Mieszkanie, łazienka dla seniora. Jak urządzić i o czym pamiętać?

29 lipca 2021, opublikowane przez Smartney

mieszkanie dla seniora

Jak urządzić mieszkanie dla seniora?

Wraz z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby i oczekiwania, również mieszkaniowe. Nie oznacza to jednak, że jesień życia musi wiązać się z przeprowadzką do domu opieki. Dostosowując mieszkanie dla osoby starszej, dajemy jej szansę cieszyć się niezależnością i samodzielnością we własnych czterech kątach. Jak powinna wyglądać łazienka dla seniora w bloku? W jaki sposób zaaranżować praktyczną kuchnię, a jak salon? Jakie łóżko do sypialni wybrać? Podpowiadamy!

Mieszkanie dla seniora, o czym pamiętać?

Zastanawiając się, jak wyposażyć mieszkanie osoby starszej miejmy na uwadze, że jej obecny stan może się z czasem pogłębić. Warto więc zastosować takie rozwiązania, które umożliwią korzystanie z przestrzeni również w przyszłości bez potrzeby dodatkowych remontów.

Aranżując mieszkanie dla seniora pamiętajmy przede wszystkim o kwestiach bezpieczeństwa. Szczególną uwagę zwróćmy na zredukowanie ryzyka potknięć i poślizgnięcia się, które mogą prowadzić do groźnych w skutkach upadków. Wskazany jest zwłaszcza demontaż progów, usunięcie dywanów i uprzątnięcie luźnych kabli. Bezpieczeństwo osób starszych zwiększą też czujniki ruchu umożliwiające automatyczne zapalanie świateł.

Równie ważne co bezpieczne, jest też komfortowe użytkowanie mieszkania dla seniora. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się, korzystają z kul lub balkonika bądź jeżdżą na wózku. Dostosowując mieszkanie do ich potrzeb, zadbajmy o zapewnienie odpowiednio szerokich ciągów komunikacyjnych i ograniczmy meble, które mogłyby utrudniać swobodne przemieszczanie się.

Co powinno znaleźć się w sypialni seniora?

Osoby starsze spędzają w sypialni znacznie więcej czasu niż młodsi członkowie rodziny. Sen to dla nich czas na regenerację sił potrzebnych do wykonywania codziennych obowiązków. Z tego powodu tak ważny jest wybór odpowiedniego łóżka dla seniora. Zastanawiasz się, ile kosztuje łóżko rehabilitacyjne? Cena uzależniona jest od rodzaju i funkcji sprzętu i wynosi od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. 

Istotna jest zwłaszcza wysokość łóżka. Warto wybrać model sięgający do kolan seniora, gdyż niższe łóżko może powodować dyskomfort podczas wstawania i kładzenia się. Dobrze, by sterowane pilotem łóżko wyposażone było w opcję regulowania wysokości zagłówka, a opcjonalnie również podnóżka. Nie bez znaczenia jest też materac – ten o średniej twardości, najlepiej termoplastyczny i przeciwodleżynowy, zapewni mieszkańcowi zdrowy i komfortowy sen. Sprawdzą się również specjalne poduszki rehabilitacyjne, które służą odciążeniu odcinka szyjnego kręgosłupa. 

Nie zapominajmy, by przy łóżku rehabilitacyjnym dla seniora ustawiona była szafka nocna, na której będzie on mógł odłożyć wodę, telefon, okulary, pilot do telewizora czy inne drobiazgi. Dobrym pomysłem będą też punktowe źródła światła, które pozwolą rozświetlić przestrzeń przy łóżku. W sypialni seniora musi znaleźć się oprócz tego również szafa, która pozwoli na swobodne ściągnięcie ubrań również z pozycji siedzącej.

Jak zaaranżować łazienkę dla starszej osoby?

Niewielka łazienka dla seniora w bloku, to pomieszczenie, które wymaga szczególnej uwagi podczas aranżacji. To właśnie w niej najłatwiej o upadek, zwłaszcza w przypadku seniorów o mniejszej sprawności ruchowej. Dobre dostosowanie łazienki dla seniora zapewni wybór podłogi o chropowatej, zapobiegającej ślizganiu powierzchni. Nieodłącznym elementem łazienki seniora są również różnego rodzaju ułatwiające wchodzenie, wstawanie i siadanie poręcze, które należy zamontować przy WC, wannie lub prysznicu oraz umywalce. Kluczowe jest przy tym, aby uchwyty były wykonane z wytrzymałego materiału i nie zarwały się pod ciężarem seniora. 

Dzieci aranżujące mieszkania starszych rodziców często zastanawiają się, jaka wanna dla seniora będzie najlepsza? Tymczasem praktyczniejszym od niej wyborem będzie prysznic pozbawiony brodzika, który pozwala ograniczyć ryzyko upadku podczas wchodzenia i wychodzenia. W otwartej kabinie warto zainstalować składaną ławeczkę, na której można swobodnie usiąść. Przyda się też antypoślizgowa mata pod prysznic, która uchroni seniora przed upadkiem w trakcie wieczornej toalety.

Na co zwrócić uwagę w kuchni dla seniora?

W przypadku seniora, który nie jest miłośnikiem gotowania lub z uwagi na stan zdrowia nie może pozwolić sobie na skomplikowane eksperymenty kulinarne, warto jest ograniczyć liczbę urządzeń kuchennych do tych niezbędnych i łatwych w obsłudze. Warto zwłaszcza, by w kuchni seniora znalazła się samoczynnie wyłączająca się kuchenka indukcyjna zamiast gazowej. 

Oprócz uporządkowanej przestrzeni, ważna będzie też dopasowana pod względem wysokości zabudowa kuchenna – ta powinna umożliwiać osobie w podeszłym wieku swobodne korzystanie ze wszystkich blatów siedząc na krześle lub na wózku. Zamiast wysoko zawieszonych szafek lepiej sprawdzą się dolne szafki z wysuwanymi koszami cargo. Dobrym pomysłem będzie też wstawienie do kuchni stołu, dzięki czemu nie będzie konieczne noszenie naczyń z gorącymi posiłkami do oddalonego salonu czy jadalni.

Co musi znaleźć się w salonie seniora?

W salonie seniora, podobnie jak w przypadku pozostałych pomieszczeń, ważna jest wygoda i bezpieczeństwo korzystania z przestrzeni. Meble wykorzystane w aranżacji pomieszczenia muszą być stabilne i solidnie wykonane. Krzesła i fotele nie powinny przesuwać się w trakcie siadania i wstawania. Dobrym rozwiązaniem będą meble z podłokietnikami i wysokim oparciem.

Mieszkanie dla starszej osoby, jak sfinansować jego dostosowanie?

Dostosowanie mieszkania dla osoby starszej, to zarówno dla niej samej, jak i jej dzieci, nie lada wydatek. Wysoka jest zwłaszcza cena łóżka rehabilitacyjnego, które w przypadku zaawansowanych modeli może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

Stoisz przed wyzwaniem dostosowania mieszkania dla seniora? Wydatki, w tym te związane z zakupem łóżka rehabilitacyjnego, to znaczne obciążenie dla Twojego budżetu? W ich sfinansowaniu pomoże Ci pożyczka online w Smartney. Sprawdź jej atrakcyjne warunki!