Wakacje na statku. Przeżyj niezapomnianą przygodę

11 maja 2022, opublikowane przez Smartney

Rejsy wycieczkowe stały się bardzo popularną formą spędzania zarówno krótszych, jak i dłuższych wakacji, również wśród Polaków. Jak wygląda rejs statkiem? Gdzie warto wybrać się na wakacje na statku? Ile kosztuje rejs statkiem wycieczkowym i skąd wziąć pieniądze wymarzoną na podróż? Podpowiadamy!

Urlop na morzu – na czym polegają wakacje na statku?

Rejsy wycieczkowe to jedna z wielu dostępnych form wypoczynku, będąca ciekawą alternatywą wobec kurortów all inclusive. Podróż tego typu odbywa się na pokładzie ekskluzywnej jednostki, która codziennie zawija do innych portów.

Statki wycieczkowe, z uwagi na swoje rozmiary oraz liczne atrakcje czekające na pokładzie, porównywane są często do pływających miast.

Jak wygląda rejs statkiem wycieczkowym?

Statki wycieczkowe płyną nocą, zaś w trakcie dnia, zgodnie z harmonogramem, odbywa się zwiedzanie. W trakcie rejsu statkiem wycieczkowym pasażerowie mają wyjątkową okazję, aby podczas jednej podróży, bez konieczności pakowania się i zmiany hotelu, zobaczyć kilka lub kilkanaście miejsc.

Zwykle w jeden dzień statek wycieczkowy nie zawija do portu – pasażerowie mogą w tym czasie odkrywać atrakcje dostępne na pokładzie. Jeden rejs może okazać się za krótki, aby przetestować wszystkie rozrywki przygotowane przez operatora!

Rejsy wycieczkowe – jakie udogodnienia oferują statki?

Luksusowe statki oferują zwykle więcej usług i rozrywek niż wiele najlepszych hoteli. Oprócz noclegów w komfortowo wyposażonych kajutach, do dyspozycji pasażerów wycieczkowców są rozmaite restauracje, kawiarnie i bary, które serwują pyszne dania z wielu kuchni świata oraz napoje bezalkoholowe i drinki.

Uczestnicy rejsów wycieczkowych mogą również relaksować się w basenach zewnętrznych i wewnętrznych, a także oddawać profesjonalnym zabiegom w nowoczesnych gabinetach SPA.

Na luksusowych statkach wycieczkowych nie brakuje również świetnie wyposażonej siłowni, sali zajęć fitness, a nawet wielofunkcyjnych boisk sportowych. Dla rodzin zostały przewidziane place i sale zabaw dla szkrabów w różnym wieku.

Statki wycieczkowe tętnią życiem również po malowniczym zachodzie słońca – seanse kinowe, pokazy akrobatyczne, koncerty na żywo, przedstawienia teatralne czy pokazy z laserami zachwycają najwyższym poziomem wykonania. Zabawa tematyczna to kolejna świetna opcja na zakończenie dnia na statku wycieczkowym.

Urlop na morzu – najpopularniejsze kierunki rejsów wycieczkowych

Największą popularnością wśród miłośników rejsów statkami wycieczkowymi od lat cieszą się Karaiby. Region obejmujący ponad 700 wysp leżących na wodach Morza Karaibskiego to kuszący raj dla wielu polskich turystów – zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy to temperatura w naszym kraju nie rozpieszcza.

Równie popularnym kierunkiem jest Morze Śródziemne – wielu znanych armatorów oferuje interesujące rejsy statkami wycieczkowymi, podczas których jednostki odwiedzają Włochy, Hiszpanię, Francję, Grecję czy też Maroko w Afryce. Często wybierane są też Wyspy Kanaryjskie – Teneryfa, Gran Canaria i Fuerteventura. Również fiordy norweskie, które urzekają malowniczymi widokami i dziką przyrodą, mimo zimniejszych klimatów każdego roku przyciągają rzesze fanów morskich wycieczek.

Statek wycieczkowy – cena rejsu. Od czego zależy?

Koszt rejsu statkiem wycieczkowym uzależniony jest od kilku czynników. Należą do nich przede wszystkim termin wycieczki, a konkretnie pora roku. W okresie letnim rejsy wycieczkowcami po Morzu Śródziemnym są zdecydowanie droższe niż poza sezonem, czyli wiosną lub jesienią. 

Odwrotnie jest natomiast w przypadku egzotycznych kierunków, takich jak rejs wycieczkowy po wspomnianych wcześniej Karaibach, który najwięcej kosztuje w czasie polskiej jesieni i zimy. Więcej zapłacimy również za rejs statkiem w czasie Bożego Narodzenia i Sylwestra.

Istotna jest też długość wycieczki i liczba portów. Im atrakcyjniejsza trasa, tym wyższy koszt rejsu statkiem wycieczkowym.

Koszt rejsu statkiem wycieczkowym – ile wynosi?

8-dniowy rejs po greckich Cykladach to koszt ok. 4-5 tys. zł w okresie wakacyjnym. Ok. 5-6 tys. zł zapłacimy za tygodniowy rejs po fiordach norweskich. Za 9-dniowy rejs po Karaibach przyjdzie nam zapłacić ok. 10-13 tys. zł w środku polskiej zimy. Na kwietniowy rejs statkiem po Morzu Śródziemnym (Włochy, Francja i Hiszpania) wydamy natomiast ok. 2500-3500 zł, a za rejs o tej porze po „Kanarach” – od 4000 do 5500 zł. Opcją dla prawdziwych globtroterów są rejsy dookoła świata, trwające od ok. 100 dni, których cena zaczyna się od 60-80 tys. zł.

Dodatkowym wydatkiem na statku będą obowiązkowe napiwki dla obsługi, zabiegi SPA, dopłata do kabiny czy opcji all inclusive oraz dostęp do internetu.Planujesz wypoczynek połączony ze zwiedzaniem kilku miejsc? Chcesz spędzić niezapomniane wakacje na statku? Szukasz udogodnień wykraczających poza ofertę hoteli? Jeśli tak, to znak, że rejs na statku wycieczkowym będzie strzałem w dziesiątkę. Marzenie o podróży życia spełnisz z pomocą szybkiej i wygodnej pożyczki Smartney!