Jak bezpiecznie płacić online?

13 czerwca 2023, opublikowane przez Smartney

Bezgotówkowe zakupy online zyskują na popularność. Według raportu E-commerce w Polsce 2022 77% Polaków woli zamawiać przez internet niż jechać do sklepu stacjonarnego. Główne motywatory to szybkość transakcji, oszczędność czasu, dostępność przez całą dobę oraz atrakcyjne ceny. Boisz się, że Twoje pieniądze na koncie mogą być zagrożone w sieci? W takim razie sprawdź, jak bezpiecznie płacić przez internet.

Rodzaje płatności online – sprawnie i wygodnie

Płatności online na stronie zaczęły zyskiwać coraz większą popularność szczególnie w trakcie pandemii. To właśnie wtedy okazało się, że wiele spraw można załatwić online bez konieczności wizyty w sklepie stacjonarnym. W trosce o zdrowie (na banknotach gromadzą się bakterie) transakcje gotówkowe stały się nawet odradzaną przez jakiś czas formą płatności. Konsekwencją tego są również rzadsze zakupy za pobraniem.

Jeśli chodzi o bezpieczne płatności w internecie, to można wymienić kilka popularnych metod:

 • Tradycyjny przelew bankowy – płatność online odbywa się na stronie lub w aplikacji Twojego banku. Musisz ręcznie podać dane odbiorcy, numer konta, tytuł przelewu oraz kwotę.
 • Przelew online – działa automatycznie dzięki współpracy z zewnętrznym dostawcą takim jak Przelewy24, Dotpay czy PayU. Nie musisz samodzielnie wpisywać danych w formularzu. Po wybraniu swojego banku zostaniesz przekierowany do płatności online z uwzględnieniem wszystkich szczegółów. Na koniec zostaje wyłącznie autoryzacja, po której otrzymasz potwierdzenie zakupu i realizacji płatności.
 • Płatność online kartą płatniczą – podajesz swoje imię i nazwisko, numer karty, datę jej ważności (miesiąc i rok) oraz kod CVV2/CVC2 (z tyłu obok miejsca na podpis), a kwota pobierana jest automatycznie bez logowania się do bankowości internetowej. Czasami bank może poprosić o dodatkową autoryzację.
 • Płatność BLIKIEM – do zlecenia bezpiecznej płatności online na stronie potrzeba 6-cyfrowego kodu z aplikacji mobilnej oraz potwierdzenia transakcji.
 • Portfel wirtualny – to rodzaj konta wirtualnego, dzięki któremu nie musi wpisywać danych karty ani logować się bankowości internetowej podczas płacenia. Aby wirtualny portfel działał prawidłowo, trzeba do niego podpiąć kartę płatniczą, lub zasilić go wcześniej środkami finansowymi.Szczególnie popularny jest PayPal, Apple Pay i Google Pay.
Warto wiedzieć: Z pomocą BLIKA można też wypłacać pieniądze z bankomatu albo płacić w sklepach stacjonarnych zamiast kartą płatniczą.

Stosunkowo nowym sposobem płatności online są tak zwane metody odroczone. W ten sposób można zapłacić za zakup później – przeważnie w ciągu 30 dni przy jednorazowym przelewie lub nawet później, gdy użytkownik decyduje się na raty. Do Twojej dyspozycji jest paySmartney, z którym zrobisz smartny zakup do 2,5 tys. zł., a płatność podzielisz na 3,6,9 lub 12 wygodnych rat. Nie ponosisz żadnych kosztów pożyczki przy spłacie w ciągu 30 dni.

Bezpieczne płatności w internecie – czy to możliwe?

Dla niektórych osób sklepy stacjonarne są wciąż lepsze niż ich wersje internetowe, ze względu na temat bezpieczeństwa płatności online. Celem cyberprzestępców nie są zwykle konkretne banki lub instytucje, a dane osoby. Przeważnie to czynniki ludzki decyduje o wycieku danych.

Bezpieczeństwo płatności internetowych jest uregulowane prawnie. Od 2019 roku każdy bank musi zadbać o dwuetapową autoryzację. Takie warunki dyktuje Unijna dyrektywa PSD2.

 1. W przypadku płatności online kartą płatniczą środki są chronione przez usługę chargerback. Dzięki takim zwrotnym obciążeniom (blokadom) danej kwoty, pieniądze wracają na konto, gdy zostały pobrane niesłusznie lub w nieuczciwy sposób.
 2. Jeśli chodzi o bezpieczne płatności online na stronie, to wymagana jest notyfikacja push (wiadomość SMS lub jednorazowe hasło) albo dane biometryczne (skan palca albo rozpoznawanie twarzy).

Specjalistyczne zapory oraz zabezpieczenia sprawiają, że bezpieczeństwo płatności internetowych jest na wyższym poziomie niż tych w tradycyjnych sklepach.

To może Cię zainteresować: Phishing. Czym jest i jak się przed nim bronić?

Jak bezpiecznie płacić w internecie?

Jeśli chcesz płacić online na stronie szybko i wygodnie, musisz wiedzieć, jak robić to w sposób bezpieczny. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym będzie robić zakupy świadomiej.

Jak bezpiecznie płacić przez internet:

 1. Rób zakupy tylko na sprawdzonych i zaufanych stronach. Czytaj opinie użytkowników o sklepach, których nie znasz.
 2. Wybieraj bezpieczne sieci wi-fi i znane urządzenia elektroniczne.
 3. Sprawdzaj certyfikat bezpieczeństwa SSL (symbol kłódki obok adresu URL strony w pasku wyszukiwania).
 4. Zwracaj uwagę na poprawność adresu internetowego banku, jeśli nie korzystasz z aplikacji mobilnej.
 5. Weryfikuj dane przelewu oraz wpisaną kwotę – dotyczy to wszystkich form płatności online.
 6. Monitoruj stan konta i reaguj, gdy coś się nie zgadza. Włącz powiadomienia płatności, a żadna transakcja Ci nie umknie.
 7. Zachowuj potwierdzenia zakupu – mogą się przydać w przypadku oszust lub nieprawidłowości.

W przypadku wszystkich form bezpiecznych płatności w internecie łatwo o mechaniczne i bezrefleksyjne podejście. Pamiętaj, że cyberprzestępcy tylko czekają na chwilę nie uwagi z Twojej strony, więc lepiej zachowaj ostrożność.

To może Cię zainteresować: Oszustwa Inwestycyjne. Nie daj się nabrać!