Wykończenie mieszkania, ile kosztuje i na czym nie warto oszczędzać.

26 kwietnia 2021, opublikowane przez Smartney

Nierzadko, stając się dumnym posiadaczem mieszkania, zaczynasz wizualizować sobie, jak będzie wyglądało, gdy już się do niego wprowadzisz. Z pewnością wykończenie mieszkania to długotrwały i kosztowny proces. Niemniej jednak warto poznać kilka porad, dzięki którym nie tylko zaplanujesz koszt wykończenia mieszkania, ale także zaczerpniesz inspiracje co do jego aranżacji.

Wykończenie mieszkania – dlaczego nie warto odkładać go na później?

Chęć zamieszkania w wymarzonym lokum często jest tak silna, że na dalszy plan pozostawiamy jego wykończenie, licząc na to, że uda nam się to uzupełnić z czasem. Jednak taki kompromis, choć często konieczny, może odebrać nam całą przyjemność z zakupu własnego m4 i zamiast naszej radości oraz satysfakcji, będzie źródłem frustracji. 

Jeśli wykończenie mieszkania wymaga nakładu środków finansowych, którymi aktualnie nie dysponujesz, rozwiązaniem może być pożyczka lub kredyt przez Internet. Tego rodzaju produkty charakteryzują się stosunkowo prostą procedurą wnioskowania o pieniądze, a także szybkim czasem realizacji, dzięki czemu środki mogą pojawić się na Twoim koncie jeszcze tego samego dnia po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Więcej szczegółów znajdziesz na www.smartney.pl.

Jak przygotować kosztorys wykończenia mieszkania?

Punktem wyjściowym do przygotowania kosztorysu wykończenia mieszkania jest określenie jego metrażu. Pozwoli to nie tylko na dokładne wyliczenie materiałów potrzebnych do wykończenia mieszkania, ale również będzie okazją do przemyślenia ostatecznej wersji aranżacji. Niezbędne będzie również przygotowane prostego planu, uwzględniającego długość i wysokość wszystkich ścian w lokalu i informację, pod jakimi kątami łączą się ze sobą.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Uśredniając – samodzielne podjęcie się wykończenia mieszkania może wynieść od 1000 do nawet 2000zł za m². Natomiast na wysokość tej kwoty wpływ będzie miał jakość materiałów, które wybierzesz, a także rodzaj planowanych prac.

Najczęstsze błędy przy wykonywaniu kosztorysu wykończenia mieszkania

Tworząc kosztorys wykończenia mieszkania jesteś bardzo skrupulatny i z uwagą starasz się ująć wszystkie elementy. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym unikniesz błędów, wyznaczając kosztorys wykończenia mieszkania:

  • Cena transportu mebli – zazwyczaj transport większych mebli mieści się w granicach 200 zł. Nie wszyscy o tej cenie pamiętają, a może być naprawdę znacząca w przypadku częstych zamówień.
  • Brak znajomości cen robocizny – nie dopuść do sytuacji, w której na samym początku nie wiesz, ile ekipa budowlana weźmie za wykończenie Twojego mieszkania.
  • Każdy mały koszt zwiększa cenę wykończenia – licząc wszystkie elementy, nie zważasz na drobne rzeczy takie jak śrubki, kleje czy różnego rodzaju listwy.
  • Brak uwzględnienia wszystkich prac budowlanych – staraj się ująć w swoim zestawieniu nawet najmniejsze prace, ponieważ za nie wszystkie będziesz musiał zapłacić.

Wykończenie mieszkania – na czym nie warto oszczędzać?

Jednym z etapów tworzenia planu remontu mieszkania są koszty jego wykończenia, a zwłaszcza ich redukcja do minimum. Rezygnujesz z drogiej farby, której cena może przekraczać nawet 500 zł czy gustownych mebli, gdyż nie pozwala na to Twój budżet. Pamiętaj jednak, że są elementy, na których pod żadnym pozorem nie możesz oszczędzać. Jednym z nich jest stolarka, czyli okna, parapety i drzwi. Z pewnością spotkasz firmy, które zaproponują Ci okno już za 700 zł, jednak warto poprosić o kilka wycen, by mieć pewność, że wybierasz najlepszą ofertę. Oszczędzając na tych elementach możesz oczywiście chwilowo poratować swoją sytuację finansową, ale za kilka lat będziesz zmuszony, aby je wszystkie wymienić i wydać być może nawet dwa razy więcej. Nie inaczej sytuacja się ma w przypadku wszelkiego rodzaju płytek, których cena położenia to około 80 zł/m². Gdy płytki są bardziej wymagające w montażu, ich koszt może przekroczyć nawet 200 zł/m². Inwestycja m.in. w te elementy pozwoli Ci cieszyć się pięknym mieszkaniem przez długie lata – bez uciążliwych remontów i poprawek.

Aranżacja mieszkania do 50m2 w bloku – zainspiruj się!

Masz do dyspozycji niewielki metraż mieszkania, ale chciałabyś urządzić go naprawdę stylowo? Dzięki tym kilku wskazówkom Twoje mieszkanie optycznie się powiększy, a Ty poczujesz się w nim jak w domu. Jedną z zasad przy urządzaniu mieszkania, jest zastosowanie jasnych kolorów. Ta metoda doda metrażu każdemu pomieszczeniu. Przy wybieraniu mebli oraz dodatków postaraj się, aby miały spójny charakter. Jeżeli postawisz na wystrój w stylu retro, niech elementy ozdobne będą z nim spójne. Nie inaczej w przypadku, gdy jesteś miłośnikiem stylu nowoczesnego. Zadbaj o wspólny motyw w całym mieszkaniu i ciesz się jego funkcjonalnością. 

Skrupulatnie przygotowany kosztorys, jasno postawione oczekiwania oraz odpowiednia organizacja to klucz do sukcesu – dzięki tym kilku wskazówkom Twoje mieszkanie zyska wymarzony wygląd, który będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji na lata.