Smart dom w zasięgu ręki

9 października 2020, opublikowane przez Smartney

Wyobraź sobie, że nie musisz chodzić do lekarza, bo Twoja toaleta sama sprawdza stan twojego zdrowia i przesyła bieżące wyniki do przychodni, a lodówka zamawia w Twoim ulubionym sklepie ser, bo właśnie wczoraj na kolację zjadłeś ostatni kawałek. Brzmi niewiarygodnie? Cóż… Bill Gates od prawie 10 lat korzysta z podobnych rozwiązań w swoim domu o tajemniczej nazwie Xanadu. Dziś wiele smartnych rozwiązań dla naszego domu jest dostępnych na wyciągnięcie ręki. Każdy z nas może poczuć się trochę jak Bill Gates i mieć swój smart dom;)

Technologia w toalecie?

Toaleta Billa Gatesa urosła do miana miejskiej legendy i nie wiadomo, czy naprawdę jego zdrowie jest tak szczegółowo kontrolowane. Niemniej jednak w przypadku szefa Microsoftu wszystko jest możliwe. A co ze zwykłym śmiertelnikiem? Okazuje się, że każdy z nas może zaopatrzyć się w smart toaletę, a dokładnie nakładkę na muszlę klozetową, która wyczuje Twoją obecność, dostosuje temperaturę, a także zadba o higienę uruchomiając dodatkowe mycie, osuszenie a nawet użyje dezodorantu. Mało tego, przy dłuższej wizycie w toalecie, dla umilenia czasu, deska sama włączy naszą ulubioną muzykę. Brzmi trochę abstrakcyjnie, ale to już rzeczywistość i to dostępna w cenie kilkuset złotych.

Zanim wrócisz do smart domu

Zostawmy na chwilę toaletę i przejdźmy do innych części domu. A w zasadzie do całego domu. Dzięki technologii już dziś możesz ustawić temperaturę powietrza, a nawet wilgotność powietrza w twoim smart domie. Standardem stały się również czujniki światła. Wchodzisz do pomieszczenia i automatycznie staje się jasność. Dodatkiem może za to być ustawianie barwy światła oraz jego koloru. Włączanie światła w salonie z poziomu aplikacji w telefonie może się z kolei przydać na wakacjach, by sprawiać wrażenie, że ktoś jest w domu i tym samym odstraszać potencjalnych złodziei. A czy nasz dom może rozpoznać ludzi? Jak patrzy na świat? Dzisiaj już możemy to sprawdzić i skonfigurować. Zmontowane kamery przed drzwiami są w stanie rozpoznać osobę, która akurat próbuje się dostać do naszego domu. W ten sposób możemy dostać informację na telefon, że czeka na nas kurier. Idąc dalej, jeśli chcemy możemy zdalnie otworzyć drzwi, by paczka czekała na nas po powrocie do domu. Funkcja zdalnego otwierania drzwi może się sprawdzić, gdy dziecko znów zapomnie kluczy. Smart dom może naprawdę pomóc 🙂

Smart kuchnia? Sprzęt Cię wyręczy

Smart dom to przede wszystkim sprzęty, które ułatwiają nam codziennie życie. Najwięcej robotów od wielu lat zamieszkuje nasze kuchnie. Od dobrze nam znanych zmywarek przez inteligentne roboty, które praktycznie same gotują. Zacznijmy jednak od sprzętów, które traktujemy jako oczywistość, choć jeszcze kilka lat temu były tylko marzeniem.

Płyta indukcyjna, która sama wyłącza się po ustalonym czasie lub gdy nasz makaron zaczyna kipieć? To już codzienność. Podobnie z piekarnikami, które same dostosowują program pieczenia do dania, a także posiadają funkcję autoczyszczenia. Twórcy sprzętu AGD prześcigają się w pomysłach i tak oto możemy sobie sprawić wbudowane w piekarnik radio. Pytanie, czy jest naprawdę potrzebne? Na pewno widzimy obecnie coraz więcej ciekawych rozwiązań, a czas pokaże czy zagoszczą one na stałe w naszych domach.

Niewątpliwie hitem ostatnich lat są roboty kuchenne, które dzięki zaawansowanym komputerom, potrafią z niewielką pomocą przygotować zaskakujące potrawy i zaoszczędzić mnóstwo czasu. Domowy chleb, masło czy wykwintne danie kuchni hiszpańskiej nie są już wyzwaniem. Dzięki kilku prostym wskazówkom każdy może się stać masterchefem w swojej smart kuchni i zachwycić swoich znajomych.  

I oczywiście sprzęt, który pokochali wszyscy (zwłaszcza jego posiadacze), czyli automatyczne odkurzacze. Marzenie wielu osób: roboty, które sprzątają podłogi, odkurzają dywany i to wszystko, gdy nas nie ma w domu.

Wróćmy na chwilę jeszcze do łazienki. Inteligentne wagi, które znamy od lat, wkroczyły na nowy etap. Dziś możemy zbierać dane o stanie naszego organizmu, zwartości wody czy tłuszczu, a także prognozować jak będzie się kształtowała nasza waga w kolejnych miesiącach. Powiadomienia ze specjalnej aplikacji przypomną nam o piciu wody czy też regularnych posiłkach. W połączeniu ze smartwatchem aplikacja poinformuje nas o rosnącym poziomie stresu i zasugeruje mały spacer. Wszystko to, by zadbać o nasze zdrowie.

Czy staniemy się więźniami smart domu?

Technologia stała się częścią naszej codzienności i trudno sobie wyobrazić życie bez tych udogodnień. No właśnie… Czy zdarzył Ci się ostatnio wieczór bez prądu w domu? Jeśli nie pomysł, jakby mógł on wyglądać. Smart dom to wygoda, ale na pierwszym miejscu powinna być świadomość i odpowiedzialność przy wyborze kolejnych urządzeń. Wybierajmy urządzenia wielofunkcyjne, które mogą nam zastąpić kilka mniejszych sprzętów. Takie wybory zaoszczędzą miejsce w domu, ale również pozwolą zaoszczędzić pieniądze mimo, że jednorazowy wydatek może być większy. Rynek ma na to odpowiedź i wyciąga pomocną dłoń oferując wiele rodzajów finansowania w tym pożyczki z dogodnymi ratami. Mała inwestycja i stworzysz swój własny smart dom niczym Bill Gates 😉