Ile kosztuje wyjazd na narty?

21 lutego 2023, opublikowane przez Smartney

Jazda na nartach to bez wątpienia jedna z zimowych aktywności, której większość osób chce chociaż raz spróbować. Nie da się jednak ukryć, że może sporo kosztować – zwłaszcza, jeśli ktoś nie posiada stosownego wyposażenia. Na jakie koszty muszą zatem przygotować się osoby, które chciałyby zorganizować rodzinny wyjazd na narty w Polsce lub poza granicami kraju?

Wyjazd na narty: co zabrać i ile to kosztuje?

Jakie sporty można uprawiać zimą? Z pewnością jednym z cieszących się największą popularnością jest jazda na nartach. Osoby, które po raz pierwszy wybierają się na stok, zazwyczaj chcą najpierw skompletować ubranie i sprzęt potrzeby do jazdy. Niestety – zakup całego niezbędnego wyposażenia może być niezwykle kosztowny. Trzeba pamiętać, że mowa nie tylko o nartach czy kijkach, ale też odpowiednim obuwiu, spodniach, kurtce narciarskiej, kasku… Tymczasem koszt samych butów wynosi od kilkuset do nawet 2 tys. zł.

Z tego względu osoby, które planują wyjazd na narty, raczej nastawiają się na wypożyczenie potrzebnego sprzętu na miejscu – w przypadku tygodniowego turnusu całkowity koszt wypożyczenia nie powinien przekroczyć ok. 1000 zł (o ile mowa o wyjeździe na terenie Polski). Alternatywą może być zakup części wyposażenia – a zwłaszcza ubrań – z drugiej ręki. To może być dobre rozwiązanie dla osób, które planują częstsze wyjazdy na narty, w tym również poza Polskę.

Na koszty wyjazdu na narty składają się zatem koszty noclegu, zakupu lub wypożyczenia sprzętu, ale też dojazdu, wyżywienia czy skipassa. Koszt tygodniowego skipassa waha się obecnie między 700 a 900 zł.

W przypadku takiej wycieczki, niezależnie, czy jest to zorganizowany wyjazd na narty z biurem, czy też nie, warto też pamiętać o ubezpieczeniu. Sporty zimowe, takie jak jazda na nartach, mogą wiązać się z urazami; ubezpieczone osoby mogą liczyć na wypłatę odszkodowania w razie wypadku. Przy wyjeździe poza granice kraju warto też profilaktycznie wyrobić sobie kartę EKUZ.

Tani wyjazd na narty? To, że w Polsce jest zawsze taniej, to mit

Większość osób planujących swój pierwszy wyjazd na narty wybiera Polskę – zwłaszcza, jeśli dysponuje ograniczonym budżetem. Sęk w tym, że nie zawsze turnus w naszym kraju faktycznie będzie tańszy; coraz częściej za zorganizowany wyjazd na narty trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Może się zatem okazać, że zagraniczna wycieczka będzie paradoksalnie tańsza.

Oczywiście dużo zależy od tego, gdzie urlopowicz chce pojechać. W Polsce najdrożej będzie w najpopularniejszych, turystycznych miejscowościach, gdzie co roku setki osób chcą spróbować swoich sił na stoku. Mowa m.in. o Szklarskiej Porębie, Wiśle, a także Szczyrku czy Białce Tatrzańskiej. Nieco taniej może być w Karpaczu czy Krynicy. Osoby, które wolą uniknąć tłumów i w dodatku chcą zaoszczędzić, powinny raczej zastanowić się nad wyjazdem w kierunku Zieleńca, Korbielowa czy Czarnej Góry.

Wyjazd na narty: Austria, Włochy czy może Szwajcaria?

Wiele osób decyduje się na wyjazd na narty zagranicę. Jednym z najpopularniejszych kierunków jest Austria; największym ośrodkiem narciarskim w tym kraju jest Ski Arlberg. W tym regionie narciarze mają do dyspozycji aż 300 km tras połączonych 80 wyciągami.

Dużą popularnością cieszy się też wyjazd do Włoch na narty – turystów kusi zwłaszcza znana w całej Europie Val di Sole, czyli Dolina Słońca położona w północnej części kraju. Narciarze zjeżdżają tłumnie również do urokliwego Livigno we włoskich Alpach.

Zarówno w przypadku Austrii jak i Włoch za tygodniowy wyjazd na narty trzeba będzie zapłacić prawdopodobnie ok. 5-6 tys. zł za osobę. Znacznie drożej będzie w Szwajcarii, słynącej z oszałamiających widoków; drogie będą zwłaszcza skipassy, których koszt może sięgać nawet od 3 do 6 tys. zł za tydzień. Tym samym koszt wyjazdu do Szwajcarii może wahać się między 7 a nawet 10 tys. zł za osobę, w zależności od standardu hotelu.

Wyjazd na narty, niezależnie czy zagraniczny czy na terenie kraju, wiąże się zatem ze sporymi kosztami.