Okna do domu. Rodzaje i ceny. Jakie wybrać?

11 maja 2022, opublikowane przez Smartney

Jakie okna do domu wybrać?” – to jedno z wielu pytań, jakie zadają sobie osoby stojące przed jego budową lub modernizacją. Wpuszcza światło do wnętrza, chroni przed zimnem i hałasem oraz decyduje o estetyce budynku – stolarka okienna to najlepsza wizytówka każdego domu, która wpływa na komfort mieszkania i koszty eksploatacyjne. Jakie okna do domu są najlepsze? Ile kosztują okna do domu? Zapraszamy do lektury!

Rodzaje okien do domu – przegląd rozwiązań

Okna do domu, które są w nim podstawowym źródłem światła dziennego, występują w szerokiej gamie – zróżnicowanej pod względem materiałów, kształtów i parametrów użytkowych. Aby ułatwić podjęcie decyzji, jakie okna do domu będą najlepsze, warto poznać rozwiązania dostępne na rynku. W dalszej części tego poradnika przybliżamy najpopularniejsze rodzaje okien.

1. Rodzaje okien ze względu na materiał wykonania

Okna do domu możemy podzielić na:

  • plastikowe (inaczej PVC, PCW lub potocznie PCV) – produkuje się je z wysokoudarowego polichlorku winylu. Ich cechami charakterystycznymi jest wytrzymałość, bardzo dobra izolacyjność cieplna, a oprócz tego łatwość utrzymania. Okna do domu z plastiku, który rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian temperatury, wymagają regulacji, która polega na dopasowaniu docisku skrzydła do ościeżnicy w zależności od panujących warunków pogodowych. Plastikowe okna do domu występują w wielu wersjach kolorystycznych, a niektóre z nich z powodzeniem imitują drewno lub aluminium.
  • drewniane – okna do domu powstają z drewna klejonego warstwowo. Dzięki niemu zachowują one elastyczność – przez to nie odkształcają się pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Drewniana stolarka okienna wymaga starannej pielęgnacji – minimum raz do roku okna należy dokładnie wyczyścić, a co kilka lat poddać gruntownym zabiegom renowacji.
  • aluminiowe – okna do domu wykonane z aluminium są wyjątkowo wytrzymałe mechanicznie i odporne na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Cechuje je nieco słabsza izolacyjność cieplna w porównaniu do okien plastikowych i drewnianych. Okna aluminiowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej i doskonale prezentują się przy wielkoformatowych przeszkleniach modernistycznych budynków.

2. Rodzaje okien ze względu na miejsce montażu

Z uwagi na miejsce montażu, wyróżnia się okna do domu: elewacyjne (fasadowe), balkonowe i tarasowe oraz dachowe (połaciowe).

3. Rodzaje okien ze względu na sposób otwierania

Okna do domu podzielić można również ze względu na sposób ich otwierania. W tej kategorii znajdziemy m.in. takie rodzaje okien, jak uchylne, rozwierane, rozwierano-uchylne, odchylne i przesuwne.

Okna do domu – jakie wybrać do danego pomieszczenia?

Kupując okna do domu należy odpowiednio dopasować je do metrażu pomieszczenia w celu zapewnienia odpowiedniego doświetlenia wnętrza. Powierzchnia okien w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt (np. kuchnia, salon i sypialnia) powinna wynosić minimum 1:8 w stosunku do powierzchni podłogi. W łazience czy garderobie można zastosować mniejsze okno o proporcjach 1:12.

Przykładowo, w salonie o powierzchni 25 m2, powierzchnia okna powinna wynosić minimum 3 m2. W liczącej 12 m2 łazience, wystarczające będzie okno o wielkości szyby 1 m2.

Parametry użytkowe okien do domu

Głównym parametrem, który należy sprawdzić przy zakupie okien do domu, to współczynnik przenikania ciepła. Od 2017 r. we wszystkich nowo wybudowanych budynkach, okna muszą mieć współczynnik Uw poniżej 1,1.

Okna do domu powinny chronić nie tylko przed ucieczką ciepła z wnętrza, ale również przed hałasem z zewnątrz. Dlatego też przy zakupie okien należy sprawdzić ich parametr izolacyjności akustycznej (Rw). Standardowo okna do domu mają współczynnik Rw 35 dB.

Trendy w stolarce okiennej

Wybierając okna do domu, pod uwagę możemy wziąć również aktualne trendy. Popularnością wśród inwestorów cieszą się okna energooszczędne, sięgające od podłogi do sufitu, a przy tym wyposażone w automatykę chroniącą przed złodziejami.

Istotne są też kolory okien do domu, wśród których królują obecnie: klasyczna biel, jasne odcienie drewna i antracyt, który doskonale współgra z nowoczesnym budownictwem.

Ile kosztują okna do domu wraz z montażem?

Okna do domu to jeden z najbardziej kosztownych elementów wykończeniowych budynku. Chociaż ceny stolarki okiennej mogą przyprawić o zawrót głowy, nie oszczędzajmy na dobrych jakościowo rozwiązaniach. Dzięki nim wydamy mniej na ogrzewanie budynku.

Średnia cena okna plastikowego z montażem wynosi w zależności od wielkości 800-1500 zł. Za okno drewniane zapłacimy od 1400 do 2800 zł. Okno aluminiowe to wydatek rzędu 2100-3300 zł. Okno dachowe kosztuje ok. 1300-1800 zł.

Do ceny stolarki okiennej należy doliczyć jej montaż, który wynosi ok. 40-110 zł/mb dla okien połaciowych i od 150-400 zł/mb dla okien dachowych. Kolejne 100-150 zł zapłacimy za montaż ościeżnicy okiennej.

W zależności od liczby, koszt okien do domu może wynieść kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Kupujesz okna do domu? Środki na ten cel możesz uzyskać dzięki szybkiej i wygodnej pożyczce online Smartney.  Sprawdź szczegóły!