UX design. Ile kosztują studia i kursy?

11 maja 2022, opublikowane przez Smartney

UX designer to zawód, który staje się coraz bardziej popularny – również wśród osób, które planują się przekwalifikować. Kim tak naprawdę jest UX Designer? Na czym polegają jego codzienne obowiązki? Jak zostać projektantem doświadczeń użytkowników? O tym w artykule o studiach i kursach UX design!

UX design – co to takiego?

Pod pojęciem UX design (ang. user experience design) kryje się projektowanie doświadczeń użytkownika – rozumiane jako dbanie o to, aby dany produkt wzbudzał pozytywne odczucia w użytkownikach. W UX designie chodzi przede wszystkim o produkty cyfrowe – strony internetowe oraz aplikacje mobilne i desktopowe.

Kim jest zatem UX designer?

Osoba zatrudniona na stanowisku UX designera odpowiada za projektowanie od podstaw np. serwisów czy produktów, które będą intuicyjne i łatwe w obsłudze dla użytkowników. Celem jego pracy jest poprawa funkcjonalności produktu – tak, aby zapewniał on satysfakcję użytkowania. Projektowanie rozwiązań w UX designie poprzedza zawsze badanie potrzeb odbiorców danego produktu.

Co robi UX designer? Obowiązki projektanta doświadczeń

Obowiązki specjalisty od UX designu będą różnić się w zależności od firmy i projektu, nad którym pracuje. To, co robi UX designer, obejmuje przede wszystkim:

  • określanie wymagań i potrzeb użytkowników,
  • projektowanie interakcji, czyli sposobu działania produktu w kontakcie z użytkownikiem,
  • tworzenie makiet i prototypów,
  • przeprowadzanie testów UX z użytkownikami,
  • współpracę z programistami.

Kto może zostać UX designerem?

UX designerem może zostać tak naprawdę każdy – to jeden z zawodów najczęściej wybieranych przez osoby, które planują się przebranżowić. Jak w każdej pracy, tak i w przypadku projektowania doświadczeń, idealnego kandydata cechują pewne umiejętności.

Od specjalistów UX design wymaga się przede wszystkim analitycznego myślenia, zmysłu estetycznego i obycia technicznego. Niektórzy pracodawcy oczekują, aby UX designer orientował się w podstawach programowania, a w szczególności znał CSS, HTML i JavaScript. Zaletę stanowi też znajomość programów graficznych i trendów w projektowaniu. Żeby zostać wziętym pracownikiem w branży UX design, przydatne będzie też sprawne posługiwanie się angielskim.

W dziedzinie UX design ważne jest nieustanne śledzenie zmieniających się trendów projektowania. Jest to więc odpowiedni kierunek dla osób gotowych do ciągłej nauki.

Ile można zarobić jako UX designer?

Zawód UX designera cieszy się sporą popularnością ze względu na atrakcyjne zarobki. Średnie wynagrodzenie projektanta UX wynosi ok. 8500 zł netto. Na taką kwotę mogą liczyć specjaliści zatrudnieni w Warszawie, głównym ośrodku branży UX design. W Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu – mniejszych, choć też znaczących ośrodkach, średnie zarobki wahają się w granicach 6000-7500 zł netto.

Jak w każdej branży, pensja UX designera jest również uzależniona od jego doświadczenia. Juniorzy mogą zarobić ok. 3500-4000 zł netto. Tzw. midzi mogą liczyć na miesięczne zarobki na poziomie od 4000 do nawet 8000 zł netto. Zarobki dobrych seniorów są wyższe i wynoszą ok. 9000-11000 zł netto.

Za przekwalifikowaniem do branży UX design przemawia spore zapotrzebowanie na projektantów doświadczeń. Specjaliści w tej dziedzinie znajdują zatrudnienie w firmach działających w obszarze nowych technologii, e-commerce, reklamy, mediów i bankowości oraz w instytucjach publicznych.

Jak zostać UX designerem? Studia i kursy dla projektantów doświadczeń

Kompetencje wymagane w branży UX design zdobyć można dzięki studiom podyplomowym na kierunku User Experience Design/Product Design. Taką ścieżkę kształcenia oferuje coraz więcej uczelni, w tym polskie SWPS, AGH i WSE. Alternatywną formą nauki o UX designie jest udział w specjalistycznych kursach online lub stacjonarnych, które prowadzi wiele prywatnych firm, w tym Coders Lab i Future Collars.

Wiedzę o UX design warto zgłębiać również poprzez czytanie tematycznych książek. Przydatne są też konferencje, podczas których specjaliści od projektowania doświadczeń użytkowników dzielą się swoimi praktykami.

Aby pracować jako UX designer trzeba również posługiwać się bardzo dobrym angielskim. W przypadku niektórych kandydatów konieczny może więc okazać się więc kurs językowy. Znajomość języka przyda się również podczas korzystania z materiałów dydaktycznych o UX design.

Ile kosztuje przekwalifikowanie w kierunku UX design? Studia, kursy i inne wydatki

Za studia UX design zapłacimy od 7500 do 12 500 zł. Kurs UX design online to z kolei wydatek od 3000 do nawet 10 000 zł – cena zależna jest od długości i zakresu kursu. Do tego doliczyć powinniśmy jeszcze koszty książek, programów komputerowych i ewentualnego kursu językowego. To kolejne kilka tysięcy, które należy dopisać do kosztu przekwalifikowania się na UX designera.

Myślisz analitycznie, masz dobrze rozwinięty zmysł estetyczny, jesteś empatyczny i komunikatywny? Widzisz siebie na stanowisku UX designera? Rozpocznij karierę w dynamicznie rozwijającej się branży dzięki szybkiej i wygodnej pożyczce Smartney, z pomocą które sfinansujesz studia i kursy UX design. Sprawdź szczegóły!