Historia Kredytowa

5 października 2022, opublikowane przez Smartney

Smartney - historia kredytowa

Dzisiaj opowiemy o pojęciu, które z pozoru jest proste – ale wywiera ogromny wpływ na każdy wniosek kredytowy. Przed nami Historia Kredytowa. W kilku słowach opowiemy Wam o tym, czym jest – ale by artykuł był kompletny, nie poprzestaniemy na tym. Opowiemy jak BIK i historia kredytowa się ze sobą łączą i jak można ją poprawić. Odpowiemy również na jedno z najpopularniejszych pytań w Internecie – czy pożyczki ze złą historią kredytową można otrzymać? Zapraszamy do lektury!

Co to jest Historia Kredytowa?

W tym przypadku większość odpowiedzi zawarta jest już w nazwie – to historia o wszystkich spłacanych zobowiązaniach kredytowych. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane na temat otwartych zobowiązań – pożyczek, kredytów, chwilówek, zakupów na raty, otwartych kart kredytowych oraz tego jak regularne są spłaty. Na tej podstawie każdemu Klientowi wystawia specjalną ocenę. Wszystkie zgromadzone dane nazywamy właśnie historią kredytową. Czy historia kredytowa jest potrzebna? Tak. Jej znajomość umożliwia bankom i instytucjom pożyczkowym podjęcie decyzji o przyznaniu pożyczki. Warto więc zadbać o dobrą historię kredytową.

Historia kredytowa – jak sprawdzić?

W BIKu znajdują się tylko informacje o Twoich zobowiązaniach. Zdarza się jednak, że spłacając kilka kredytów zdarzyło się kiedyś jakieś opóźnienie w płatności – wszystkie tego typu zdarzenia można sprawdzić zakładając konto na stronie BIKu i weryfikując swoją tożsamość. To szczególnie istotne, bo jak w każdej bazie danych, również tutaj mogą pojawić się wpisy powstałe w wyniku błędu – np. po stronie banku. Wiedząc o nich, możesz zawnioskować do BIKu / swojego banku o ich sprostowanie, nie wpłyną więc na Twoje kolejne wnioski o kredyt lub pożyczkę.

Historia kredytowa a kredyt hipoteczny

Historia kredytu bankowego czy nawet chwilówki może się za nami ciągnąć przez lata. Dane o opóźnieniach w płatności dłuższych niż 60 dni przetwarzane są nawet przez 5 lat, utrudniając korzystanie z produktów finansowych. A kredyt hipoteczny obwarowany jest szczególnie wnikliwą analizą ryzyka – bank pożycza Ci pieniądze nawet na 30 lat, chce się więc upewnić, że w przeszłości nie było żadnych problemów ze spłatami. Zła historia kredytowa może pokrzyżować plany. Dlatego w wyszukiwarkach często pojawiają się pytania takie jak „historia kredytowa jak zrobić?” czy „historia kredytowa co to jest”.

Jak zadbać o historię kredytową?

To bardzo pojemny temat. Mamy jednak kilka rad. Po pierwsze, nie tylko zła historia kredytowa dyskwalifikuje kredytobiorcę w oczach banku. Popatrzmy na nią właśnie jako na historię każdej osoby – analitycy zapoznają się z nią i na tej podstawie oceniają, komu można pożyczyć pieniądze, a komu nie. Jeśli znajdą w niej jakieś „czarne strony” – niespłacane na czas raty – zaczynają się niepokoić i prawdopodobnie odrzucą Twój wniosek. Ale jeśli dostaną na Twój temat „pustą teczkę” – bo nie masz żadnej historii kredytowej – również mogą odrzucić Twój wniosek. Nie mają żadnych danych, na podstawie których mogliby zdecydować! Dlatego warto budować pozytywną historię kredytową.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Małymi krokami. Płatności na raty, płatności odroczone czy niewielkie pożyczki bankowe – pod warunkiem, że spłacane w terminie, pozwolą nam na budowę dobrej historii. W E-Commerce popularne są rozwiązania z niskim RRSO, można więc z nich skorzystać, by BIK odnotował regularne spłaty. Również Smartney oferuje korzystnie oprocentowane pożyczki – i to na większe kwoty. Może warto wakacje czy budowę domku letniskowego sfinansować właśnie pożyczką, żeby w przyszłości zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego?