Pożyczka konsolidacyjna. Co to jest i na czym polega?

15 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

Wielu Polaków posiada kilka aktywnych kredytów i pożyczek jednocześnie – w takiej sytuacji łatwo stracić kontrolę nad finansami. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na ustabilizowanie domowego budżetu i zapobieganie opóźnieniom w spłacie zobowiązań. Jednym z nich jest pożyczka konsolidacyjna, której bliżej przyjrzymy się w poniższym artykule. Konsolidacja – co to takiego? Jak działa pożyczka konsolidacyjna i na co może być przeznaczona? Sprawdźmy!

Pożyczka konsolidacyjna – co to jest?

Pożyczka konsolidacyjna to produkt finansowy o charakterze celowym, który jest dostępny w ofercie wielu polskich banków i prywatnych instytucji. Może być przeznaczona na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Niektóre firmy – w tym również Smartney, oferują w ramach pożyczki konsolidacyjnej dodatkowe środki finansowe na dowolny cel.

Na czym polega pożyczka konsolidacyjna?

Pożyczka konsolidacyjna to jedna, zwykle atrakcyjniejsza pożyczka służąca do spłaty pozostałych zobowiązań. Dzięki niej możliwe jest nie tylko zmniejszenie liczby posiadanych zobowiązań, ale również obniżenie raty, w porównaniu do sumy rat wszystkich kredytów i pożyczek z osobna.

Niższa rata pożyczki wynika z wydłużonego okresu spłaty zobowiązania. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie, w zależności od możliwości finansowych danego pożyczkobiorcy. Ten, zamiast opłacać kilka rat do różnych instytucji, reguluje jedynie zobowiązanie wynikające z pożyczki konsolidacyjnej. Firma jej udzielająca sama dokonuje spłaty wybranych przez klienta zobowiązań.

Pożyczka konsolidacyjna – jakie warunki należy spełnić, aby ją otrzymać?

Podobnie jak w przypadku innych produktów finansowych, pożyczka konsolidacyjna wymaga spełnienia określonych warunków. Przede wszystkim, osoba zainteresowana konsolidacją musi być pełnoletnia, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz legitymować się ważnym dowodem osobistym. Firmy, które mają w swojej ofercie pożyczki konsolidacyjne, weryfikują również zdolność i historię kredytową pożyczkobiorcy. Szczegółowe warunki, jakie rodzaje kredytów i pożyczek podlegają konsolidacji, można znaleźć w regulaminie danej instytucji finansowej.

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych – kiedy warto po nią sięgnąć?

Konsolidacja, polegająca na połączeniu kilku zobowiązań w jedno, to korzystne rozwiązanie dla osób borykających się z problemem z regularną spłatą kredytów i pożyczek. Mimo wydłużonego okresu zobowiązania – a co tym idzie również zwiększenia jego ostatecznego kosztu, pożyczka konsolidacyjna opłaca się wszystkim, którzy chcą skuteczniej zarządzać zadłużeniem. Konsolidacja pozwoli im uniknąć przykrych konsekwencji – naliczania odsetek za opóźnienia w spłacie rat czy wpisu na listę dłużników.

Konsolidacja pożyczek zapewnia też lepszą kontrolę domowego budżetu – kilka zobowiązań w różnych instytucjach oznacza różne terminy i wysokości rat, co może doprowadzić do utraty panowania nad spłatami. Pożyczka konsolidacyjna będzie pomocna również wtedy, gdy stracimy jedno ze źródeł dochodu lub czekają nas większe wydatki w niedługim czasie. Po pożyczkę konsolidacyjną warto sięgnąć także wtedy, kiedy choć jesteśmy w stanie regularnie spłacać zobowiązania, to chcielibyśmy odciążyć domowy budżet i wesprzeć go dodatkowymi wolnymi środkami na inne cele.

Pożyczki konsolidacyjne – jakie zobowiązania podlegają konsolidacji?

W przypadku pożyczki konsolidacyjnej pożyczkobiorca sam decyduje o tym, jakie zobowiązania chce zamienić w jedno. Nie jest bowiem wymagane, aby konsolidacji podlegały wszystkie posiadane przez niego kredyty czy pożyczki. Pożyczka konsolidacyjna Smartney może być przeznaczona na pokrycie zobowiązań bankowych, w tym kredytu bankowego i zadłużenia karty kredytowej czy też pożyczek pozabankowych i chwilówek zaciągniętych przez internet.

Konsolidacja pożyczek w Smartney – jak działa?

Wygodne pożyczki online to nie wszystko. Najnowszą propozycją w ofercie Smartney jest konsolidacja pożyczek służąca spłacie zaciągniętych zobowiązań finansowych. Nowoczesna pożyczka konsolidacyjna Smartney korzysta z open bankingu – zaciąga dane klientów z ich rachunków bankowych, dzięki czemu ułatwia weryfikację zdolności kredytowej i przyspiesza proces konsolidacji. Zainteresowani pożyczką konsolidacyjną mogą również ubiegać się o uzyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel. Pozyskane tym sposobem środki można przeznaczyć na przykład na opłacenie zaległych faktur i rachunków.

Proces konsolidacji, podobnie jak w przypadku tradycyjnej pożyczki, jest niezwykle prosty. W celu uzyskania pożyczki konsolidacyjnej, należy wypełnić wniosek przez internet oraz wskazać zobowiązania, które zamierzamy skonsolidować. Możemy podać również kwotę, którą chcielibyśmy dodatkowo pożyczyć. W przypadku wydania pozytywnej decyzji, wskazane zobowiązania zostaną spłacone w ramach pożyczki konsolidacyjnej, a na konto klienta trafią dodatkowe pieniądze o które wnioskował. 

Szukasz korzystnej pożyczki konsolidacyjnej? Znajdziesz ją w ofercie Smartney – skorzystaj z innowacyjnego produktu, dzięki któremu błyskawicznie połączysz wiele zobowiązań w jedną, wygodną ratę i zyskasz dodatkowe środki na dowolny cel!