Jak sprawdzić BIK?

22 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

W kontekście poprawy własnej sytuacji kredytowej, czy po prostu finansów osobistych pytanie jak sprawdzić BIK pada stosunkowo często. Przyczyny są dość proste: przez wiele lat działając jako największa baza danych zbierająca informacje o spłacanych kredytach BIK stał się wyjątkowo rozpoznawalną marką – mówiąc historia kredytowa lub scoring kredytowy często myślimy właśnie o Bazie Informacji Kredytowej. Czy każdy może sprawdzić tam informacje na swój temat? Oczywiście! Wyjaśniamy jak. 

Scoring Kredytowy? 

W największym skrócie to wyrażana w skali punktowej ocena prawdopodobieństwa tego, że wnioskujący spłaci swoją pożyczkę i będzie ją spłacał w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Sprowadzenie takiego prawdopodobieństwa do jednej liczby – oceny punktowej BIK – nie jest łatwe – model liczący scoring kredytowy uwzględnia zachowania potencjalnego klienta, jego wcześniejsze zobowiązania, sytuację finansową… Ale także sytuację na rynku pracy, wykształcenie czy zwyczaje zakupowe. Wszystko po to, żeby kredytodawca mógł zminimalizować potencjalne ryzyko i zmaksymalizować szansę, że środki które pożycza do niego wrócą. Na wynik scoringu kredytowego zazwyczaj składa się kilka mniejszych scoringów – a każdy bank lub instytucja pożyczkowa buduje własny model, uwzględniający różne rodzaje ryzyka, które są w stanie zaakceptować. Sam BIK również analizuje zbierane dane. Na ich podstawie podaje zarówno bankom jak i konsumentom pojedynczą liczbę – uproszczony sposób przedstawiania ich scoringu kredytowego. Tak zwaną ocenę punktową BIK. Dzięki niej na pierwszy rzut oka rozpoznać możemy, jak jesteśmy odbierani przez kredytodawców – warto wiec zadbać o to, żeby scoring BIK był jak najwyższy. 

Historia kredytowa – czyli jakie dane gromadzi BIK

Historia kredytowa składa się z dwóch rodzajów informacji – pozytywnych i negatywnych. Wszystkie podmioty korzystające z BIKu – więc przede wszystkim banki i instytucje finansowe zobowiązane są do przekazywania mu informacji negatywnych o swoich klientach – potocznie złej historii kredytowej. To informacje o opóźnieniach w spłatach, zaległościach u klientów czy podobnych potknięciach. Tego typu informacje wpływają oczywiście na obniżenie scoringu BIK. Drugi typ informacji, to informacje pozytywne – przekazywane dobrowolnie. Nie wszyscy użytkownicy BIKu (a użytkownikami są kredytodawcy) z nich korzystają, ale jeśli to robią, mogą być bardziej skłonni przyznać kredyt osobie spłacającej swoje raty przed czasem. Zła historia kredytowa może ciągnąć się za klientem bardzo długo – warto więc pomyśleć, jak temu zaradzić. Możliwa jest przecież naprawa historii kredytowej! Możliwa, chociaż wcale nie łatwa. 

Jak sprawdzić BIK?

Wiele osób rozważającej wzięcie kredytu zastanawia się, jak sprawdzić Bik lub po prostu jak sprawdzić zadłużenie w BIK. Nie jest to wcale trudna sprawa – bo samo Biuro wychodzi naprzeciw klientom, umożliwiając im wykupienie dostępu do raportu na swój temat. Razem z nim sprawdzenie BIKu staje się bardzo proste – wystarczy otworzyć zakupiony raport. Znajdą się w nim informacje, którymi BIK dysponuje na nasz temat – jak wygląda nasze zadłużenie, jaki mamy scoring wg BIK. Pobranie raportu możliwe jest po zalogowaniu, bezpośrednio na stronie biura. Czy warto? Oczywiście to pytanie, na które każdy powinien odpowiedzieć sobie indywidualnie. Jednak koszty pobrania raportu nie są duże – a możliwość sprawdzenia informacji na swój temat może być bardzo przydatna. Bik udostępnia również usługę włączenia specjalnych alertów BIK – dostaniemy informację za każdym razem, kiedy jakaś instytucja wyśle zapytanie na nasz temat – a to zawsze pierwszy krok przed udzieleniem kredytu. Dzięki Bik zadbamy więc o własne bezpieczeństwo. 

Jak poprawić swój scoring kredytowy?

Zazwyczaj dane negatywne przechowywane są w bazach kredytowych przez 12 miesięcy od czasu spłaty zobowiązania. Zobowiązaniem nie są jednak tylko kredyty. – ale również wystawione na nas mandaty,  czy rachunki, które co miesiąc opłacamy. Odnotowywane są wszystkie informacje o opóźnieniach w spłacie, warto więc być terminowym, jeśli rozważamy wzięcie kredytu. Ze strony BIK możemy odpłatnie pobrać raport na nasz temat. Nie będzie zawierał scoringu używanego przez banki – bo to wewnętrzna informacja – ale dowiemy się, jak nas ocenia sam BIK i czy nie mamy jakichś zaległości w spłatach. To szczególnie istotna informacja, bo o jakiejś opłacie mogliśmy po prostu zapomnieć. Wyżej są również oceniani klienci z wyższym wykształceniem, którzy nie mają nikogo na swoim utrzymaniu, czy pracownicy zatrudniani na stałe w oparciu o umowę o pracę.