Ile kosztuje Wigilia? Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

6 grudnia 2022, opublikowane przez Smartney


Powoli zaczynają się przygotowania do Wigilii, a wraz z przedświąteczną radością pojawiają się… koszty. Dobra organizacja zadba nie tylko o zaproszenie na kolację wszystkich bliskich, ale również dokładne rozplanowanie budżetu. Trzeba wziąć pod uwagę koszt ozdób świątecznych, choinki, składników na wszystkie potrawy oraz prezentów. By dobrze oszacować wydatki, warto dowiedzieć się, ile kosztuje Wigilia – i właśnie to postaramy się ustalić w poniższym artykule!

Przygotowania do Wigilii – ile kosztuje choinka?

Udekorowana choinka to nie tylko podstawowa ozdoba świąteczna – to jeden z symboli tego wyjątkowego czasu. Planując jej zakup, trzeba zacząć od zastanowienia się, czy wolisz sztuczne, czy żywe drzewko. W obu przypadkach trzeba dodatkowo określić optymalny rozmiar choinki, który również ma wpływ na jej cenę. Choć ta co roku się zmienia, to można przyjąć, że sztuczne choinki kosztują od ok. 30 zł do nawet 1500 zł, przy czym górna granica to bardzo wysokie drzewka, przekraczające wysokością 200 cm i niezwykle realistyczne. Najbardziej klasyczne sztuczne choinki, które mają zadowalającą jakość i mieszczą się w granicy od 100 do 180 cm wysokości, to koszt ok. 80-150 zł.

W przypadku prawdziwych drzewek na ich cenę wpływa dodatkowo gatunek iglaka oraz jego rodzaj – cięty lub doniczkowy. Do wyboru są zazwyczaj świerki, jodły oraz sosny. Świerk cięty kosztuje od ok. 50 do ok. 100 zł, zależnie od rozmiaru, z kolei doniczkowy – ok. 30-200 zł. Jodła cięta to koszt w granicach 50-100 zł, a doniczkowa – 50-200 zł. Natomiast sosna cięta to od ok. 30 do ok. 100 zł, a w doniczce – od ok. 50 do ok. 150 zł. Uśredniając wszystkie te opcje, żywa choinka, zależnie od jej rozmiaru, gatunku i rodzaju, to koszt od 30 do 300 zł.

Przygotowania do Wigilii – ile kosztują ozdoby świąteczne?

Ile domów, tyle tradycji wigilijnych. Dotyczy to nie tylko rodzaju i liczby potraw, które pojawią się na stole, ale też wybieranych ozdób świątecznych. Dla ułatwienia planowania wigilijnego budżetu wskażemy szacunkowy koszt najbardziej popularnych dodatków. Podkreślamy przy tym, że ceny są zależne od jakości produktów, w tym materiałów, z których zostały wykonane oraz wybranego producenta.

 • Bombki – opakowanie 20 sztuk to koszt od 10 do nawet 300 zł; najdroższe są bombki tworzone i malowane ręcznie.
 • Lampki choinkowe – za najbardziej popularne lampki, czyli ok. 200 światełek LED-owych, zapłacisz ok. 20-100 zł.
 • Łańcuch choinkowy – łańcuch o długości ok. 2 metrów to koszt od ok. 1,50 zł do ok. 20 zł.
 • Girlandy/kurtyny świetlne – najpopularniejsze girlandy, czyli modele LED-owe na baterie (z pilotem) i o długości 200-250 cm kosztują od ok. 10 zł do nawet 500 zł. Najczęściej występująca cena to ok. 50 zł.
 • Gwiazda choinkowa („czubek”) – kosztuje od ok. 2 zł do nawet ponad 250 zł (w przypadku ozdób robionych ręcznie, np. ażurowych lub porcelanowych). Klasyczne gwiazdy to zwykle od 9 do 25 zł.
 • Stroik – najprostszy wianek lub stroik ze świeczką kosztuje ok. 5 zł, a najbardziej przystrojony sięga nawet 500 zł. Najczęściej wybierane stroiki to koszt 30-50 zł.
 • Serwetki – opakowanie 20 szt. może kosztować od ok. 4 do ok. 15 zł.
 • Szopka – to koszt od ok. 20 zł do nawet kilkuset zł.
 • Świeczki na stół – za jedną zapłacisz od 2 zł do ok. 50 zł.
 • Świecznik – kosztuje od ok. 4 do ok. 50 zł.
 • Świąteczny obrus – to wydatek rzędu od ok. 5 zł do ok. 300 zależnie od rozmiaru, materiału czy typu zdobień.

