Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty pożyczki lub kredytu?

13 czerwca 2023, opublikowane przez Smartney

Zaciągając kredyt czy pożyczkę, zobowiązujemy się do terminowej spłaty pożyczonej kwoty oraz odsetek. Każdy, kto wziął pożyczkę lub kredyt, chce wiedzieć, jak długo jeszcze będzie musiał spłacać swoje zobowiązanie. Istnieją różne sposoby na sprawdzenie, ile rat zostało do spłaty pożyczki lub kredytu. W tym artykule przedstawimy kilka najbardziej popularnych metod.

Jak sprawdzić, ile rat zostało?

Liczba pozostałych rat do spłaty to jedna z najważniejszych informacji, jaką powinniśmy poznać przy planowaniu swoich finansów. Dzięki temu będziemy mieć kontrolę nad swoim budżetem oraz unikniemy niepotrzebnych opóźnień w spłacie zobowiązań. W tym celu można skorzystać z kilku dostępnych opcji – jej wybór zależy m.in. od tego, jaka instytucja pożyczyła nam pieniądze. 

Kiedy spłacimy kredyt?

W przypadku kredytu należy skontaktować się z bankiem, który tego kredytu udzielił. Najlepiej zrobić to przez stronę lub skorzystać z aplikacji mobilnej – szybko otrzymamy odpowiedź. W przypadku instytucji, która nie prowadzi bankowości elektronicznej, najszybszym rozwiązaniem jest kontakt z infolinią lub wizyta w placówce. Przed rozmową z doradcą należy przygotować dowód osobisty (oddział banku) lub – w przypadku rozmowy telefonicznej – dane pozwalające na identyfikację klienta, np. numer umowy kredytowej, który można znaleźć w umowie kredytowej. 

Po weryfikacji danych pracownik banku powinien udzielić informacji na temat liczby pozostałych rat, terminów płatności oraz wysokości raty, czyli udostępnić harmonogram spłaty rat. A co w przypadku, gdy chcielibyśmy wcześniej uregulować zobowiązanie? Przeczytaj, czy raty można spłacać wcześniej.

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłaty w przypadku pożyczki?

Aby monitorować wysokość zobowiązania, jakim jest pożyczka, należy skontaktować się z bankiem lub innym podmiotem, który nam jej udzielił. Z firmą pożyczkową lub inną instytucją finansową możemy skontaktować się drogą mailową, telefoniczną czy za pośrednictwem strony internetowej. 

Przed rozmową telefoniczną z przedstawicielem instytucji finansowej należy przygotować swoje dane, np. numer pożyczki, który można znaleźć w umowie pożyczkowej, lub swój numer pesel. Pracownik instytucji powinien udzielić informacji na temat liczby pozostałych rat, terminów płatności oraz wysokości raty.

Jeśli korzystasz z pożyczki w Smartney harmonogram spłaty przesyłany jest mailem po zawarciu umowy. Dodatkowo Klient ma wygodny dostęp do harmonogramu w każdej chwili – po zalogowaniu do Strefy Klienta.

Sprawdzenie umowy kredytowej lub pożyczkowej

Kolejnym sposobem na sprawdzenie liczby pozostałych rat jest przejrzenie umowy kredytowej lub pożyczkowej. W dokumencie znajduje się informacja na temat liczby rat oraz ich wysokości. Często umowa dotycząca pożyczenia pieniędzy przesyłana jest mailem, a sam dokument – zabezpieczony hasłem. 

Jak sprawdzić, ile zostało do spłaty kredytu? Kalkulator kredytowy

Jeśli chcesz uzyskać szacunkową kalkulację, ile jeszcze rat zostało do spłaty, możesz skorzystać z kalkulatora kredytowego dostępnego na stronie internetowej banku lub na innych portalach o tematyce finansowej. W kalkulatorze należy wprowadzić podstawowe dane o swoim kredycie lub pożyczce, takie jak: kwota kredytu, czas spłaty oraz oprocentowanie. Kalkulator automatycznie wyliczy wysokość raty oraz pokaże, ile jeszcze rat zostało do spłaty. Warto jednak pamiętać, że kalkulator kredytowy jest narzędziem niedokładnym i może nie uwzględniać wszystkich kosztów związanych z pożyczką lub kredytem.

Znaczenie harmonogramu spłat – podsumowanie

Istnieją różne sposoby na sprawdzenie, ile jeszcze rat zostało do spłaty pożyczki lub kredytu. Możesz skorzystać z serwisu internetowego banku, aplikacji mobilnej, infolinii lub kalkulatora kredytowego. Albo przejść się do placówki banku lub firmy pożyczkowej. 

Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, dlatego warto wybrać tę, która jest dla nas najwygodniejsza (np. najszybsza). Korzystanie z pożyczek i kredytów wiąże się z pewnymi kosztami, dlatego przed zaciągnięciem zobowiązania warto dokładnie zapoznać się z umową i policzyć wszystkie koszty. Aby nie narazić się na niepotrzebne wydatki, należy terminowo regulować swoje zobowiązania finansowe. Przeczytaj też, co zrobić w przypadku spóźnionej raty kredytu lub pożyczki.

Opóźnienia w płatnościach mogą skutkować dodatkowymi kosztami oraz negatywnie wpłynąć na historię kredytową, co utrudni nam w przyszłości pozyskanie kolejnego kredytu czy pożyczki.

Wiedza na temat liczby pozostałych rat kredytu lub pożyczki jest niezwykle ważna dla utrzymania równowagi finansowej.