Jakie sporty można uprawiać zimą?

22 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

Zima powszechnie kojarzona jest z okresem mniejszej aktywności fizycznej. Nie bez powodu powtarza się, że trenuje się dopiero na plażę. Jednak przestrzegamy przed takim podejściem. Nie dość, że jest niezdrowe… To sprawia, że nigdy nie zainteresują nas sporty zimowe. Narty? Saneczkarstwo? Łyżwiarstwo? To tylko niektóre zimowe dyscypliny sportowe, które nam sprawią kupę frajdy – a naszemu organizmowi pozwolą zadbać o świetną kondycję. A dla rządnych wyjątkowych wrażeń pokażemy również nietypowe sporty zimowe. Warto spróbować!

Sporty zimowe – czyli czekamy na śnieg i mróz

Co prawda w dzisiejszych czasach wiele ze sportów zimowych zimowych możemy rozgrywać niezależnie od pory roku – istnieją kryte obiekty sportowe, specjalnie przystosowane do ich uprawiana. Jednak największą przyjemność osiągniemy czekając na odpowiednie zewnętrzne warunki. Sporty zimowe potrafią dostarczyć naprawdę wiele frajdy, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że część z ich umożliwia również podziwianie widoków. Ważne ostrzeżenie: jak każda aktywność fizyczna, sporty zimowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Wiele z ich uprawia się w górach – a góry zimą nie są bezpieczne. Nigdy nie lekceważcie bezpieczeństwa – a pokochacie zimowe dyscypliny sportowe. Cieszyć może, że coraz więcej Polaków wyszukuje w Google sportów zimowych czy zimowych dyscyplin sportowych – im więcej osób je uprawia, tym lepsza infrastruktura i tym więcej zabawy dla osób rzeczywiście zainteresowanych zimowymi dyscyplinami sportowymi. 

Jakie są sporty zimowe? Przede wszystkim intensywne

Co naprawdę ciekawe, wiele osób zastanawia się, jakie są sporty zimowe. O ile niektóre z najpopularniejszych zimowych sportów znane są każdemu – narciarstwo, snowboard czy przede wszystkim skoki narciarskiej – o tyle inne mogą być zaskoczeniem. Wszystkie je chyba łączy jednak spora dawka ruchu. Większość z nich stosunkowo łatwo opanować, ale doskonalenie nabytych umiejętności może trwać wiele lat. Dobrym przykładem jest narciarstwo – już po 2-3 godzinach z instruktorem możliwe są samodzielne zjazdy na co łagodniejszych trasach. Obok snowboardu to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych – a w środowisku od lat trwa dyskusja, którego z nich łatwiej się nauczyć. Prezentujemy najpopularniejsze sporty zimowe:

Shorttrack – widzieliście memy pojawiające się przy okazji Igrzysk Olimpijskich? Shorttrack wymieniany jest w nich jako jeden z tych sportów o których przypominamy sobie raz na cztery lata – a niesłusznie. To ekstremalna odmiana szybkiego łyżwiarstwa, rozgrywana na krótkich dystansach i mogąca przynieść mnóstwo emocji. 

Łyżwiarstwo jako takie w ogóle jest ciekawym sportem. To nie tylko rywalizacja, ale również dobry sposób na rekreację. Gdy tylko spada temperatura w wielu miastach stawiane są sztuczne lodowiska. Opanowanie podstaw jazdy na łyżwach nie zajmie Ci wiele czasu – a to dobre miejsce chociażby na pełny wrażeń początek randki czy spotkania ze znajomymi.

Narciarstwo, snowboarding czy saneczkarstwo łączy potrzeba znalezienie odpowiednio przystosowanego miejsca – trudno to przeskoczyć. Jednak wszystkie trzy zapewniają mnóstwo radości. Polska nie jest raczej wymieniana jako idealne miejsce do ich uprawiania – ze względu na ogromne kolejki do wyciągów – jednak mamy wiele tras o różnym poziomie trudności, które umożliwią szybką naukę. Warto poszukać również sztucznie utworzonych stoków – nie tylko w górach. Dobrym przykładem jest Górka Szczęśliwicka w Warszawie, gdzie można poznać podstawy przed wyjazdem na prawdziwy stok. 

