Roleta nad tarasem, jak zamontować markizę tarasową?

27 września 2021, opublikowane przez Smartney

Jak zamontować markizę tarasową?

Markiza, czyli roleta nad tarasem, jest najprostszym, najskuteczniejszym, a przy tym wyjątkowo estetycznym sposobem na zadaszenie przestrzeni wypoczynkowej w celu jej ochrony przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Wyjaśniamy, jak krok po kroku wykonać montaż markizy tarasowej do sufitu lub ściany, by zapewnić jej trwałe mocowanie i bezpieczne użytkowanie!

Markiza, praktyczna roleta nad tarasem

Markiza tarasowa to świetnie rozwiązanie dla domów, w projekcie których nie zostało przewidziane zadaszenie tarasu. Dlaczego warto zdecydować się na montaż rolety nad tarasem? Ten, chroniony przed intensywnym działaniem UV, jest przyjemny w użytkowaniu w upalne dni. Wykonana z wodoodpornej tkaniny markiza pozwala korzystać z przestrzeni na dworze również przy mniej sprzyjającej aurze. Dodatkowo roleta nad tarasem zabezpieczenia przed palącym słońcem rośliny i dekoracje ogrodowe. Również meble ogrodowe, które bez osłony szybko się nagrzewają i mogą ulec zamoczeniu, dzięki markizie zapewnią nam błogi relaks i na dłużej zachowają swój nienaganny wygląd. Montaż markizy tarasowej do sufitu lub ściany stanowi oprócz tego doskonały sposób na stworzenie kameralnej przestrzeni wypoczynkowej, osłoniętej przed spojrzeniami sąsiadów. A to jeszcze nie wszystko, bo praktyczna roleta nad tarasem zapobiega wnikaniu gorącego powietrza do wnętrza domu.

Roleta nad tarasem jest nie tylko niezwykle praktyczna, ale też estetyczna – świetnie komponuje się z bryłą każdego budynku. Zsunięta markiza może być chowana w specjalnej kasecie lub półkasecie, a jej stelaż nie zajmuje wiele miejsca. Dostępne na rynku rolety nad taras dostępne są w wersji z napędem ręcznym i droższej z napędem elektrycznym, który pozwala na otwieranie i zamykanie markizy za pomocą pilota. Niektóre modele można dodatkowo wyposażyć w czujnik pogodowy, który zwija markizę w przypadku wystąpienia nagłego wiatru. Co nie bez znaczenia – na montaż markizy tarasowej do sufitu lub ściany możemy zdecydować się niezależnie od etapu budowy budynku.

Jak zamontować markizę do sufitu lub ściany?

Kupując roletę nad taras zastanówmy się, gdzie będzie ona zamontowana – w tej kwestii mamy do wyboru trzy sposoby montażu. Najczęściej roleta nad tarasem instalowana jest do ściany lub sufitu domu, czyli spodu balkonu znajdującego się nad tarasem oraz do krokwi dachowych. Od miejsca, w którym zostanie zamontowana roleta nad tarasem, zależeć będzie nie tylko rodzaj uchwytów, ale także dobór odpowiednich kotew.

Nim jednak przystąpimy do prac montażowych, poznajmy podstawowe zasady mocowania rolety nad tarasem. Materiał zapewniający nam ochronę przed warunkami atmosferycznymi, powinien świetnie radzić sobie nie tylko w słoneczne, ale również w wietrzne dni, w które otwarta markiza zachowuje się podobnie do żagla. Nieumiejętny montaż markizy może skutkować jej wyskoczeniem z otworów oraz wyrwaniem lub wykrzywieniem kotew.

Zasłony tarasowe, mocowanie markizy zewnętrznej krok po kroku

Bez względu na wybrany przez nas sposób montażu markizy, potrzebne nam będą odpowiednie uchwyty. Im szersza lub dłuższa jest nasza markiza, tym więcej mocowań należy wykonać. Montaż rolety tarasowej rozpoczynamy od wywiercenia odpowiednio długiego otworu w podłożu. Miejsce to warto oczyścić przy pomocy pompki z pozostałości po wierceniu. Najpopularniejszy montaż markizy tarasowej do sufitu lub ściany, wymaga wykorzystania specjalnych dybli lub kotew chemicznych. 

Po wkręceniu w mur budynku należy ustabilizować je dwuskładnikowym klejem, zapewniającym dodatkową wytrzymałość konstrukcji. Uwaga – montaż markizy można wykonać dopiero po osiągnięciu przez klej stabilizujący pełnej wytrzymałości, która podana jest na jego opakowaniu. Uchwyty markizy należy mocno dokręcić do powierzchni montażowej, wykorzystując przy tym komplet uszczelek i podkładek znajdujących się w zestawie. Ostatni etap montażu markizy tarasowej do sufitu lub ściany to jej wyregulowanie zgodnie ze wskazówkami producenta – zwłaszcza w zakresie kąta nachylenia oraz ułożenia tkaniny w trakcie rozwijania i zwijania.

Montaż markizy tarasowej do sufitu lub ściany, dodatkowe wskazówki

Montaż markizy tarasowej nie jest skomplikowany. Warto mieć przy tym na uwadze, że do wykonania prac potrzebne są przynajmniej dwie osoby – markiza jest dość ciężka, a przez swój duży rozmiar również nieporęczna. Przed rozpoczęciem prac, sięgnijmy po poziomicę, z którą sprawdzimy, czy prawidłowo rozplanowaliśmy otwory montażowe. Dzięki niej zyskamy pewność, że roleta nad tarasem będzie zamontowana idealnie w poziomie.

Jeśli obawiamy się uszkodzenia elewacji, zepsucia mechanizmu markizy czy powstania mostków termicznych, mocowanie rolety nad tarasem możemy powierzyć w ręce doświadczonych fachowców.

Stworzenie komfortowej i funkcjonalnej przestrzeni wypoczynkowej to marzenie wielu posiadaczy tarasów. Przedsięwzięcie to generuje jednak wiele kosztów. Meble, rośliny, oświetlenie czy wreszcie chroniąca przed słońcem roleta nad tarasem, która w opcji z kasetą i sterowaniem automatycznym kosztuje nawet kilka tysięcy złotych – w sfinansowaniu wydatków pomocna będzie szybka pożyczka online. Zachęcamy do sprawdzenia oferty Smartney!