szansa na rozwój osobisty lub rozwój zawodowy. Poznasz podstawy – lub więcej niż podstawy i zaczniesz się doszkalać samodzielnie. Pandemia jest świetnym momentem na poszerzanie w ten sposób swoich horyzontów. Szkolenie wybierz, jeśli planujesz doskonalić się w czymś co już umiesz. Chcesz zdobyć kwalifikacje potrzebne do awansu? Poznać tajniki nowej kuchni? Lepiej rysować? Szkolenia online to narzędzia, które Ci to umożliwią. Ciekawostka: w sieci znajdziesz również kursy rozwoju osobistego. To nie zasada, ale zazwyczaj łączą ze sobą kilka kursów i szkoleń. Z samej definicji rozwój osobisty to wszystko, co pomoże Ci wyzwolić Twój potencjał – dlatego takie kursy mogą uczyć dosłownie czegokolwiek… Dobra rada: zawsze sprawdzaj program i to czego się nauczysz. Szkoda byłoby wydać pieniądze niepotrzebnie i nabyć umiejętności, z których nigdy nie skorzystasz.

Kompetencje zawodowe – czyli jak zadbać o rozwój osobisty z głową

Ustalmy fakty. Myślisz o tym, jak się rozwijać i uczyć nowych rzeczy. Świetnie! Dobrze jednak, żeby Twój rozwój zapewniał Ci nie tylko przyjemność, ale też przyszłe sukcesy zawodowe. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych nigdy nie jest łatwą sprawą. Chyba, że dokładnie znasz swoją ścieżkę kariery i to czego pracodawca będzie od Ciebie w przyszłości wymagał. Warto wybadać wcześniej, jak to wygląda w Twoim miejscu pracy. Czy awansujesz dlatego, że świetnie robisz swoją robotę… Czy dlatego, że według szefostwa, świetnie będziesz wykonywał tę na wyższym stanowisku? To determinuje, czy w pierwszej kolejności należy rozwijać swoje obecne kompetencje, czy nabywać nowe. A więc odpowiada też na pytanie kurs czy szkolenie. Jedno i drugie zapewnią Ci nie tylko kompetencje zawodowe ale też rozwój zawodowy. Kiedy już wiesz, czego się od Ciebie oczekuje, musisz znaleźć miejsce, gdzie nabędziesz nowe umiejętności. Często nadprogramowe szkolenia organizowane są bezpośrednio przez firmę. Jeśli Twoja tego nie robi, to warto szukać miejsc, które wystawią Ci jak najszerzej honorowane zaświadczenie o zdobytych umiejętnościach. Wystarczy popatrzeć, jaką popularnością cieszą się certyfikaty językowe. W ten sposób zdobędziesz pewność, że Twoje kwalifikacje zostaną docenione również przez kolejnych pracodawców.

A może jednak hobby?

Rozwój, to nie tylko praca. Jeśli mieszkasz sam, to epidemia z pewnością dodatkowo daje Ci się we znaki. Znalezienie nowej pasji może pomóc – a kursy online nauczą Cię praktycznie każdej umiejętności. Majsterkowanie? Gotowanie? Origami składane stojąc na głowie? Malowanie obrazów? Nie ma problemu. Wszystko co potrzebne zamówisz przez internet, a pierwsze kroki na drodze do nowych zainteresować postawisz już za chwilę. W przypadku hobby warto wybierać szkoły cieszące się dobrymi opiniami w internecie, lub rzemieślników polecanych przez zadowolonych kursantów. Tylko w ten sposób wyciągniesz od nich nie tylko wiedzę, ale być może zarazisz się również ich pasją.