CIekawą dyscypliną jest biathlon. To połączenie jazdy na nartach i strzelectwa – nie jest łatwo go trenować poza szczególnie wyznaczonymi ośrodkami – bowiem zjazd na nartach z bronią jest w normalnej sytuacji niezgodny z przepisami (poza kilkoma wyjątkami) jednak to bardzo wszechstronnie rozwijający sport. 

Skoki narciarskie to nasz zimowy sport narodowy – wielkie skocznie widziane na ekranach potrafią przerazić, ale są w Polsce również zdecydowanie mniejsze obiekty – na których skoczkowie polecą 20-30 metrów. To na nich również amatorzy mogą spróbować swoich sił. Kto wie? Może wśród naszych czytelników dorasta kolejny Adam Małysz?

Hokej wbrew pozorom jest w Polsce popularny nie tylko na ekranach. Zwłaszcza na południu Polski jest bardzo popularną dyscypliną. Warto spróbować, bo to dynamiczny sport zespołowy – który łyżwiarstwo łączy z rywalizacją o punkty. Większość z nas trenowała w liceach halową odmianę tego sportu – unihokej nie zastąpi jednak oryginalnego doświadczenia. 

Oczywiście, zima to również wspinaczka czy wędrówki piesze, a także dziesiątki innych sportów… 

A dla fanów niecodzienności? Nietypowe sporty zimowe!

Są również sporty, których w Polsce się nie uprawia lub prawie nie uprawia – są zbyt nietypowe lub kulturowo powiązane z innym regionem świata. Chociaż, na pewno zaskoczy Was, że urządzane są u nas na przykład wyścigi psich zaprzęgów – a trudno o bardziej nietypowy sport zimowy. 

No dobrze. Jakie więc nietypowe sporty zimowe przychodzą nam do głowy?

Przede wszystkim snowkitting. Latawiec pociągowy, narty i płaska powierzchnia? Surfować można nie tylko na falach. Sportowiec ma kontrolę nad zapewniającym napęd latawcem – a narty umożliwiają mu sporą dawkę adrenaliny. 

Wspomniane wyścigi zaprzęgów na pewno są ciekawostką… Podobnie jak rozgrywane na nartach polo. Zapanowanie nad nartami pewnie jest łatwiejsze niż zrobienie tego samego konno… Ale wciąż wymaga szybkiego myślenia i doskonałej techniki. To naprawdę nietypowy zimowy sport – a mistrzostwa świata rozgrywane są co roku w Aspen. 

Inne nietypowe sporty zimowe? A co powiecie na skituring albo biegi w rakietach śnieżnych? Pierwszy to połączenie turystyki pieszej i narciarstwa – specjalne narty umożliwiają łatwiejsze wchodzenie w nich pod górę – a kto nie próbował wchodzić w zjazdówkach na stok niech nam uwierzy – to potrzebna modyfikacja. Drugi jest równie specyficzny jak brzmi jego nazwa. Ludzie biegają w przypiętych do nóg rakietach śnieżnych. Bez świetnej kondycji zawodnik nie ma szans dobiec zbyt daleko.

Zimowe dyscypliny sportowe też mogą stać się nietypowe… Wystarczy zastąpić sanki łopatą / sprzedawanym w górach „jabłuszkiem”. Nieprzypadkowo wspominamy o łopacie – mistrzostwa w shovel racingu odbywają się w Nowym Meksyku. Tak – ludzie naprawdę zjeżdżają z górek na łopatach!

Jakie są sporty zimowe? Absolutnie cudowne. Zapewniają mnóstwo emocji i dobrej energii. Pozwalają zobaczyć piękno gór i zadba o kondycję w porze roku, którą tradycyjnie kojarzymy z odpoczynkiem. Warto ich spróbować!

Autor: Olga Kulmaczewska