Kosmetyki domowej roboty, czyli pomysł na własny biznes!

9 sierpnia 2021, opublikowane przez Smartney

Kosmetyki domowej roboty – pomysł na własny biznes

Kosmetyki domowej roboty stały się w ostatnich latach niezwykle popularne. Nie bez powodu – proste składy bez sztucznych substancji oraz przyjazny środowisku proces produkcji to dla wielu osób decydujące czynniki zakupów kosmetycznych. Kosmetyki DIY to też świetny sposób, by pasję zamienić w realny i dochodowy biznes. Jak zrobić naturalne kosmetyki i jak na nich zarabiać? Zapraszamy do lektury!

Kosmetyki domowej roboty, jakie mają zalety?

Kosmetyki domowej roboty dają niemal nieograniczoną możliwość personalizacji produktu. Dzięki temu tak doskonale można dopasować się do indywidualnych potrzeb skóry twarzy i ciała oraz włosów. Ich skład może być z łatwością modyfikowany – zmieniając poszczególne surowce czy dobierając zapach i konsystencję do własnych preferencji. Zwolennicy naturalnej pielęgnacji zwracają również uwagę na doskonałe efekty kosmetyków, które cechują się wysokim stężeniem substancji aktywnych.

Świadoma pielęgnacja, w której wykorzystuje się kosmetyki domowej roboty, to krótka lista składników naturalnego pochodzenia. Te są nie tylko skuteczniejsze, ale też bezpieczniejsze od tych produkowanych masowo. Z tego powodu są szczególnie polecane alergikom, posiadaczom skóry wrażliwej i cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. Kosmetyki domowej roboty mają jeszcze jedną zaletę – ich produkcja nie obciąża nadmiernie środowiska. Przyjazne mu są zwłaszcza wykonane z recyklingu opakowania. 

Jak zrobić naturalne kosmetyki?

Rynek surowców kosmetycznych jest niezwykle duży i nieustannie się rozwija. Z każdym rokiem przybywa nowych składników mających wielokierunkowe działanie na skórę i włosy. Produkując kosmetyki domowej roboty możemy tworzyć więc rozmaite specyfiki. Należą do nich przede wszystkim kremy, serum, peelingi i maseczki do twarzy, balsamy i masła do ciała, szampony i odżywki do włosów oraz sole i kule do kąpieli. 

Jak zrobić naturalne kosmetyki? Jak zrobić krem do twarzy, jak szampon, a jak balsam do ciała? Nim przystąpimy do samodzielnej produkcji, musimy zdobyć niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną w tym zakresie. Dostarczą nam jej rozmaite kursy, których oferty coraz częściej pojawiają się w internecie. Ceny warsztatów kosmetyki naturalnej zaczynają się od kilkuset złotych i rosną wraz z zakresem i długością szkolenia. Bezpłatną alternatywę stanowią dostępne w sieci przepisy na eko-kosmetyki i poświęcone tej tematyce książki.

Kosmetyki domowej roboty jako pomysł na biznes

Większość osób kosmetyki domowej roboty produkuje wyłącznie na własny użytek. Tym samym zyskują pewność co do składów, które w przypadku wyrobów drogeryjnych wymagają zwykle dogłębnej analizy pod względem przydatności i bezpieczeństwa stosowania. Wiele osób, wraz z nabyciem wprawy, wręcza też kosmetyki domowej roboty na prezent – mamie, siostrze czy przyjaciółce. Miły gest pozwoli nam też przetestować odbiór kosmetyków przez potencjalnych użytkowników.

Z czasem pasję możemy przekuć w dochodowy biznes, sprzedając kosmetyki domowej roboty na przykład przez internet. Zwłaszcza teraz, gdy zainteresowanie naturalną pielęgnacją jest tak duże, prowadzenie własnej działalności polegającej na produkcji skutecznych i bezpiecznych specyfików może okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Jak zacząć produkować kosmetyki naturalne?

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić naturalne kosmetyki, które będą źródłem regularnych dochodów. Największym wyzwaniem dla początkujących producentów będzie zaopatrzenie się w potrzebne składniki, które można znaleźć w hurtowniach chemicznych lub pozyskać z ekologicznych gospodarstw. Na tym etapie szczególnie ważna jest staranna selekcja surowców – zarówno pod względem jakości, jak i ceny. To od niej zależeć będzie skuteczność kosmetyków, ale też opłacalność produkcji. 

By produkować kosmetyki domowej roboty potrzebujemy również miejsca do pracy. Zgodnie z przepisami, musi to być osobne pomieszczenie, dobrze wentylowane i z dostępem do bieżącej wody. Potrzebne może być więc wynajęcie przeznaczonej do tego przestrzeni, co będzie generować dodatkowe wydatki w postaci czynszu. 

Konieczny jest też sprzęt do odważania i mieszania składników, naczynia do gotowania oraz formy do przechowywania gotowych wyrobów. Niezbędne oprócz tego są opakowania – by zminimalizować ich koszt możemy nawiązać współpracę z lokalnym dostawcą.

Produkcja własnych kosmetyków nie wymaga uzyskania zezwoleń, koncesji czy 

wpisu do rejestrów działalności regulowanej. Konieczne jest jednak opracowanie, wdrożenie i utrzymywanie odpowiedniego systemu kontroli jakości wraz z jego właściwą dokumentacją. Szczegółowe wymagania określa Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Handlowa.

Sposoby finansowania biznesu

Założenie firmy produkującej eko-kosmetyki to marzenie miłośników naturalnej pielęgnacji. Jak każdy biznes, wymaga ono jednak sporych nakładów finansowych, które nie zawsze jesteśmy w stanie pokryć z własnej kieszeni. Oprócz programów instytucji publicznych, opłacalna może okazać się pożyczka na biznes. Początkującym przedsiębiorcom oferujemy szybką i wygodną pożyczkę online w Smartney, z pomocą której rozkręcą własny biznes kosmetyczny.