Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu?

17 sierpnia 2022, opublikowane przez Smartney

Podczas wypłacania gotówki z bankomatu warto pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę. Wyjaśniamy też, jakie są limity wypłat z bankomatów i jak wypłacić gotówkę bez użycia karty.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu?

Obsługa bankomatu jest banalnie łatwa. Pieniądze wypłacisz w pięciu prostych krokach.

1. Włóż kartę do czytnika.

2. Wprowadź za pomocą klawiatury kod PIN 

3. Wybierz opcję „WYPŁATA”.

4. Określ kwotę, którą chcesz wypłacić.

5. Odbierz kartę, gotówkę i potwierdzenie transakcji. Warto pamiętać o tym, że wypłata gotówki może wiązać się z prowizją. Może być ona naliczona w sytuacji, gdy korzystasz z bankomatu, który nie należy do Twojego banku, lub wypłacasz pieniądze za granicą.

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Aby bezpiecznie korzystać z bankomatu, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Oto najważniejsze zasady, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko utraty pieniędzy

1. Wybieraj bankomaty w dobrze oświetlonych i monitorowanych miejscach

Jeżeli planujesz wypłatę dużej sumy gotówki, skorzystaj z urządzenia znajdującego się w oddziale banku. Zmniejsza to ryzyko rabunku. Aby czuć się pewniej, możesz poprosić zaufaną osobą, by Ci towarzyszyła. Zwróć uwagę na to, czy nie jesteś obserwowany przez obce osoby. Po dokonaniu wypłaty schowaj gotówkę w bezpiecznym miejscu – w portfelu lub w torebce. Nie przeliczaj pieniędzy na ulicy.

2. Zwróć uwagę na stan techniczny bankomatu

Złodzieje wykorzystują nowoczesne metody – aby pozyskać dane karty, montują w bankomatach dodatkowe urządzenia: nakładki na klawiaturę i czytnik kart oraz miniaturowe kamerki. Jeżeli wygląd bankomatu wzbudza Twoje podejrzenia, skorzystaj z innego urządzenia. Bankomaty znajdujące się w miejscach objętych monitoringiem są mniej narażone na ingerencję ze strony przestępców.

3. Chroń swój numer PIN – stanowi on zabezpieczenie środków znajdujących się na Twoim koncie.

Podczas wprowadzania kodu PIN zakryj klawiaturę bankomatu dłonią. Nie zapisuj kodu na odwrocie karty ani na karteczce, którą trzymasz w portfelu. Jeżeli padniesz ofiarą kradzieży, przestępca będzie mógł z łatwością posłużyć się Twoją kartą. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, stwórz kombinację losowych cyfr, a następnie naucz się jej na pamięć. Często popełnianym błędem jest korzystanie z oczywistej kombinacji cyfr – np. 1111 albo 0000.

4. Zabierz potwierdzenie transakcji.

Zdarza się, że bankomat ulegnie awarii i wypłaci mniejszą sumę lub nie wypłaci jej wcale, a mimo tego kwota zostanie pobrana z Twojego konta. Potwierdzenie transakcji ułatwi przeprowadzenie reklamacji i odzyskanie gotówki. Na szczęście do takich sytuacji dochodzi sporadycznie – zawsze jednak lepiej się zabezpieczyć.

5. Jeżeli zgubisz kartę lub zostanie Ci ona skradziona, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem i zgłoś ten fakt.

Zaginioną kartę bankomatową możesz zgłosić w banku przez całą dobę. Nie warto czekać – w takiej sytuacji zwłoka może Cię dużo kosztować. Im szybciej zablokujesz utraconą kartę, tym mniejsze ryzyko, że ktoś nieuprawniony z niej skorzysta.

Ile pieniędzy można wypłacić z bankomatu?

Za pomocą bankomatu nie możesz wypłacić dowolnej kwoty. Dzienny limit wypłat oraz maksymalna wysokość jednorazowej wypłaty jest różna dla klientów poszczególnych banków. Najczęściej maksymalna wartość wynosi kilka tysięcy złotych. Limity możesz sprawdzić i ustawić samodzielne po zalogowaniu się na swoje konto w bankowości internetowej. Możesz to zrobić także za pośrednictwem infolinii. Jeżeli będziesz chciał wypłacić sumę, która przekracza maksymalny limit dopuszczony przez Twój bank, możesz zrobić to osobiście w oddziale banku. Również same bankomaty mają limit wypłat jedną kartą – zazwyczaj 4 lub 10 tysięcy złotych.

BLIK – wypłata z bankomatu bez karty

Gotówkę z bankomatu możesz wypłacić także w sytuacji, gdy nie masz przy sobie karty. Do tego celu możesz wykorzystać smartfona i aplikację mobilną Twojego banku – pod warunkiem, że umożliwia ona korzystanie z płatności BLIK. Z tego rozwiązania mogą korzystać klienci większości polskich banków.

Jak wypłacić pieniądze z bankomatu BLIK-iem?

1. Znajdź bankomat oznaczony logiem BLIK. Wypłaty BLIK możliwe są m.in. w bankomatach sieci Euronet i Planet Cash.

2. Wybierz opcję „WYPŁATA BLIK” / „WYPŁATA BEZ KARTY”.

3. Wpisz kwotę, którą chcesz wypłacić z bankomatu.

4. Uruchom aplikację mobilną banku na smartfonie i za jej pomocą wygeneruj sześciocyfrowy kod BLIK. Będzie on ważny przez dwie minuty.

5. Wpisz kod BLIK na klawiaturze bankomatu.

6. Potwierdź transakcję na smartfonie.

7. Odbierz pieniądze.

Gotowe!