Miejskie samochody, czym się wyróżniają i jakie są najlepsze?

7 czerwca 2021, opublikowane przez Smartney

Wybieramy idealny samochód do miasta

Przyglądając się bliżej modelom samochodów dostępnych na rynku zauważymy, że specyfikacja większości z nich determinuje typ jazdy, do jakiej zostały stworzone. W ostatnich latach na popularności zyskują miejskie samochody, które jak wskazuje sama nazwa – służą do poruszania się po terenie zabudowanym. Czym powinien cechować się samochód do miasta? Jaki mały miejski samochód kupić? O tym w artykule!

Miejskie samochody, czyli jakie?

Miejskie samochody, którym poświęcamy ten artykuł, to szczególna grupa samochodów stanowiąca odpowiedź na potrzeby kierowców wynikające z ich stylu życia. W krajobraz gęsto zaludnionych miast o ograniczonej przestrzeni idealnie wpisują się pojazdy o niewielkich gabarytach. Mały miejski samochód doskonale sprawdza się podczas pokonywania ciasnych uliczek czy przy próbie zaparkowania w centrum. Kompaktowe i zwrotne samochody do miasta powstały właśnie po to, by dobrze radzić sobie z jego wyzwaniami. Przystosowanie do wymagających warunków mają zapewnić zastosowane w pojazdach rozwiązania, do których wrócimy za chwilę.

Samochód do miasta, czym kierować się przy jego wyborze?

Mały miejski samochód, stworzony na potrzeby dużego miasta, to przede wszystkim pojazd zapewniający oszczędność miejsca i ułatwiający poruszanie się w wymagającym terenie zabudowanym. Z tego powodu, samochód do miasta powinien wyróżniać się przede wszystkim niewielkimi rozmiarami. Nie bez znaczenia jest jednak funkcjonalność auta, które bez problemu musi pomieścić też codzienne zakupy i bagaże zabierane w podróż. W praktyce chodzi więc o taki sposób jego zaprojektowania, gdzie kompaktowy z zewnątrz samochód miejski oferuje maksymalnie wykorzystaną przestrzeń w środku.

Drugim elementem, jaki cechuje dobry samochód do miasta, jest jego niskie spalanie, które wpływa na koszty utrzymania pojazdu. Ma ono kluczowe znaczenie przy specyficznej eksploatacji w miejskiej przestrzeni, w której poruszamy się często i na krótkie dystansie.

Na koniec, choć nie najmniej ważna kwestia – z założenia miejskie samochody są przystępne cenowo. Najwięcej przyjdzie nam zapłacić za mały miejski samochód prosto z salonu – ok. 60 tys. zł. Bez trudu znajdziemy jednak używane auta miejskie do 15 tys. zł, a nawet auto miejskie do 10 tys. zł, które w pełni sprosta naszym oczekiwaniom. Z każdym rokiem przybywa również modeli hybrydowych i elektrycznych, których użytkowanie jest nie tylko tańsze, ale też lepsze dla środowiska i silnie zanieczyszczonych miast.

Najlepsze auto miejskie, w co powinno być wyposażone?

Jak w każdej grupie pojazdów, samochody miejskie dostępne są zarówno w podstawowych, jak i rozbudowanych wersjach z dodatkowymi udogodnieniami. To właśnie od nich zależeć będzie finalna cena pojazdu. W miastach nieocenionym wsparciem dla kierowcy będą takie rozwiązania, jak choćby kamery oraz czujniki z monitorem parkowania. Dzięki nim łatwiej nam będzie zaparkować na ciasno upakowanym parkingu.

Kupując samochód do miasta, warto zwrócić uwagę na modele wyposażone w system automatycznego parkowania, opcję tłumienia dźwięków z zewnątrz czy elektryczne sterowanie lusterkami. Mniejszy promień skrętu zapewni nam natomiast swobodniejsze manewrowanie autem, a dobra widoczność łatwiejszą ocenę sytuacji na drodze. Przydatna będzie też automatyczna skrzynia biegów.

Jaki samochód do miasta?

Najpopularniejsi producenci mają w swojej ofercie miejskie samochody – ich szeroki wybór pozwala na idealne dopasowanie auta do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji. To przede wszystkim modele zaliczane do tzw. segmentu A, obejmujące małe miejskie samochody typu hatchback, o długości ok. 3,5 m i mocy silnika nieprzekraczającej 70 KM. Miejskie samochody to również te z segmentu B – nieco pojemniejsze, lepiej wyposażone i o szerszym wachlarzu jednostek napędowych. To uniwersalne pojazdy, które sprawdzą się nie tylko w mieście. Ich cena jest już jednak odpowiednio wyższa.

Przegląd samochodów do miasta

W pokonywaniu miejskiej dżungli liczą się zwinność ruchów, kompaktowe gabaryty i oszczędność paliwa. Wyzwaniom tym sprosta samochód miejski.

Oto modele najchętniej wybierane przez samych kierowców:

1. Toyota Aygo

2. Fiat 500

3. Skoda Citigo

4. Toyota Yaris II

5. Volkswagen up!

6. KIA Picanto

7. Renault Twingo

8. Opel Corsa

9. Hyundai i10

10. Skoda Fabia II

Planujesz zakup taniego samochodu do jazdy po mieście? Na rynku wtórnym bez trudu znajdziesz dla siebie najlepsze auto miejskie w atrakcyjnej cenie. Jego zakup ułatwi pożyczka na samochód używany, którą szybko i wygodnie otrzymasz w Smartney.