Punkt procentowy

13 czerwca 2023, opublikowane przez Smartney

Z punktami procentowymi spotykamy się często – w gospodarce, przy okazji zmieniających się stóp kredytowych, w większości sytuacji, w których rozmawiamy o finansach. Mimo podobnej nazwy i podobnego zapisu, nie są jednak tożsame z dobrze nam znanymi procentami. Co to jest punkt procentowy? Czym są punkty bazowe? Jak obliczyć punkty procentowe? Zapraszamy do lektury!

Czym jest punkt procentowy

Punkt procentowy to jednostka różnicy między dwiema wartościami procentowymi. Jeśli jakaś wartość wzrosła z 30% do 40% to zmiana wynosi 10 punktów procentowych – zapisujemy je przy pomocy skrótu p.p.. Wykorzystanie punktów procentowych jest bardzo istotne, by prawidłowo móc ocenić realne zmiany. Posłużmy się przykładem!

Załóżmy, że stopa oprocentowania kredytu wynosi 10%. Bank podniósł ją do 11%.

Z jednej strony oprocentowanie wzrosło o 1 p.p. – bo tyle wynosi różnica, między obiema wartościami. Z drugiej, stopa oprocentowania wzrosła o 10%!

Punkty procentowe i procenty są bardzo często ze sobą mylone – głównie, ze względu na podobną nazwę. Widząc małe często zmiany wyrażane samymi punktami procentowymi, łatwo stracić poczucie skali i właściwie ocenić podwyżki czy obniżki z którymi mamy do czynienia.

Gdzie stosujemy punkty procentowe

Punkty procentowe stosujemy praktycznie wszędzie, gdzie mamy do czynienia z procentami. Bardzo ułatwiają opisywanie jakichkolwiek zmian, na tak wyrażonych wartościach. Mamy z nimi do czynienia przy okazji wyborów – dzięki punktom procentowym porównujemy poparcie dla poszczególnych partii politycznych. Przedsiębiorcy łatwiej mogą mierzyć różne wskaźniki ekonomiczne, a na giełdzie dzięki punktom procentowym łatwiej na pierwszy rzut oka porównywać zmiany w cenach akcji. Również przy pomocy punktów procentowych mierzymy zmiany wskaźników makroekonomicznych.

Punkty bazowe

O ile punkt procentowy wyraża 1 procentową różnicę, między dwiema wartościami, to punkt bazowy jest jednostką mniejszą – wynosi jedną setną punktu procentowego. Dlatego na przykład w przypadku zmiany stóp procentowych z 4 do 4,5 z jednej strony możemy powiedzieć o tym, że doszło do wzrostu tej wartości o pół punktu procentowego, lub o 50 punktów bazowych. Zapisujemy je przy pomocy skrótu BPS – chociaż jest raczej rzadko stosowany.

Punkt procentowy a procent. Ile punktów procentowych składa się na 1 procent

Mamy nadzieję, że po lekturze powyższych akapitów odpowiedź nasuwa się sama! Na 1 procent składa się dokładnie zero punktów procentowych – bo to dwa zupełnie różne terminy. Punkty procentowe wyrażają jedynie różnicę, między wartościami procentowymi (podobnie zresztą jak punkty bazowe). Zatem procenty nie dzielą się na punkty procentowe.

Punkty procentowe dzielą się za to na punkty bazowe! 1 punkt procentowy to 100 punktów bazowych.

Chcesz zmienić teorię na praktykę?

Wiedza o tym, czym są punkty finansowe bardzo przyda Ci się, by sprawnie się poruszać na rynku finansowym. Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się z Tobą informacjami na ten temat. W Smartney możesz też zobaczyć, że RRSO u naszej konkurencji może być nawet o kilkadziesiąt punktów procentowych wyższe! Jeśli więc myślisz o pożyczce, jesteś w dobrym miejscu. Mamy dla Ciebie dwie propozycje.

Pożyczka gotówkowa

Atrakcyjna oferta, łatwy proces, szybka decyzja i wypłata środków nawet w kilka minut?

W Smartney DA SIĘ to połączyć i pożyczyć nawet 60 000 złotych na 8 lat, całkowicie online.


Pożyczka konsolidacyjna

Masz już kilka zobowiązań, spłacenie rat przyprawia o ból głowy, a Twoje plany nie mogą czekać? Nie ma sprawy!

Swoje pożyczki możesz połączyć w jedną, zmienić warunki na korzystniejsze, a dodatkowo dobrać potrzebną gotówkę.