Sprawdź, co to jest blik i jakie korzyści Ci zapewnia.

4 stycznia 2021, opublikowane przez Smartney

blik zakupy online

Płatność blikiem została wprowadzona w 2015 r. przez Polski Standard Płatności sp. z o.o. (PSP) i od razu spotkała się z dużą przychylnością Polaków. Szacuje się, że tylko w pierwszym kwartale 2020 r. wykonaliśmy prawie 78 mln transakcji blikiem! Jest to niemal dwa razy więcej w porównaniu do roku 2019, kiedy to, w tym samym okresie, PSP zanotował 40 mln tego rodzaju płatności. Z czego wynika tak duża popularność transakcji blik? Jak działa system umożliwiający opłaty przy wykorzystaniu tej funkcjonalności? Smartney wyjaśnia.

Blik – co to jest?

Blik to polski system płatności mobilnych, który umożliwia wykonywanie transakcji finansowych bez użycia dodatkowych instrumentów, np. kart debetowych lub kredytowych. Płatność blik wymaga posiadania konta w banku, w którym ten standard płatności jest dostępny. Na chwilę obecną jest to zdecydowana większość najpopularniejszych banków polskich. Oprócz tego użytkownik musi mieć zainstalowaną w smartfonie aplikację, która umożliwia płatności blik oraz dostęp do internetu.

Do czego służy blik?

Blik ma wiele zastosowań, które znacząco ułatwiają codzienne życie. Do najpopularniejszych z nich należą:

 • zakupy online – płatności blikiem dokonujemy, kupując przez internet (np. na Allegro, czy na AliExpress), płacąc za usługi, czy regulując rachunki.
 • płatności w sklepach stacjonarnych – nie ma to, jak płacić blikiem w sklepie! Jeśli nie masz przy sobie gotówki, użyj blika, by zapłacić za zakupy!
 • wpłaty i wypłaty gotówki z bankomatu – blik przyda się, jeśli Twoja karta została w domu, a Ty musisz wybrać gotówkę z bankomatu.
 • przelew na telefon – płatność blik umożliwia wykonanie przelewu bez znajomości numeru konta odbiorcy. Wystarczy numer telefonu, by środki bezzwłocznie znalazły się na jego koncie.
 • czeki blik – dzięki tej funkcjonalności możemy wystawiać czeki na inną osobę, dzięki którym ta będzie mogła pobrać pieniądze z bankomatu lub zapłacić w sklepie.
 • płatności powtarzalne – jeśli cały czas zapominasz o regulowaniu rachunków za telefon, powtarzalne płatności blik rozwiążą Twój problem. Wraz z poleceniem płatności, ustalone kwoty będą regularnie ściągane z Twojego konta.

Jak działa blik?

Już wiesz, co to jest blik, rozumiesz także, co to jest płatność blikiem. Teraz możemy prześledzić, jak funkcjonalność ta działa w praktyce. A więc jak zapłacić blikiem?

Tak naprawdę transakcje przy użyciu blika są bardzo proste i w większości przypadków sprowadzają się do kilku nieskomplikowanych kroków. Główną rolę odgrywa tutaj specjalny 6-cyfrowy kod, który generuje się po naszym zalogowaniu do aplikacji mobilnej na smartfonie. Ów kod w ciągu maksymalnie dwóch minut musimy wpisać na klawiaturze bankomatu (w przypadku wypłaty gotówki), na terminalu płatniczym (jeśli kupujemy w sklepie) lub w specjalnym polu na stronie internetowej (jeśli płacimy on-line). Ostatnim krokiem jest zatwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej. Ot, i cała filozofia!

Zalety płatności blik

Blik jest narzędziem tak popularnym, ponieważ posiada szereg zalet, dzięki którym możemy zaoszczędzić czas, a czasem nawet pieniądze. Niektóre z mocnych stron blika to:

 • wygoda transakcji – możemy wypłacić pieniądze z bankomatu lub zapłacić za zakupy mając przy sobie tylko telefon. To świetne rozwiązanie dla zapominalskich.
 • szybkość przelewów – nie musimy czekać, aż dana osoba poda nam swój numer konta. Płatności blik przez telefon umożliwiają dokonywanie transakcji ze znajomością jedynie numeru telefonu odbiorcy.
 • wsparcie bliskich – dzięki czekom blik łatwo prześlemy pieniądze bliskiej osobie, która nie ma dostępu do konta, np. dzieciom na koloniach.
 • bezpieczeństwo – kody generowane przez aplikację są ważne jedynie przez dwie minuty. Możemy także ustawić limity płatności blik.
 • powszechność – blikiem zapłacimy nie tylko w sklepach i w internecie, ale także w niektórych urzędach, a nawet na poczcie.

Czy blik ma jakieś wady?

Najczęściej zarzuca się blikowi, że umożliwia płatności jedynie w kraju. Trzeba jednak wiedzieć, że PSP nawiązał współpracę z Mastercard, co oznacza, że już wkrótce płatność blikiem będzie możliwa we wszystkich terminalach POS akceptujących transakcje zbliżeniowe.

Niektórzy skarżą się również na prowizje, jakie co niektóre banki nakładają na operacje pobrania gotówki z bankomatu. Nie jest to jednak standard i istnieje wiele banków, które za wypłatę środków nie przewidują żadnych opłat.

Ostatnio zrobiło się głośno o metodzie wyłudzeń „na blika”. Jak w każdym przypadku wyłudzeń i oszustw, także tutaj należy zachować szczególną ostrożność. Wystarczy nikomu nie udostępniać wygenerowanych kodów blik, a nasze finanse będą bezpieczne.

Jak widać, płatności blik mają także swoje wady, chociaż w porównaniu z mocnymi stronami systemu wydają się raczej mało znaczące. Warto więc korzystać z płatności blikiem i cieszyć się wygodą transakcji i łatwymi zakupami, do czego zachęca Smartney.