Przydomowy zbiornik na deszczówkę. Zalety inwestycji i jej koszt.

26 lipca 2021, opublikowane przez Smartney

zbiornik na deszczówkę

Przydomowy zbiornik na wodę ,a zalety inwestycji i jej koszt .

Przydomowy zbiornik na deszczówkę, pozwalający na gromadzenie wody opadowej, to zyskujący na popularności sposób oszczędnego i ekologicznego gospodarowania wodą w ogrodzie. Zainteresowani, którzy obawiają się kosztów przedsięwzięcia, mogą uzyskać na zbiornik na deszczówkę dofinansowanie lub dotację rządową. Jakie korzyści niesie inwestycja w przydomowy zbiornik na wodę? Ile to kosztuje? Odpowiedzi na te i inne pytania w artykule!

Gromadzenie wody opadowej czy się opłaca?

Zbieranie wody opadowej z każdym rokiem zyskuje kolejnych zwolenników. Nie bez powodu – coraz częściej odczuwamy efekty suszy, która już od lat dotyka wiele regionów kraju. Gromadzenie wody opadowej może w obliczu braku deszczu okazać się dobrym zabezpieczeniem, a jednocześnie inwestycją w przyszłość. A to nie koniec – umożliwiająca zbieranie deszczówki instalacja pozwala ograniczyć też ryzyko podtopień.

Korzyści wynikające z inwestycji w przydomowy zbiornik na wodę mają też charakter finansowy. Zmagazynowana woda opadowa może być wykorzystana do różnych celów, takich jak podlewanie roślin, mycie samochodu, czyszczenie mebli ogrodowych, a dzięki zastosowaniu odpowiednich instalacji, nawet spłukiwanie toalety w domu. To oznacza spore oszczędności na rachunkach za wodę – nawet o 1000 zł w skali roku. Wydatek na przydomowy zbiornik na deszczówkę należy rozpatrywać jako inwestycję, która zwróci się po zaledwie kilku latach.

Opłacalność gromadzenia wody opadowej będzie wzrastać nie tylko z uwagi na powtarzające się susze, ale też zwiększające się ceny wody, które wynikają z coraz wyższych kosztów jej wydobycia i uzdatniania.

Zalety wody deszczowej

Magazynowanie wody deszczowej jest nie tylko ekonomiczne i ekologiczne, ale też korzystne z uwagi na jej właściwości. Naturalna woda opadowa jest lekko kwaśna, a przy tym bogata w substancje odżywcze. Nie ma w niej chloru, dzięki czemu tak dobrze sprawdza się do podlewania roślin i trawnika. W połączeniu z pompą ciśnieniową, woda opadowa może zasilać również system automatycznego nawadniania ogrodowego.

Brak wapnia i magnezu sprawia, że woda opadowa doskonale nadaje się do prania i mycia. Dla porównania, twarda woda wchodzi w reakcję z detergentami, tworząc nierozpuszczalne sole, które powodują osadzanie się kamienia i powstawanie smug. Samo pranie i mycie przy użyciu wody deszczowej nie wymaga też stosowania tak dużych ilości detergentów.

Przydomowy zbiornik na deszczówkę – jak działa?

Zasada działania przydomowego zbiornika na wodę nie jest skomplikowania. Woda deszczowa jest w tym systemie zbierana z dachu budynku i rynną doprowadzana do zbiornika podziemnego lub zbiornika naziemnego. W zależności od typu urządzenia, możliwe jest jego wyposażenie w szereg filtrów oczyszczających.

Tym sprytnym sposobem darmową deszczówką jesteśmy w stanie zastąpić nawet połowę zużywanej w gospodarstwie domowym wody z wodociągu, za którą należy płacić

Jaki przydomowy zbiornik na deszczówkę wybrać?

Zbiorniki na wodę opadową dzielą się na podziemne i naziemne. Pierwsze z nich pozwalają inwestorom na ukrycie instalacji i czerpanie z jej zalet właściwie bez wykorzystania przestrzeni, która może być przeznaczona na cele rekreacyjne. Zbiorniki tego typu mogą być też znacznie większe (zwykle 2-3 tysiące litrów) od zbiorników naziemnych, które choć tańsze, są mniejsze. Ich wielkość wynosi najczęściej 300 do 400 l.

Jak reguluje zbieranie deszczówki prawo budowlane?

Przepisy dotyczące zbierania deszczówki nie zostały sprecyzowane. Zgodnie z prawem budowlanym możliwe są dwie drogi: pozwolenie lub mniej skomplikowane zgłoszenie. W obecnym brzmieniu przepisy nie wskazują jednak, którym sposobem mają być realizowane przedsięwzięcia takie jak przydomowy zbiornik na wodę.

Można jednak przyjąć, że w przypadku, gdy przydomowy zbiornik na deszczówkę powstaje jednocześnie z budynkiem, któremu to ma służyć, jest objęty pozwoleniem na budowę tego budynku. Nie trzeba więc wnioskować o osobne pozwolenie na jego budowę.

Jeśli natomiast zbiornik na wodę opadową wybudowano już po wzniesieniu budynku lub jest on samodzielnym obiektem budowlanym znajdującym się na nieruchomości niezabudowanej budynkiem mieszkalnym, konieczne jest uzyskanie pozwolenia.

Ile kosztuje przydomowy zbiornik na deszczówkę?

Inwestycja w przydomowy zbiornik na wodę wymaga nakładów finansowych, których wysokość uzależniona jest od rodzaju i pojemności urządzenia. Zbiorniki naziemne kosztują już od 200 zł za zbiornik o pojemności 100 l do nawet 20 000 zł w przypadku zbiornika o pojemności 1000 l. Droższe zbiorniki podziemne to koszt rzędu 2500-4000 zł przy 3000 l. Za bardzo duży, liczący 8000 l zbiornik przyjdzie nam zapłacić co najmniej 7000 zł.

Dotacja na zbiornik na deszczówkę

Osoby zainteresowane magazynowaniem wody opadowej mogą otrzymać na zbiornik na deszczówkę dofinansowanie, dzięki czemu inwestycja staje się dostępna dla szerszego grona. Najpopularniejszą formą dotacji jest program Moja Woda, w ramach którego można uzyskać środki w wysokości 5000 zł na jedno przedsięwzięcie, jednak nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji. Kosztami kwalifikowanymi są zakup, dostawa, montaż, budowa i uruchomienie instalacji, takich jak przydomowy zbiornik na deszczówkę.

Minimalna pojemność zbiornika uprawnionego do dofinansowania wynosi 2000 l. Beneficjentem dotacji mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. Pula środków z programu Moja Woda na 2021 r. wynosi 100 mln zł.

Zbiornik na deszczówkę i dofinansowanie

Dotacja na zbiornik na deszczówkę to jednak nie wszystko. Inwestorzy, którzy chcieliby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami suszy i obniżyć rachunki za wodę wykorzystywaną między innymi do podlewania ogrodu, mogą otrzymać na zbiornik na deszczówkę finansowanie w postaci pożyczki online.

Planujesz zakup przydomowego zbiornika na deszczówkę? Sfinansuj ekologicznie i ekonomicznie opłacalny zakup z pomocą pożyczki w Smartney!