Zmywarka do naczyń. Cena i koszty eksploatacji

21 października 2021, opublikowane przez Smartney

Cena i koszty eksploatacji zmywarki – czy to się opłaca?

Zmywarka do naczyń, która na dobre zagościła w polskich domach, nie tylko wyręcza nas z rutynowej czynności, jaką jest zmywanie, ale również przynosi realne oszczędności w domowym budżecie. Ile wody i prądu zużywa zmywarka? Ile kosztuje jej eksploatacja? Jakie są ceny zmywarek? Sprawdźmy!

Jak działa zmywarka do naczyń?

Działanie zmywarki do naczyń nie jest skomplikowane. Po jej załadowaniu i wybraniu programu, silnik urządzenia uruchamia pompę tłoczącą wodę i grzałkę. Przepływająca przez nią woda zyskuje temperaturę i pod ciśnieniem wlatuje do spryskiwaczy. W tym czasie uwolniona zostaje kapsułka myjąca, dzięki której naczynia są dokładnie czyszczone. Następnie rozpoczyna się płukanie z udziałem nabłyszczacza. Na koniec woda jest odpompowywana i zachodzi suszenie zawartości zmywarki.

Zmywarka a mycie ręczne – co się lepiej kalkuluje?

To, ile wody zużywa zmywarka, zależne jest od wybranego trybu jej pracy. Średnio na cykl mycia urządzenie zużywa ok. 15-25 litrów zimnej wody, co po przeliczeniu na jej koszt wynosi ok. 25-35 groszy. Dla porównania, do umycia podobnej ilości naczyń, zużyjemy co najmniej 40 litrów wody ciepłej i drugie 40 litrów wody zimnej do płukania. Koszt wody przy jednym zaledwie myciu ręcznym może sięgnąć niemal 1 złotego – to trzy razy więcej w porównaniu do zmywarki! To główna różnica decydują o opłacalności zakupu urządzenia. 

Pobór wody to jednak nie wszystko – ile prądu zużywa zmywarka? Urządzenie pochłania w standardowym cyklu pracy ok. 1,2-1,5 kWh – koszt wykorzystanej w tym celu energii wyniesie ok. 70-90 gr. Przy 250 uruchomieniach zmywarki w roku zapłacimy za prąd ok. 175 zł (przy cenie 0,70 zł za 1 kWh). Aby obniżyć wysokość rachunków za prąd, kupując zmywarkę do naczyń warto zdecydować się na model o wysokiej klasie energetycznej. Pamiętajmy też, że mycie ręczne tylko z pozoru pozwala zaoszczędzić energię – za podgrzanie wody do mycia naczyń również przyjdzie nam zapłacić.

Poza kosztami wody i energii, zarówno zmywarka do naczyń, jak i mycie ręczne generują dodatkowe wydatki związane z zakupem niezbędnych środków czyszczących. Opakowanie 40 sztuk tabletek do zmywarki kosztuje ok. 30 zł. Za duże opakowanie soli, które wystarczy nam na około pół roku, zapłacimy 20 zł, a za nabłyszczacz 15 zł. W zależności od częstotliwości korzystania ze zmywarki, roczne wydatki na środki mogą sięgnąć do 250-300 zł.

Płyn do mycia ręcznego to natomiast koszt ok. 6 zł za litr. Do tego doliczmy również cenę gąbek, ścierek i ręczników papierowych, które w ciągu roku wygenerują koszt na poziomie minimum 200 zł. Chociaż zmywanie ręczne jest pod tym względem tańsze niż zmywarka do naczyń to pamiętajmy, że najwięcej zaoszczędzimy dzięki niej na wodzie. 

Podsumowując, roczne zyski z korzystania ze zmywarki w porównaniu z ręcznym myciem naczyń mogą wydawać się niewielkie. Tymczasem wybierając urządzenie oszczędne pod względem zużycia wody i energii elektrycznej, możemy zatrzymać w domowym budżecie sporą kwotę.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie zmywarki?

Zmywarka do naczyń to urządzenie, które znacznie ułatwia nam codzienne życie, a jednocześnie pozwala sporo zaoszczędzić. Planując jej zakup, warto zwrócić uwagę na parametry techniczne – w tym kluczowe wśród nich zużycie wody. Nowoczesne modele w ciągu jednego cyklu zmywania pobierają zaledwie 6 litrów wody! Istotne jest również zużycie energii elektrycznej, w przypadku której powinniśmy kierować się tak zwaną klasą energetyczną. Im ona wyższa, tym niższe koszty eksploatacji będziemy ponosić. Warto, aby interesująca nas zmywarka do naczyń cechowała się niskim poziomem hałasu do 45 dB.

Zmywarka do naczyń – jak o nią dbać, aby służyła jak najdłużej?

Zmywarka do naczyń to niezwykle pomocne urządzenie – by jednak zapewniała nam wydajne działanie przez długi czas, musimy o nią odpowiednio dbać. Na co dzień, pamiętajmy o wstępnym oczyszczaniu naczyń przed włożeniem do zmywarki. Ważne jest też prawidłowe ich ułożenie, dzięki czemu woda będzie swobodnie krążyć po zmywarce i skuteczniej domywać jej zawartość. Nie zapominajmy również o wietrzeniu urządzenia. 

Niezbędne do utrzymania nienagannego stanu zmywarki jest jej regularne czyszczenie. Wnętrze urządzenia warto raz w tygodniu przecierać mokrą szmatką z detergentem – tym sposobem usuniemy resztki jedzenia i nagromadzone osady. Uszczelki wyczyścimy starą szczoteczką do zębów. Trudno dostępne miejsca warto z kolei potraktować specjalnymi płynami do czyszczenia zmywarek. Zmywarka do naczyń może czyścić się również… sama. W tym celu, w pustym urządzeniu należy umieścić preparat czyszczący, a następnie ustawić program z najwyższą temperaturą lub wybrać program automatycznego czyszczenia, dostępny w niektórych modelach.

Ceny zmywarek – jak wybrać urządzenie, które sprosta naszym potrzebom i możliwościom?

W zależności od liczby domowników – a zatem ilości generowanych przez nich brudnych naczyń, możemy zdecydować się na urządzenia o różnej pojemności. Zmywarka o szerokości 45 cm, w której można umyć jednorazowo od 8 do 10 kompletów naczyń, to dobry wybór dla rodzin z jednym dzieckiem. Większa zmywarka do naczyń o szerokości 60 cm zmieści nawet do 15 kompletów – będzie odpowiednia dla dużych rodzin. Kompaktowe zmywarki sprawdzą się przy dwóch osobach, którym pozwolą na jednorazowe mycie do 6 kompletów. 

Ile kosztuje zmywarka? Cena najtańszych modeli z ograniczoną liczbą programów i średnią energooszczędnością to ok. 800-1000 zł. Do 1500 zł kosztują urządzenia w nieco wyższej klasie energetycznej, wyposażone w dodatkowe tryby zmywania. Powyżej tej kwoty do nawet 3000 zł kosztuje wysoce energooszczędna zmywarka do naczyń z dużą liczbą trybów i funkcji dodatkowych. 

Zmywarka do naczyń to urządzenie, na którym nie warto oszczędzać. Wysokiej jakości model zapewni nam maksymalną wygodę użytkowania i pozwoli obniżyć rachunki. Planujesz zakup zmywarki? Sfinansuj go z pomocą wygodnej pożyczki online Smartney. Szczegóły oferty na stronie!