Miejsce parkingowe jako inwestycja

4 kwietnia 2022, opublikowane przez Smartney

Miejsce parkingowe jako inwestycja

Inwestowanie w mieszkania na wynajem od lat stanowi jedną z bardziej opłacalnych, a przy tym bezpieczniejszych form lokowania kapitału. Osoby, które nie dysponują jednak odpowiednimi środkami na zakup nieruchomości, mogą wynająć miejsce parkingowe. Ta obarczona niższym kosztem, a jednocześnie równie mało ryzykowna forma inwestowania, może zapewnić nam stały, dość atrakcyjny zysk.

Dlaczego wynajem miejsca parkingowego to dobra inwestycja?

Komu polecany jest zakup miejsca parkingowego z myślą o wynajmie? Taka forma inwestowania sprawdzi się w przypadku osób, które bardziej od wysokich zysków, cenią sobie bezpieczeństwo przedsięwzięcia. Im wszystkim, mało ryzykowne inwestowanie w miejsce postojowe zapewni regularne wpływy. Te, choć nie tak spektakularne jak przy wynajmie mieszkania, nie wymagają początkowego zaangażowania sporych środków na zakup nieruchomości. Dodatkowym atutem jest fakt, że wynajem miejsca parkingowego wiąże się z mniejszą rotacją najemców, a zatem i brakiem ryzyka przestojów w płatnościach.

Wynajem miejsca parkingowego – czy ma minusy?

Zakup miejsca parkingowego to inwestycja, która cieszy się coraz większą popularnością. Taka lokata zgromadzonych środków, oprócz oczywistych zalet, ma też swoje wady. Przede wszystkim, nabywca miejsca postojowego należącego do osiedla mieszkaniowego, musi liczyć się z kosztami opłat czynszowych. Z ich wysokością warto zapoznać się przed zakupem miejsca – dzięki temu będziemy w stanie oszacować opłacalność inwestycji. 

Należy pamiętać również o płatnym raz do roku podatku od nieruchomości i podatku dochodowym z tytułu wynajmu, który w zależności od formy opodatkowania wynosi 18 lub 32% (zasady ogólne) bądź 8,5% (ryczałt). W porównaniu z wynajmem mieszkania, wynajem garażu jest jednak niemal bezobsługowy, co docenią osoby ceniące swój czas i wygodę.

Jak zainwestować w miejsce parkingowe?

Zalety miejsca parkingowego na wynajem przeważają nad jego potencjalnymi minusami. Na czym jednak w praktyce polega inwestowanie w miejsce postojowe? W tej kwestii zainteresowani taką formą lokaty mają dwa rozwiązania. Pierwszą z nich jest zakup miejsca parkingowego należącego do inwestycji mieszkaniowej. To jednak może być problematyczne, ponieważ wielu inwestorów oferuje miejsca parkingowe wyłącznie nabywcom kupującym lokal.

Taki sposób na generowanie dochodu może być więc opłacalny dla osób, które choć kupiły mieszkanie na własny użytek, to z różnych powodów nie korzystają z parkingu i planują wynajęcie miejsca mieszkańcom. Jeśli jednak miejsce parkingowe ma odrębną księgę wieczystą, możliwy będzie jego zakup niezależnie od mieszkania.

Ile kosztuje zakup miejsca postojowego pod wynajem?

Średnio za miejsce postojowe trzeba zapłacić deweloperowi od 10 do 40 tysięcy zł. Cena miejsca parkingowego zależy od jego lokalizacji – w szczególnie atrakcyjnych okolicach ceny sięgają nawet 60 tys. zł. Możemy też zainteresować się ofertami z rynku wtórnego lub zdecydować się na wolnostojący garaż. Jego cena będzie oscylować wokół 10-15 tys. za tzw. blaszak i 20-40 tys. za garaż murowany.

Na co zwrócić uwagę, aby miejsce parkingowe na wynajem się opłacało?

Chcąc zainwestować w miejsce parkingowe lub garaż na wynajem, pod uwagę weźmy przede wszystkim jego lokalizację. Warte zainteresowania są zwłaszcza miejsca postojowe zlokalizowane na terenie dużych osiedli mieszkaniowych, które mierzą się z problemem braku wystarczającej liczby parkingów. Podobnie rzecz ma się z centrami miast, w których znalezienie wolnego miejsca do pozostawienia samochodu niekiedy graniczy z cudem. A samochodów przybywa – obecnie ponad 600 na 1000 mieszkańców Polski ma auto. Wszystko wskazuje na to, że popyt na garaże i miejsca parkingowe będzie coraz większy. 

Dobre miejsce parkingowe na wynajem to takie, które zapewni najemcy dogodny wjazd i łatwość parkowania. Popularnością cieszą się miejsca na samochód położone blisko wind lub schodów. Istotne jest również bezpieczeństwo pojazdu pozostawionego na miejscu postojowym – ochrona i monitoring znacznie zwiększają szansę na stały wynajem.

Miejsce postojowe – ile można na nim zarobić?

Za inwestycją w miejsce parkingowe na wynajem przemawiają atrakcyjne zyski, które może czerpać jego właściciel. Za miejsce postojowe w parkingu nadziemnym, może otrzymywać miesięcznie od 100-300 zł. Jeszcze więcej, bo od 200 do nawet 400 zł zyska co miesiąc na wynajmie podziemnego miejsca parkingowego. Samodzielny garaż generuje stałe przypływy w wysokości 200-500 zł. Od tych kwot należy odjąć ok. 100 zł kosztów stałych. W skali roku wynajem parkingu może wygenerować kilka tysięcy pasywnego dochodu. Stopa zwrotu z inwestycji sięga więc 5-10%.

Inwestycja w miejsca parkingowe i garaże pod wynajem to popularny trend wśród początkujących inwestorów z niewielkim kapitałem i osób unikających ryzyka. Chcesz czerpać regularne wpływy z wynajmu miejsca postojowego? Zrealizuj rentowne przedsięwzięcie z pomocą szybkiej i wygodnej pożyczki Smartney. Sprawdź szczegóły!