Opakowania prezentowe – torebki, papier czy koperty (czyli rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się, jak zapakować pieniądze na prezent) to koszt od ok. 2 zł do ok. 20 zł.

Finansowe przygotowania do Wigilii – ile kosztuje rodzinna kolacja?

Przygotowanie budżetu do Wigilii pod względem zakupów spożywczych to bardzo indywidualna kwestia. Szacunkowy koszt zależy bowiem od liczby i rodzaju planowanych potraw, preferowanej jakości produktów (ekologiczne i bio zawsze są droższe od „zwykłych”) oraz liczby gości. Na ostateczną wysokość rachunku wpływa również wybór sklepu. Lokalni dostawcy warzyw oferują często niższe ceny niż markety, ale ekologiczne ryby i inne mięsa są już tańsze w dużych sklepach. Trzeba mieć jednak na uwadze, że przed świętami w marketach pojawia się wiele promocji na składniki tradycyjnych polskich potraw wigilijnych, takich jak karpie, śledzie, warzywne konserwy, ocet, buraki, grzyby suszone czy kiszoną kapustę.

Żeby zatem ustalić, ile będzie kosztowała Twoja wigilia, przygotuj sobie dokładną listę potrzebnych składników. Zastanów się, czy wszystko przygotujesz samodzielnie, czy część potraw wybierzesz gotowych lub „półgotowych” – jak mrożone pierogi i uszka, barszcz w proszku, zakwas w butelce etc. Przemyśl, ile porcji poszczególnych dań i ciast potrzebujesz, by nakarmić wszystkich gości. Następnie porównaj ze sobą świąteczne gazetki poszczególnych sklepów, szukając najlepszych cen.

W 2021 roku przeciętna polska rodzina wydała na kolację wigilijną ok. 400 zł (według danych udostępnionych przez BIG Info Monitor).

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia – ile przeznaczyć na prezenty?

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia to również planowanie prezentów. I w tym przypadku szacunkowy budżet jest kwestią mocno indywidualną. Zależy bowiem od zwyczajów panujących w danej rodzinie – tego, ile przeznacza zwykle na podarunek dla jednej osoby, jak często wręcz się upominki robione własnoręcznie i tak dalej. Dochodzi do tego też liczba obdarowywanych bliskich.
Według badania Grupy Blix, 43 proc. Polaków planowało w 2021 roku wydać na prezent dla jednej osoby od 50 do 100 zł, a co czwarty ankietowany – do 200 zł na osobę. Zaledwie 2 proc. zadeklarowało kwotę wyższą niż 500 zł. Biorąc za przykład prywatnego Mikołaja, który chce przeznaczyć maksymalnie 100 zł na osobę i obdarować 6. bliskich, na prezenty może wydać nawet 600 zł. Nie ulega wątpliwości, że to spory wydatek. Warto wziąć pod uwagę podarunki DIY – od serca, przygotowane własnoręcznie, które nie tylko będą pięknym dowodem tego, jak zależy Ci na danej osobie, ale też pozwolą Ci zmniejszyć świąteczny budżet. Przeczytaj też: Jak sfinansować ślub i wesele? Skąd wziąć pieniądze?