Koszt budowy sauny ogrodowej. Jak zbudować saunę w ogrodzie?

21 maja 2021, opublikowane przez Smartney

Sauna ogrodowa, podaruj sobie luksus na własność

Choć w innych krajach uważana jest za oczywistość, a korzystanie z niej staje się codziennym rytuałem, w Polsce bardzo często kojarzona jest z trudno dostępnym luksusem, który wiąże się z ogromnym nakładem pracy, a przede wszystkim z dużymi wydatkami. Tym luksusem jest sauna w domu. Koszt budowy zarówno sauny ogrodowej, jak i tej zainstalowanej w jednym z domowych pomieszczeń – wbrew pozorom – jest całkiem przystępny. Zatem jak zbudować saunę w ogrodzie? Ile kosztuje sauna w domu? Sprawdzamy! 

Sauna w domu: koszt

Dla wielu z nas sauna w domu w dalszym ciągu może kojarzyć się z jedynie z wystawnymi willami i rezydencjami ludzi na stanowiskach. Ot, taki wybryk tych, którzy nie liczą pieniędzy i lubią po prostu pławić się w luksusie. Tymczasem koszt budowy sauny ogrodowej czy sauny urządzonej w jednym z pomieszczeń domu sprawia, że jest ona atrakcją w naprawdę przystępnej cenie. Co więcej, jej zbawienny wpływ na nasze zdrowie, kondycję i samopoczucie, może okazać się absolutnie bezcenny. Ostateczny koszt budowy sauny ogrodowej uzależniony jest jednak od kilku podstawowych czynników – jej lokalizacji, rodzaju fundamentów, elementów wykończenia czy chociażby dodatkowych pomieszczeń, takich jak prysznic. 

Koszt budowy sauny ogrodowej a koszy sauny domowej

Pierwszym krokiem zbliżającym nas do spełnienia marzenia o własnej strefie relaksu jest przede wszystkim wybór odpowiedniego miejsca na budowę sauny. Jeśli dysponujemy wolnym miejscem na terenie działki, świetnym rozwiązaniem będzie budowa sauny w ogrodzie. Jeśli jesteśmy z kolei miłośnikami prostych i oczywistych rozwiązań, a metraż domu pozwala nam na wyodrębnienie domowej strefy SPA, optymalna może okazać się sauna w domu. Koszt jej instalacji, podobnie jak w przypadku kosztu budowy sauny ogrodowej, uzależniony będzie od zastosowanych rozwiązań. Nie jest jednak tajemnicą, że w przypadku budowy sauny w ogrodzie, do ostatecznego kosztorysu doliczyć należy przede wszystkim koszty postawienia samego budynku. 

Jak zbudować saunę w ogrodzie: krok po kroku

Lokalizacja wybrana – sauna stanie bliżej natury. Zatem, od czego zacząć i jak zbudować saunę w ogrodzie? 

  •  Fundamenty

Budowa sauny w ogrodzie powinna opierać się na solidnym fundamencie. Lekką i sezonową saunę osadzić można na bloczkach betonowych czy na drewnianym ruszcie. Jeśli natomiast planujemy budowę sauny ogrodowej, która ma posłużyć nam przez lata, warto postawić na mocniejsze i trwalsze materiały. Dużą wagę należy przyłożyć także do samej posadzki. Warto pamiętać, że ta wykonana musi być z materiałów odpornych na wysokie temperatury, nie powinna szybko się nagrzewać, a przede wszystkim nie może stwarzać ryzyka poślizgu. 

  •  Nadbudowa

W przypadku nadbudowy sauny, najpopularniejszym rozwiązaniem jest z pewnością drewno – czy to solidne bale drewniane czy nieco lżejsze deski. Miejmy jednak na uwadze fakt, że materiały te muszą być wyjątkowo odporne na wilgoć. Świetnym rozwiązaniem będzie wytrzymały świerk skandynawski, jodła kanadyjska czy chociażby cedr. Oprócz drewna, często stosowanym rozwiązaniem jest także wykorzystanie kamienia czy płytek ceramicznych. 

  • Wyposażenie sauny

 Fundamenty i konstrukcja budowli to dopiero początek. Kolejnym krokiem będzie wyposażenie wnętrza. Bohaterem, bez którego nie będzie niczego, jest z pewnością piec. Tutaj mamy dwie opcje wyboru – możemy zdecydować się na piec elektryczny lub taki opalany drewnem. Na koszt budowy sauny ogrodowej składa się także niezbędne wyposażenie, takie jak chociażby zestaw startowy – wiadro, chochla, termometr z higrometrem czy klepsydra. 

Sauna do samodzielnego montażu na wyciągnięcie ręki

Tak, jak wspomnieliśmy, ostateczny koszt sauny zależy przede wszystkim od rodzaju konstrukcji czy samego wyposażenia. Decydując się na samodzielne wykonanie wszystkich prac, ich koszt powinien oscylować w granicach 7.000-9.000 zł. Sauna do samodzielnego montażu nie tylko rozwiąże problem samego projektu wnętrza, ale także znacznie ułatwi nam zadanie. Planując jednak zakup całego obiektu, warto przygotować się na wydatek wynoszący już kilkanaście tysięcy złotych. Nieco więcej kosztować będzie także sauna z przedsionkiem czy dodatkowym prysznicem. Jeśli marzy Ci się bardziej rozbudowana strefa relaksu, ale budżet nie pozwala na zrealizowanie tego marzenia, Smartney może przyjść Ci z pomocą. Pożyczka 15.000 złotych pozwoli na budowę dobrze wyposażonego obiektu o naprawdę świetnej jakości, który posłuży nam przez długie lata.

Ile kosztuje sauna w domu: koszt utrzymania 

Zbudowanie sauny mamy za sobą, pozostaje więc kwestia tego, ile kosztuje sauna w domu. Na ostateczne wydatki wpływ będą miały także koszty utrzymania i eksploatacji. Dobrą wiadomością jest jednak ta, że choć małym luksusem jest sauna w domu, koszt utrzymania jej nie jest wysoki. Roczna eksploatacja sauny i koszt energii elektrycznej, przy dwóch zabiegach tygodniowo, nie powinien przekraczać 250-300 zł.