Pożyczka bez zaświadczeń. Jakie dokumenty wymagane do pożyczki i czy zawsze?

24 sierpnia 2022, opublikowane przez Smartney

Pożyczkodawcy nie oczekują już od klientów tylu papierów, co kiedyś. Mimo to ciągle – zwłaszcza w bankach i przy wyższych kwotach pożyczek – mogą być potrzebne dokumenty, które potwierdzą, że zarabiasz wystarczająco dużo, by spłacić zobowiązanie. Nie musi jednak tak być. W Smartney szybką pożyczkę gotówkową otrzymasz online bez zaświadczeń o dochodach – nawet do 60 tysięcy złotych. Sprawdź, jakich dokumentów może od Ciebie wymagać pożyczkodawca i jak to działa w Smartney

Jakie dokumenty mogą być potrzebne, żeby otrzymać pożyczkę?

W dobie niemal powszechnego dostępu do internetu coraz więcej osób liczy, że pożyczkę gotówkową od A do Z otrzyma online i bez konieczności dostarczania zbędnych papierów. Pożyczkodawcy starają się wychodzić naprzeciw tym oczekiwaniom. Często jednak nawet jeśli da się uzyskać finansowanie przez internet, niezbędne będą następujące dokumenty:

  1. Dowód osobisty;
  2. Poprawnie wypełniony wniosek kredytowy;
  3. Zaświadczenie o dochodach lub inne dokumenty, które potwierdzą, ile zarabiasz.

Spoiler: W Smartney wystarczy Ci dowód osobisty. Wniosek wypełnisz w kilka minut online, a zaświadczenia nie będą potrzebne!

Zanim przejdziemy po kolei przez każdy z tych punktów, warto też wspomnieć, że pożyczkodawca może wymagać również dodatkowych dokumentów. Na przykład osoba, która jest w związku małżeńskim i ma wspólność majątkową z żoną lub mężem, do otrzymania wysokiej pożyczki może potrzebować zgody współmałżonka.

Dowód osobisty niezbędny nawet przy pożyczce bez zaświadczeń o dochodach

Każdy bank lub firma pożyczkowa musi zweryfikować tożsamość osoby, która wnioskuje o pożyczkę. Niezbędny będzie więc dowód osobisty.

Coraz częściej, żeby uzyskać pożyczkę bez zaświadczeń o dochodach „na dowód”, nie musisz jednak okazywać dokumentu osobiście czy wysyłać jego skanu – czego lepiej unikać ze względów bezpieczeństwa. W zamian podajesz dane z dowodu we wniosku o pożyczkę, a potem potwierdzasz tożsamość w inny sposób. Z reguły wystarczy na przykład przelew weryfikacyjny z Twojego konta bankowego. Wszystko załatwisz kilkoma kliknięciami.

Jakie informacje mogą być wymagane we wniosku o pożyczkę?

Oprócz informacji z dowodu oraz podstawowych danych osobowych i kontaktowych, we wniosku o pożyczkę mogą być pola dotyczące między innymi:

  • wysokości i źródła dochodów;
  • miesięcznych, stałych wydatków;
  • stanu cywilnego, liczby osób na utrzymaniu i wykształcenia.

Wszystkie pola, które są we wniosku, należy wypełnić bez błędów i zgodnie z prawdą, nie koloryzując rzeczywistości.

Jakiego potwierdzenia dochodów może wymagać pożyczkodawca?

Im wyższe kwota pożyczki, tym większe prawdopodobieństwo, że pożyczkodawca zażąda dokumentu, który potwierdzi, ile zarabiasz. W zależności od źródła dochodów może być wymagane:

  • zaświadczenie o źródle dochodów od pracodawcy lub wyciąg z rachunku bankowego, na który otrzymujesz wynagrodzenie (przy umowie o pracę);
  • umowy o dzieło lub umowy zlecenie wraz z rachunkami plus wyciąg z rachunku bankowego (a czasem także PIT 37);
  • PIT 36/PIT 36L, a czasem też wybrane dokumenty związane z formą prowadzonej księgowości (dla przedsiębiorców);
  • PIT 28 (dla osób, które mają dochody z najmu nieruchomości).

Szybka pożyczka bez zaświadczeń o zarobkach – jak to działa w Smartney?

W internecie jest coraz więcej ofert pożyczek gotówkowych bez zaświadczeń o dochodach. Często pochodzą one jednak od firm pożyczkowych, które mają stosunkowo wysokie oprocentowanie i oferują kwoty rzędu maksymalnie kilku tysięcy złotych. W bankach z kolei pożyczka bez zaświadczeń o zarobkach będzie jeszcze niższa, a na trochę większe sumy bez dodatkowych dokumentów mogą liczyć tylko osoby, które od dłuższego czasu mają konto w danym banku.

Smartney łączy z kolei zalety firm pożyczkowych i banków. Z jednej strony wnioskujesz o wygodną i szybką pożyczkę gotówkową online bez zaświadczeń. A uzyskanie finansowania może Ci zająć zaledwie kilka minut od momentu, gdy zaczniesz wypełniać wniosek.

Z drugiej, oferujemy pożyczki nawet do 60 tysięcy złotych, jeśli zweryfikujesz się przez bezpieczne połączenie online z Twoim kontem bankowym, co wymaga tylko zalogowania się do bankowości elektronicznej. Jeśli wykonasz szybki przelew weryfikacyjny 1 zł lub tradycyjny przelew na 1 gr (najwolniejsza metoda), możesz natomiast wnioskować o maksymalnie 15 tysięcy złotych.

Pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń o dochodach a weryfikacja w BIK i BIG-ach

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że pożyczka bez zaświadczeń o dochodach, a weryfikacja zdolności kredytowej to dwie różne rzeczy. Każdy pożyczkodawca w jakiś sposób ocenia, czy przyszły klient jest w stanie spłacić zobowiązanie, a większość firm – choć nie wszystkie – korzystają z baz danych takich jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej) czy BIG-i (biura informacji gospodarczej).

W Smartney wierzymy w odpowiedzialne pożyczanie i promujemy racjonalne decyzje finansowe. Dlatego składając wniosek o pożyczkę bez zaświadczeń, pozwalasz nam sprawdzić BIK oraz BIG-i, żeby lepiej ocenić Twoją zdolność kredytową.