Ferie zimowe dla dzieci. Jak zorganizować, co wybrać i ile to kosztuje?

27 stycznia 2023, opublikowane przez Smartney

Zastanawiasz się, jak zorganizować swojemu dziecku atrakcyjne ferie? Możliwości jest dużo: obozy narciarskie, półkolonie tematyczne czy rodzinne wycieczki. Nawet jeśli nie możesz pozwolić sobie na wyjazd i maluch spędzi zimową przerwę od szkoły w mieście, może to być ciekawy i kreatywny czas. Podpowiadamy, na co się zdecydować i ile to kosztuje.

Co robić z dziećmi w ferie?

Ferie to czas, na który zdecydowana większość uczniów czeka z utęsknieniem. Dwutygodniowa przerwa od zajęć szkolnych to przede wszystkim chwila na odpoczynek i niczym nieskrępowaną zabawę. Dzieciom kojarzą się one wyłącznie z radością i beztroską, jednak dla rodziców zbliżający się zimowy wypoczynek to nie lada wyzwanie i konieczność zorganizowania na ten czas kreatywnych zajęć – nie zawsze jest to proste, w dodatku wymaga nakładów finansowych.

Na szczęście możliwości jest tak dużo, że każdy opiekun znajdzie atrakcje na miarę swoich możliwości, które będą jednocześnie interesujące dla malucha, starszaka lub nastolatka. Nieważne, czy zdecydujesz się zafundować swojemu dziecku wyjazd na kolonie bądź obóz, wspólnie wybierzecie się na narty, czy też zostaniecie w domu, ferie mogą być wspaniałym czasem, który dziecko będzie wspominało przez wiele lat. Poznaj 4 pomysły na spędzenie zimowych wakacji i dowiedz się, jakie koszty wiążą się z każdym z nich.

Ferie zimowe – wyjazd zorganizowany

Zimowisko dla dzieci to znakomity pomysł na spędzenie czasu zarówno dla uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, jak i nastolatków. Taki zorganizowany wyjazd to nie tylko szansa na spędzenie czasu na świeżym powietrzu (najczęściej zimowe kolonie i obozy są organizowane w górskich miejscowościach i uzdrowiskach), naukę jazdy na nartach czy snowboardzie, ale także sposób na nawiązanie nowych znajomości.

Jeśli jednak Twoja pociecha nie lubi sportów zimowych, może wybrać się na jeden z wielu obozów tematycznych. Wśród bogatej oferty biur podróży znajdują się m.in. zimowe wyjazdy taneczne, aktorskie, malarskie, a także kolonie dla fanów Harry’ego Pottera, Minecrafta czy budowania z klocków Lego. Ceny zimowisk dla dzieci i młodzieży wahają się od około 1500 zł do 2500 zł za 7 dni pobytu. W cenie znajdują się przeważnie: przejazd w obie strony, zakwaterowanie, wyżywienie, bilety wstępów na różne atrakcje oraz karnety narciarskie.

Rodzinny wyjazd na narty

Wspólny wyjazd na narty lub snowboard to znakomity sposób na spędzenie ferii przez entuzjastów białego szaleństwa. Rodzinne zimowe wakacje to jednak niemałe koszty. Ile kosztuje wyjazd na narty? Na tydzień pobytu w pensjonacie położonym w polskim kurorcie narciarskim, całodzienne wyżywienie oraz skipassy dla trzyosobowej rodziny trzeba przeznaczyć kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty związane z wypożyczeniem sprzętu czy też lekcje w szkółce narciarskiej.

Dla wytrawnych narciarzy i snowboardzistów oraz wszystkich ceniących sobie zaawansowaną infrastrukturę turystyczną doskonałym rozwiązaniem będzie zimowy wyjazd za granicę. Ośrodki narciarskie we Włoszech, Austrii czy na Słowacji oferują trasy o zróżnicowanym poziomie trudności, są przystosowane zarówno dla osób zaawansowanych, jak i tych, które stawiają swoje pierwsze kroki na stoku. Siedmiodniowy rodzinny wypoczynek może jednak kosztować nawet 10000 zł (w zależności od formy transportu, rodzaju zakwaterowania oraz tego, czy będzie to wyjazd zorganizowany, czy indywidualny).

Półkolonie

Kolonie to opcja dla dzieci, które są samodzielne i gotowe na dłuższą rozłąkę z rodzicami. Jeśli natomiast Twój brzdąc nie chce się z Tobą rozstawać, możesz zapisać dziecko na półkolonie. Wówczas w ciągu dnia będzie miało zapewnioną opiekę oraz liczne atrakcje, a Ty będziesz spokojniejszy, że nie spędza całych dni, grając w gry czy oglądając telewizję. Zazwyczaj maluchy uczestniczą w trakcie półkolonii w wycieczkach do kin, teatrów, muzeów, biorą udział w rozmaitych warsztatach, odwiedzają zoo czy sale zabaw.

Półkolonie miejskie lub te organizowane przez domy kultury kosztują najmniej, bo około 20 zł za dzień. Tydzień zajęć tematycznych (np. półkolonie sportowe, artystyczne lub programistyczne) to z kolei koszt od 500 do 1000 zł.

Ferie w mieście

Warto podkreślić, że fakt, iż nie możesz sobie pozwolić na wyjazd poza miejsce zamieszkania, nie oznacza, że Twoja pociecha będzie się nudzić, nawet jeśli mieszkasz w mieście. Co robić podczas ferii, gdy dziecko spędza ten czas w domu? Pomysłów na kreatywny i aktywny wypoczynek jest wiele:

  • Wybierzcie się do kina lub teatru – to jeden z najprostszych sposobów na spędzenie czasu w ferie, a jednocześnie bardzo atrakcyjny dla dziecka. Za bilet do kina zapłacimy około 20-25 zł, spektakle dla dzieci to z kolei koszt około 30-50 zł za osobę.
  • Pograjcie w gry planszowe – planszówki to znakomity sposób na rodzinne spędzanie czasu. Wybór gier jest ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie (w niektóre gry planszowe z powodzeniem mogą grać nawet trzylatki).
  • Spędzajcie czas aktywnie – jeśli akurat pada śnieg, sprawa jest prosta – wszystkie dzieciaki uwielbiają jeździć na sankach i lepić bałwana. Jeżeli natomiast pogoda nie dopisuje, wybierzcie się na łyżwy lub na basen. Godzina jazdy na miejskim lodowisku to 10-15 zł, natomiast za wstęp na pływalnie zapłacimy, w zależności od miasta, mniej więcej 20-30 zł.