Off road. Ile kosztuje i jak zacząć swoją przygodę z tym sportem?

11 maja 2022, opublikowane przez Smartney

Samochody terenowe cieszą się w Polsce olbrzymią popularnością. Wraz z nią przyszła moda na off road – sport motorowy, którego uczestnicy jeżdżą po nieutwardzonych drogach, często pokonując odcinki w błocie, przeprawiając się przez rzeki czy walcząc ze stromymi podjazdami i zjazdami. Na czym polega off road i jakie są jego odmiany? Jakie samochody off road zdadzą egzamin na wymagającej trasie? Jak przygotować się do wyprawy off roadowej? Podpowiadamy!

Off road – co to za sport?

Off road to jeden z tzw. sportów motorowych, którego nazwa oznacza dosłownie „poza drogą”. Polega na jeździe po nieutwardzonych terenach – od lasów i gór, przez wąwozy i kamieniołomy, po specjalnie przygotowane tory off road.

Najczęściej spotykany jest off road przeprawowy, polegający na pokonywaniu różnego rodzaju trudności, takich choćby jak strome podjazdy i zjazdy, trawersy, doły błotne i rzeki. Popularnością cieszy się również turystyka off road (4×4) – podróże samochodem terenowym po bezdrożach w różnych zakątkach świata.

Wyprawa off road – dla kogo jest ten sport?

Off road to doskonała propozycja przede wszystkim dla miłośników motoryzacji. Pokonywanie nieutwardzonych tras przypadnie do gustu fanom wyzwań, gotowym przetestować swoje umiejętności techniczne poza klasycznymi drogami.

Jazda off road to przy okazji świetny egzamin siły, wytrzymałości i spostrzegawczości, a nawet współpracy z pozostałymi uczestnikami wyprawy. Podczas rajdów off road możemy również zbliżyć się do natury i zobaczyć niezwykłe miejsca, często niedostępne tradycyjnymi środkami transportu.

Jazda off road przez lata niesłusznie uchodził za rozrywkę dla „prawdziwych” mężczyzn. Stereotyp ten przełamuje na szczęście rosnąca w ostatnich latach liczba kobiet, które biorą udział w rajdach off roadowych.

Jazda off road – jakie marki samochodów będą najlepsze?

W jeździe off road zastosowanie znajdują auta terenowe z napędem na cztery koła. Opony 4×4 w połączeniu z wysokim zawieszeniem pozwalają na pokonywanie rozmaitych przeszkód.

W jeździe po nieutwardzonych drogach wykorzystuje się zarówno samochody terenowe produkowane seryjnie, jak i pojazdy poddane specjalnym modyfikacjom. Wybór pojazdu na wyprawę off road zależy przede wszystkim od rodzaju nawierzchni i stopnia trudności planowanej trasy.

Do najpopularniejszych samochodów off roadowych należą: Land Rover Defender i Discovery, Mercedes G, Nissan Terrano i Pathfinder, Ford Ranger i Suzuki Jimny. Klasykiem wypraw po bezdrożach są samochody off road Jeep – pierwszej na świecie i jednej z niewielu marek, która produkuje wyłącznie terenówki, w tym kultowe modele Wrangler, Rubicon i Grand Cherokee.

Jazda terenowa – jak się przygotować do wyprawy off road?

Do wyprawy off road, jak do każdej podróży, należy odpowiednio się przygotować. Dotyczy to zwłaszcza dostosowania samochodu off road do czekających go trudnych warunków. W przypadku podróży po bezdrożach obowiązkowe będą wysokiej jakości opony. Przydadzą się też zapasowe koła i dętki, jak również akcesoria – saperka, liny i taśmy, które pomogą nam w wydobyciu auta. 

Na stanie samochodu off roadowego powinna znaleźć się obowiązkowo również nawigacja GPS, apteczka i gaśnica. Przed wyruszeniem po przygodę koniecznie skontrolujmy również ogólny stan techniczny pojazdu. Do wykonania wszelkich napraw niezbędne będą narzędzia samochodowe. 

Off road – gdzie w Polsce i za granicą warto jeździć?

Interesujących tras off roadowych nie brakuje również w Polsce. Wśród miłośników jazdy po bezdrożach popularnością cieszą się przede wszystkim malownicze Beskidy i Bieszczady.

Ciekawe szlaki dla samochodów off-road można znaleźć praktycznie na każdym kontynencie. Znane i lubiane kierunki za granicą to przede wszystkim Islandia, Gruzja i Bałkany, a zwłaszcza Albania, Rumunia i Czarnogóra. Fani dalekich rajdów off road mogą spróbować swoich sił poza utartymi szlakami Omanu, Maroka, Namibii, Jordanii i Kirgistanu.

Jazda off road – ile kosztuje przygoda na bezdrożach i jak sfinansować wyprawę?

Koszt samochodu z salonu to nie lada wydatek – od 180 do nawet 300 tys. zł. Alternatywą może być używany samochód na off-road, który można kupić już za około 20-40 tys. złotych. Do tego należy doliczyć kolejne kilka lub kilkanaście tysięcy na ewentualne przeróbki i zakup akcesoriów wyprawowych. 

Przygody z off roadem nie musimy rozpoczynać od zakupu samochodu terenowego, który podoła trudnym warunkom. Na rynku działa coraz więcej firm, które nie tylko oferują testowe przejażdżki terenówkami i indywidualne szkolenia off roadowe, ale również kilku- lub kilkunastodniowe wyprawy 4×4 w kraju i za granicą. Koszt tych ostatnich wynosi od 3000 do 12 000 zł.

Kochasz motoryzację? Chcesz poczuć smak adrenaliny na bezdrożach? Off road to wymarzony sport dla Ciebie! Dostarczającą mnóstwo niezapomnianych wrażeń wyprawę poza utartym szlakiem sfinansujesz dzięki szybkiej i wygodnej pożyczce online do Smartney – Sprawdź jej szczegóły i rusz po przygodę!