Kredyt w banku, a pożyczka w instytucji pożyczkowej

17 grudnia 2019, opublikowane przez Smartney

pożyczka online

Zastanawiasz się czym kredyt różni się od pożyczki? Dlaczego łatwiej uzyskać szybką chwilówkę online niż kredyt przez Internet na konto? I skąd takie rozbieżności w wysokości rat? Już odpowiadamy!

Podstawowa różnica polega na tym, że kredytów mogą udzielać wyłącznie banki, a zasady regulowane są przez Prawo bankowe. W przypadku pożyczek podstawą prawną jest Kodeks cywilny. Mogą udzielać ich banki, ale również inne firmy, a nawet osoby fizyczne. I wcale nie muszą być to pieniądze!

Dlatego bank, niezależnie od tego czy bierzesz kredyt mieszkaniowy, na samochód czy kredyt gotówkowy online albo ratalny, najpierw sprawdzi twoją historię i zdolność kredytową. Dopiero na tej podstawie podejmie decyzję na jaką kwotę i czy w ogóle możesz liczyć. Musi też znać cel, na jaki planujesz wydać pieniądze.

W przypadku firm pożyczkowych formalności jest mniej. Firma pożyczkowa co prawda również zweryfikuje cię np. w BIG, jednak z reguły nie będzie dociekać, co za pożyczoną kwotę zamierzasz kupić i jaki jest stan twojego konta.

Kredyt w banku a pożyczka

O jakie dokumenty poprosi cię bank przed udzieleniem kredytu O jakie dokumenty poprosi cię firma pożyczkowa
– dokument potwierdzający tożsamość, – zaświadczenie o zarobkach, – historię konta, jeśli masz je w innym banku, – czasem również zeznanie podatkowego PIT, – informacje na temat przeznaczenia kredytu. – dokument potwierdzający tożsamość, – czasem historię konta

Gdzie łatwiej, kiedy taniej?

Rygorystyczne podejście powoduje, że odmowy udzielenia kredytu przez bank wcale nie należą do rzadkości. W skrajnych przypadkach znaczenie może mieć nawet spóźnienie się kilka dni z zapłatą raty za telewizor, nieopłacony rachunek za telefon czy mandat za jazdę autobusem bez ważnego biletu. Przy większych kwotach ważne będzie też to czy pracujesz na umowę o pracę. W przypadku pożyczek wymogi nie są aż tak restrykcyjne. Ryzyko dla pożyczającej instytucji jest jednak wyższe. Stąd wyższe koszty, jakie trzeba ponieść spłacając raty.

W obu sytuacjach wysokość oprocentowania regulowana jest przez tak zwaną ustawę antylichwiarską. Górny limit oprocentowania odsetek jest taki sam w przypadku kredytu i pożyczki i wynosi 10% w skali roku. Jednak zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe mogą i doliczają tak zwane koszty pozaodsetkowe (ubezpieczenia, prowizje, marże itp.)

Dlatego oferty lepiej porównywać na podstawie RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, która musi uwzględniać również te dodatkowe opłaty. A najlepszym punktem odniesienia będzie po prostu wysokość raty. Zarówno w przypadku kredytów jak i pożyczek, jej kwota powinna być precyzyjnie określona w umowie.

Czas to pieniądz

Kiedy potrzebujesz pieniędzy szybko, kluczowym argumentem może okazać się również czas. Dlatego coraz częściej i chętniej sięgamy po rozwiązania internetowe. Kredyt przez Internet czy pożyczka online nikogo już nie dziwią. Takie rozwiązania oferują zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. Jednak i tutaj są istotne różnice.

  • W razie konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów, nie unikniesz wizyty w placówce banku
  • Firma pożyczkowa, dzięki prostszym formalnościom jest w stanie zweryfikować wiarygodność klienta wyłącznie przez stronę internetową i telefon

W efekcie firmy pożyczkowe decyzje podejmują szybciej, a pożyczka przez Internet na konto może trafić w ciągu kilku minut od złożenia internetowego wniosku. Stąd – jak wynika z raportu „Kredyt Trendy 2018”, opublikowanego przez Biuro Informacji Kredytowej – wśród młodych ludzi szybkie pożyczki na cieszą się większą popularnością od oferty banków.

Porównanie wieku klientów bankowych i firm pożyczkowych

  klienci banków klienci firm pożyczkowych
poniżej 25 lat 4,1% 13,7%
24-34 lata 18,3% 26,8%
35-44 lata 23,6% 20,8%
45 + 54,0% 38,7%

Największe znaczenie ma tu atrakcyjna, nowoczesna i elastyczna oferta, spersonalizowane rozwiązania, łatwa komunikacja i czas podejmowania decyzji. A wszystko wskazuje na to, że wraz z błyskawicznym rozwojem technologii, szybkość uzyskania pieniędzy będzie coraz bardziej zyskiwać na znaczeniu. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na ofertę tradycyjnych banków, ale również firm pożyczkowych, które posiadają coraz lepsze oferty. Może właśnie w jednej z nich znajdziesz ofertę idealną dla siebie? Zapraszamy do sprawdzenia oferty Smartney, która jest dostępna 100% online, a wniosek możesz złożyć klikając tutaj