Tester oprogramowania Jak się przebranżowić?

22 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

Co roku publikowane są informacje na temat średniej dochodów w różnych branżach – IT i programiści niezmiennie zajmują miejsca wśród najlepiej opłacanych pracowników. Nic więc dziwnego, że wiele osób rozważa przebranżowienie się. Czy trudno jest zostać programistą lub testerem oprogramowania? Wcale nie!

Tester oprogramowania – czym się zajmuje

No cóż, bez zaskoczeń. Tester oprogramowania jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się testowaniem oprogramowania. Już wyjaśniamy: testowanie oprogramowania jest bardzo istotnym elementem funkcjonowania każdego współczesnego przedsiębiorstwa. Nowe rozwiązania IT dostarczane przez programistów są totalnie niezbędne w szybko zmieniającym się biznesie – o ile jednak na papierze większość programów wygląda dobrze, to wiadomo: w pewnym momencie czeka je kontakt z użytkownikami końcowymi. A wtedy może się okazać, że jednak coś jest nie tak. Wyszukiwaniem takich potencjalnych problemów zajmuje się właśnie tester oprogramowania – osoba, zazwyczaj zatrudniona bezpośrednio w IT, zajmująca się analizą produkowanych rozwiązań i wyszukiwaniem ewentualnych problemów i niedoskonałości. Od testera oprogramowania naprawdę dużo zależy – bo im więcej błędów uda mu się znaleźć, tym mniej z nich potencjalnie zaszkodzi nabywcy oprogramowania. Pierwszym szczeblem zawodowym w karierze testera oprogramowania jest zazwyczaj tester manualny. 

Jak zostać testerem oprogramowania?

Wiele osób zainteresowanych wkroczeniem do świata IT zastanawia się, jak zostać testerem oprogramowania. Czy to trudne? Drogie? Wymagające specjalnych umiejętności? Na wszystkie trzy pytania odpowiedź brzmi: nie! Najważniejsze są chęci do nauki i zdobywane po kursie doświadczenie. Sam kurs testera oprogramowania trwa około 6 tygodni i kosztuje w zależności od szkoły od 5 do 10 tysięcy złotych. Może biorąc pod uwagę przyszłe zarobki warto rozważyć pożyczkę? Po skończonym kursie, nie jest trudno zostać testerem oprogramowania – ofert pracy nie brakuje. Wiele firm chętnie zatrudni testerów manualnych zaraz po kursie – patrząc na nich jak na inwestycję w przyszłość. Młodych testerów manualnych można podszkolić wewnętrznie sprawiając, że szybko staną się cennymi członkami swoich zespołów. Jak więc zostać testerem oprogramowania? Przede wszystkim podejmując ten pierwszy najtrudniejszy krok i się decydując. Później, po opłaceniu kursu idzie już szybko – 6 tygodni intensywnej nauki i można mówić, że jest się z IT!

Ile zarabia tester oprogramowania? Innymi słowy, czy warto?

Ja najłatwiej znaleźć obiektywne informacje? Z pomocą przychodzi nam Google i publikowane w nim dane na temat rynku pracy. Po wpisaniu haseł takich jak „tester manualny zarobki”, „praca jako tester oprogramowania” czy „ile zarabia tester oprogramowania”, szybko znajdziemy odpowiedź. W tej chwili mediana wynagrodzenia dla testerów wynosi ok 7000 zł brutto. Kurs zwraca się w 1-2 miesiące, a często sam potencjalny pracodawca jest gotów za niego zapłacić. Czy to dużo? Oczywiście, to zależy. Przede wszystkim to więcej, niż średnia krajowa – a praca nie wymaga wcześniejszego doświadczenia, czy nawet ukończonych studiów – chociaż te ostatnie oczywiście w pracy pomogą. Podobna praca to również świetna przepustka do dalszej kariery w IT – można zdobyć cenne doświadczenie, które w przyszłości przyda się w samodzielnym programowaniu. Nawet więcej: doświadczenia w wyszukiwaniu błędów innych przełożą się na łatwiejsze dostrzeganie potencjalnych problemów we własnym kodzie. To dopiero sytuacja typu win-win. To ile zarabia tester oprogramowania regularnie się zmienia – podwyżki w tej chwili dość mocno przekraczają inflację. Pensja będzie wiec z czasem rosła.

Zawód przyszłości

Świat się szybko zmienia – coraz więcej przedsiębiorstw automatyzuje swoje procesy. Największe firmy dystrybucyjne w Polsce powoli rezygnują z zatrudniania pracowników na rzecz robotyzacji swoich magazynów. Im więcej technologii wokół nas, tym więcej potrzeba kodu i oprogramowania, żeby ją obsłużyć. A tam gdzie nowe programy, tam błędy – których wyszukiwaniem zajmują się testerzy oprogramowania. Wybierając tę ścieżkę kariery można być pewnym właściwie jednego – pracy szybko nie zabraknie.