Monitoring w domu. Czy warto w niego zainwestować?

11 lutego 2022, opublikowane przez Smartney

pozyczka online

Monitoring w domu – czy warto w niego zainwestować?

Monitoring domu to rozwiązanie chętnie wybierane przez osoby ceniące sobie bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich i swojego mienia. Zainstalowane wewnątrz i wokół budynku kamery bezprzewodowe, które stale rejestrują obraz, pozwalają monitorować dom i jego otoczenie podczas nieobecności domowników. Ile kosztują kamery do monitoringu domu? Jaka kamera do domu będzie odpowiednia? O tym w artykule!

Monitoring domu – dlaczego warto w niego zainwestować?

Monitoring domowy przydaje się zarówno podczas dłuższych wakacyjnych wyjazdów, jak i na co dzień, kiedy przebywamy w pracy. Daje nam on możliwość sprawnego reagowania w przypadku prób kradzieży czy aktów wandalizmu. Może być również pomocny w wykryciu sprawcy włamania, którego nie odstraszyła obecność kamer.

System monitoringu domowego może być oprócz tego wykorzystywany do kontrolowania poszczególnych pomieszczeń. To spore udogodnienie zwłaszcza w przypadku dzieci i osób starszych oraz zwierząt.

Z jakich elementów składa się system domowego monitoringu?

Monitoring do domu to kompletny system składający się z trzech podstawowych urządzeń. Pierwszym z nich jest rejestrator, który przechwytuje obraz z kamer. Następny jest dysk twardy, odpowiedzialny za zapis obrazu. Ostatnia jest kamera, która pozwala na monitorowanie obrazu, przesyłanie go do rejestratora i zapisywania na dysku.

Liczba kamer, które warto zamontować, zależna jest od wielkości domu. Kluczowymi obszarami podlegającymi monitoringowi są: brama wejściowa, drzwi wejściowe, okna tarasowe oraz wejście do garażu.

Wybór systemu monitoringu domu – jakie są rodzaje urządzeń rejestrujących?

Monitoring domowy to szeroka gama produktów. Wśród urządzeń do monitoringu wyróżnić możemy dwa ich podstawowe rodzaje. Są to tańsze systemy AHD (analog HD) stworzone na bazie systemów analogowych oraz nowocześniejsze systemy IP, w których obraz jest rejestrowany cyfrowo i przesyłany przez sieć internetową. Na rynku dostępne są modele do monitoringu wewnętrznego i do monitoringu zewnętrznego, dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych.

Wśród kamer domowych znajdziemy zarówno monitoring domu bezprzewodowy, jak i przewodowy. Pierwszy z nich ceniony jest ze względu na wygodę – nie wymaga wiercenia i układania kabli w ścianach. Jest przy tym podatniejszy na ewentualne zakłócenia transmisji. Niezawodny monitoring przewodowy, ze względu na konieczność poprowadzenia kabli, najlepiej sprawdza się w przypadku powstających domów.

Kamery do monitoringu domu – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Kluczowym elementem monitoringu domowego są kamery rejestrujące obraz – z dźwiękiem lub bez niego. Kupując urządzenie warto zwrócić uwagę na wysoką jakość nagrywania filmów – wyraźne nagrania będą miały dla nas ogromne znaczenie zwłaszcza przy identyfikacji złodzieja. Absolutnym minimum są kamery nagrywające w jakości HD Ready, w rozdzielczości 1280×720 pikseli. Lepsze od nich będą kamery Full HD, dzięki którym obraz nagrywany jest w rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Należy pamiętać o tym, aby urządzenie było wyposażone w pamięć minimum 1 TB, która pomieści zapisane pliki. Pod uwagę weźmy również liczbę rejestrowanych klatek na jedną sekundę. Przy 15 klatkach na sekundę obraz będzie już wystarczająco płynny, warto jednak celować w 50 kl/s.

Dobrze również zwrócić uwagę na takie funkcjonalności, jak nagrywanie nocne (diody podczerwieni o dużym zasięgu), stabilizacja obrazu i nagrywanie dopiero w momencie wykrycia ruchu. Sporym udogodnieniem jest możliwość zdalnego monitorowania za pomocą aplikacji mobilnej. Kupując kamery do monitoringu domu musimy również pamiętać o tym, aby były one odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Im wyższa wartość tzw. klasy szczelności IP, tym większą ochronę zapewnia obudowa urządzenia. Urządzenia oznaczone IP54 są odporne na pył i wilgoć. Kamery o szerokim polu widzenia pozwolą nam obserwować większy teren przy użyciu mniejszej liczby urządzeń.

Ile kosztuje monitoring domu?

Kamery do monitoringu domu to urządzenia o zróżnicowanej cenie. W zależności od parametrów, a zwłaszcza jakości obrazu, możemy zdecydować się na najtańsze modele kamer, które kosztują 100-150 zł za sztukę. Modele oferujące lepszą jakość, wyposażone w czujnik ruchu, to koszt 200-300 zł za kamerę. Najdroższe kamery Full HD ze stabilizatorem obrazu, automatycznym filtrem podczerwieni i możliwością zintegrowania z alarmami kosztują od 500 zł w górę. Jedna kamera nie wystarczy – do ochrony domu potrzebować będziemy przynajmniej czterech urządzeń.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup gotowego zestawu monitoringu domu, składającego się z kilku kamer, rejestratora, dysku twardego oraz zasilacza. Cena kompletu to ok. 2500-4000 zł.

Aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo, warto zdecydować się na nowoczesne kamery do monitoringu domu. Pomocna w ich zakupie będzie wygodna pożyczka online od Smartney!