Ubezpieczenie turystyczne. Czy warto je wykupić?

4 kwietnia 2022, opublikowane przez Smartney

Ubezpieczenie turystyczne

Podróże kojarzą nam się przede wszystkim z pozytywnymi doświadczeniami. Nawet najlepsze przygotowanie do wymarzonego wyjazdu nie uchroni nas jednak przed niespodziewanymi sytuacjami. Zawsze warto być na nie przygotowanym, wykupując przed wycieczką ubezpieczenie turystyczne. Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Ile kosztuje ubezpieczenie w podróży? Sprawdźmy!

Ubezpieczenie turystyczne – jak działa polisa podróżna?

Ubezpieczenie turystyczne stanowi formę zabezpieczenia między klientem (osobą ubezpieczającą się) a wybraną przez niego firmą ubezpieczeniową. Najprościej rzecz ujmując, ubezpieczenie w podróży związane jest ryzykiem osoby podejmującej aktywność w zakresie turystyki i rekreacji.

Samodzielnie czy z biurem podróży – kiedy wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Miłośnicy zorganizowanych wyjazdów objęci są tanim ubezpieczeniem turystycznym, które dla biur podróży jest obowiązkowe. Prawo narzucające wymóg grupowego ubezpieczenia uczestników wyjazdu nie określa jednak, co dokładnie taka polisa powinna zawierać. Nie jest również wymagana konkretna suma ubezpieczenia. W efekcie, polisa uczestnika wycieczki może nie chronić go w pełni przed negatywnymi sytuacjami, które mogą przydarzyć się podczas podróży. Dlatego też zawsze przed wykupieniem wycieczki z biurem podróży, należy dopytać o szczegóły ubezpieczenia.

Jak o swoje bezpieczeństwo mogą zadbać osoby podróżujące na własną rękę? Ci we własnym zakresie powinni wykupić indywidualną polisę turystyczną. Jej wybór pozwoli na uzyskanie korzystniejszych, wyższych w porównaniu z polisą z biura, sum ubezpieczenia w zakresie kosztów ratownictwa, OC, NNW i na wypadek utraty bagażu. Dodatkowo będziemy mogli rozszerzyć ubezpieczenie turystyczne, na przykład w zakresie uprawiania sportów ekstremalnych. Tym sposobem dopasujemy ubezpieczenie wakacyjne idealnie do naszych potrzeb.

Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego warto je mieć?

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj polisy, która pozwala na pokrycie kosztów leczenia w podróży. Jeśli zachorujemy w jej trakcie, będziemy mogli bez opłat skorzystać z wizyty lekarskiej lub poddać się niezbędnemu zabiegowi. Nie poniesiemy też kosztów dodatkowych badań specjalistycznych, takich jak RTG czy tomografia. Ubezpieczenie turystyczne może obejmować również zwrot kosztów leczenia stomatologicznego. Polisa pokryje poza tym koszt przewiezienia do odpowiedniego szpitala lub transport powrotny do kraju w celu kontynuacji leczenia.

Ubezpieczenie w podróży sprawdzi się również w innych nieprzewidzianych sytuacjach. W przypadku śmierci, odszkodowanie zostanie wypłacone naszym ustawowym spadkobiercom. To jednak nie wszystko – ubezpieczenie wakacyjne docenimy także wtedy, gdy w trakcie wymarzonego urlopu linie lotnicze zgubią, uszkodzą lub dostarczą z opóźnieniem nasz bagaż. Polisa obejmująca jego ubezpieczenie sprawdzi się w przypadku kradzieży walizki lub plecaka czy nawet wartościowego sprzętu fotograficznego. Ubezpieczenie obejmuje również pomoc tłumacza za granicą.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Jeśli wybieramy się do jednego z krajów europejskich warto wykupić polisę, której suma ubezpieczenia w przypadku kosztów leczenia wynosi minimum 30 000 euro. Jadąc do krajów pozaeuropejskich wybierzmy ubezpieczenie wakacyjne na sumę minimum 40 000 euro.

Kluczowym elementem ubezpieczenia turystycznego jest OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które określają przedmiot i zakres ubezpieczenia, czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz zasady wypłaty odszkodowań. Kluczowe dla podróżnych są też wyłączenia ochrony, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić nam wypłacenia środków. Z zapisami OWU należy zapoznać się przed zakupem polisy.

Ile kosztuje ubezpieczenie wycieczki i gdzie znaleźć najlepsze?

Wielu turystów, zastanawiając się nad ubezpieczeniem w podróży, nie zwraca szczególnej uwagi na zakres ochrony polisy. Kluczowa dla nich jest przede wszystkim cena – tymczasem zbyt niska suma gwarantowana może nie wystarczyć na pokrycie kosztów leczenia. Jak zatem znaleźć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, aby w razie nieprzewidzianych sytuacji uniknąć problemów finansowych? Z pomocą podróżnym poszukującym najlepszej polisy przychodzą specjalne porównywarki online, gromadzące oferty wielu różnych ubezpieczycieli, różniące się między sobą ceną i zakresem polisy.

Ile zapłacimy za ubezpieczenie turystyczne? Finalne koszty będą zależne nie tylko od długości pobytu, ale również liczby ubezpieczonych, ich wieku i stanu zdrowia, kraju i charakteru wyjazdu czy wybranych dodatków do polisy. Przykładowo, tygodniowe ubezpieczenie na zwiedzanie Włoch to koszt od 20 do 100 zł za osobę. Do 200 zł zapłacimy w przypadku, gdy podczas takiego wyjazdu planujemy jeździć na nartach. Za dwa tygodnie rodzinnego urlopu poza Europą – na przykład z nurkowaniem w Tajlandii, przy czterech dorosłych podróżnych (w tym jedna osoba przewlekle chora), przyjdzie nam zapłacić od 1000 do 2000 zł.

Przed Tobą wymarzony beztroski urlop? Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo podróży – wykup ubezpieczenie turystyczne dopasowane do swoich potrzeb. Zakup polisy sfinansujesz dzięki szybkiej i wygodnej pożyczce online Smartney. Sprawdź szczegóły!